e bine din nou sarcina dupa churetaj?

e bine din nou sarcina dupa churetaj? | Autor: Stefy22

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu daca cineva care a experimentat situatia mea, ma poate ajuta cu un sfat. Anume, acum 5 zile am facut o intrerupere de sarcina(la 6 saptamani). Ideea este ca vreau sa raman din nou insarcinata si de data asta sa finalizez sarcina. Ce vreau sa stiu este daca in general ar exista probleme in a concepe iarasi dupa un churetaj.
Din mai multe motive nu pot sa povestesc de ce am ales intreruperea de sarcina, desi nu am probleme de sanatate si nici de ce vreau sa concep iar dupa 2 saptamani de la churetaj.
M-am programat vineri la medicul ginecolog pentru a ma sfatui ce sa fac, dar vreau si parerea altor persoane care au trait acesta situatie.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Nu am trecut prin asa ceva dar din cate stiu eu, trebuie sa treaca ceva timp de la chiuretaj pana la sarcina. Parca 3 luni. Nu stiu exact dar stiu ca nu era bine sa ramai imediat dupa chiuretaj.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

si eu auzeam ca ar fi bien sa treaca 3 luni...dar mie, dupa sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani si chiuretajul necesar,mi-a spus medicul ca pot sa incerc sa raman din nou dupa primul ciclu...asa ca...astepti primul ciclu... bafta!

*********************************************************
Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!


HAIDETI SA-I AJUTAM! DONATII:
SMS