*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (59)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Otilia sa sti ca intre timp am mai crescut in greutate. Am 59 kg .De la 58,3 kg. Derapajul a inceput in perioada trataamntului cu antiobitic. Si cand ma gandesc ca ajunsesm chiar la 57 , 8 kg. Imi vine sa ma p a l m u i e s c.

Meieeiii cine e Dorinda ???? Accept si PM.

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

“Vreti sa fiti fericiti pentru un moment? Razbunati-va.
Vreti sa fiti fericiti pentru totdeauna? Iertati.”(Henri Lacordaire)

N-ai dezmierda, de n-ai sti sa blestemi,Surad numai acei care suspina,Azi n-ai iubi, de n-ar fi fost sa gemi,De n-ai fi plans, n-ai duce-n ochi lumina.
Si daca singur rana nu-ti legai,Cu mana ta, n-ai unge rani straine.N-ai jindui dupa un colt de rai,De n-ai purta un strop de iad in tine.
Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,E c-ai murit in plansetul de-aseara.(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Mirtha, stiu ca voi fi off topic raaau de tot, insa semnatura ta mi-a adus aminte de una dintre poeziile mele preferate (scuze pt cine n-are chef sa citeasca! sariti peste!):
"In bolta instelata-mi scald privirea-
si stiu ca si eu port
in suflet stele multe, multe
si cai lactee,
minunile intunericului.
Dar nu le vad,
am prea mult soare-n mine
de-aceea nu le vad.
Astept sa imi apuna ziua
si zarea mea pleoapa sa-si inchida,
mi-astept amurgul, noaptea si durerea,
sa mi se-ntunece tot cerul
si sa rasara-n mine stelele,
stelele mele,
pe care niciodata
nu le-am vazut."
(Lucian Blaga)





Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Mamiseli, poate fi eruptie post febrila, cum a avut si Caterina acum vreo luna....adica 3 zile cu febra 38-39, apoi a trecut febra si au aparut bubite mici si roz, pe piept, ceafa, gat, chiar si pe pielea capului, apoi pe burtica si maini.....au trecut in 3 zile. Am dus-o la medic, nu a fost boala de copilarie, ci un gen de viroza cu eruptie de la febra. Nimik ingrijorator. Pupam fetita somnoroasa A mea n-ar adormi niciodata asa, tot bratele sunt sfinte

Mirtha, mersi ca mi-ai adus aminte de "criza" lunii a 8 a....mda, bagam in Rebeca galbenusul de ou cu danonino sau iaurt cu fructe
Totusi, inca n-are nici 7 luni, deci ma gandesc ca e prea devreme, io cred ca nu i-au placut pur si simplu aseara legumele. Azi i-am servit la pranz un borcanas de legume de gradina de la Nestle si l-a papat cu destula pofta, deci sper ca a fost un refuz trecator.

Ne chinuie dintii astia de-mi vine sa-mi iau campii, urla dintr-o data, plange si da din cap si ma musca cu gingiile, ma trage de par tot asa, dintr-o data, de vad stele verzi!! Plus ca-i trebuie numai in brate si deja a depasit 10 kg, deci vai de spatele meu. Daca nu-i in brate, ii trebuie in picioare, nu-i neam s-o tin in fund, ca se arcuieste direct in picioare....se trezeste noaptea, iarasi car-o Laura in brate Chinul a inceput de pe la 4 luni, dar in ultima luna a fost din ce in ce mai crunt, iar in ultimele 2 saptamani....dezastru!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

Se pare ca am fost cateva care au avut de a face cu boala a sasea...eu,otilia,lorelay,alra,lauramiron...

mirtha,am tradus si eu o pagina din italiana despte boala asta...vad ca ai scris deja ...asa ca ma rezum la cateva cuvinte...pt mamici ...

boala a sasea-cauzata de herpes virus uman de tipul 6,contagioasa (se transimite prin tuse, stranut),perioada de incubatie intre 5 -15 zile,apare la copii intre 6 -18 luni,incepe cu febra 39-40 ,stare proasta generala,rosu in gat,poate chiar diaree sau stari de voma...dupa statul febril care dureaza in medie 3-5 zile, apare o eruptie asemanatoare pojarului ,mai intai pe trunchi ,gat...se extinde la extremitatile corpului...dispare dupa un interval de 5-24 ore...tratare sirop antitermic...sunt de evitat antitermicele pe cale rectale(bebele poate face kk si elimina medicamentul ,iar febra nu va scadea)...sanatate!

Cherie mami lu Alexandru,fericirea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauramiron



Ne chinuie dintii astia de-mi vine sa-mi iau campii, urla dintr-o data, plange si da din cap si ma musca cu gingiile, ma trage de par tot asa, dintr-o data, de vad stele verzi!! Plus ca-i trebuie numai in brate si deja a depasit 10 kg, deci vai de spatele meu. Daca nu-i in brate, ii trebuie in picioare, nu-i neam s-o tin in fund, ca se arcuieste direct in picioare....se trezeste noaptea, iarasi car-o Laura in brate Chinul a inceput de pe la 4 luni, dar in ultima luna a fost din ce in ce mai crunt, iar in ultimele 2 saptamani....dezastru!!


Laura, mami de Caterina (6 dec. 2008) si Rebeca (16 sep. 2005)
http://community.webshots.com/album/569566859Ywlnwo


Si a mea numai in picioare ar vrea. Daca o pun in scoica imediat se incordeaza si face podul. Mai nou o ametesc putin in brate s-o aduc in pozitia de sezut si pac, o pun repede in scoica.
Ca tot ziceai de mare. Inteleg ca nu o mai alaptezi. S-a dus laptele asa treptat, treptat? Oricum 10 kg e greutate de un an, o varsta numai buna de intarcare.
Asa, sa revin. Si eu as fi procedat ca tine. E intarcata, poate sta cu altcineva si aveti pe cineva disponibil. Chiar nu vad de ce s-o carati degeaba cu voi ca la soare/pe plaja poate sta putintel, mai vine o rafala de nisp.
Si inca un avantaj, Rebeca o va avea si ea pe mami din nou doar pentru ea, face bine relatiei mama-copil mare.

Mirtha, de unde, ce si cum e cu Dorinda? Ca nu ma prind.
Mav, frumoasa poezia. Uite asa printre scutece si papica mai citim si noi ceva pentru suflet .

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

inca ceva..scutecele din comert ridica temperatura corpului pana la 1 grad...ar fi de preferata fara, sau cu scutec din finet...

Cherie mami lu Alexandru,fericirea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Otilia, mersi de raspuns Ma simt bine sa vad ca mai gandeste cineva ca si mine Daaaa, pentru Rebeca va fi delir cateva zile doar cu ea
Cati e intarcata de pe la 5 luni, s-a dus laptele treptat, pana n-a mai avut ce suge. Intarcarea a fost foarte...naturala, sa zic asa, a venit de la sine, n-am suferit nici eu, nici ea, cu biberonul se impaca foarte bine.
Si da, 10kg si 73cm sunt masuratori de 1 an....asta e, n-am ce-i face, am un copil maaare de tot Rebeca avea la 1 an 11.5kg si vreo 76cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

draga mav,mi-ai adus aminte cat il iubeam pe blaga in liceu, si eu sunt offtopic...este preferata mea:

Lucian Blaga
--------------------------------------------------------------------------------
Vei plânge mult ori vei zâmbi?

Eu
nu m#259; c#259;iesc,
c-am adunat în suflet #351;i noroi-
dar m#259; gândesc la tine.
Cu gheare de lumin#259;
o diminea#355;#259;-#355;i va ucide-odat#259; visul,
c#259; sufletul mi-a#351;a curat,
cum gândul t#259;u il vrea,
cum inima iubirii tale-l crede.
Vei plânge mult atunci ori vei ierta?
Vei plânge mult ori vei zâmbi
de razele acelei dimine#355;i,
în care eu #355;i-oi zice f#259;r#259; umbr#259; de c#259;in#355;#259;:
"Nu #351;tii, ca numa-n lacuri cu noroi în fund cresc nuferi?"


Cherie mami lu Alexandru,fericirea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

dedicatie pt Eva:

Lucian Blaga
--------------------------------------------------------------------------------
Eva

Când #351;arpele intinse Evei m#259;rul, îi vorbi
c-un glas ce r#259;sun#259;
de printre frunze ca un clopot de argint.
Dar s-a întâmplat c#259;-i mai #351;opti apoi
#351;i ceva la ureche
încet, nespus de încet,
ceva ce nu se spune în scripturi.

Nici Dumnezeu n-a auzit ce i-a #351;optit anume
cu toate c#259; asculta #351;i el.
#350;i Eva n-a voit s#259;-i spuna nici lui Adam.
De-atunci femeia ascunde sub pleoape o tain#259;
#351;i-#351;i misc#259; geana parca-ar zice
c#259; ea #351;tie ceva,
ce noi nu #351;tim,
ce nimenea nu #351;tie,
nici Dumnezeu chiar.


Cherie mami lu Alexandru,fericirea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

ce dreac am facut, ca nu se intelege nimic!

alra...vreau sa vad poze...io inca nu iti cunosc fata!!!

mirtha...place poezia??pana vii la venezia ,il invat pe alessandro sa i-o sopteasca evei la ureche ,poate intr-o gondola..mamaaa ce romantiiic ...

bre,voi stiti ca io am un prieten acasa in ro, care ar vrea sa vina si el la venezia sa se plimbe in mandolina????hahaaaaaaaaa...e fotbalist tipul, se intelege




Cherie mami lu Alexandru,fericirea mea!

Mergi la inceput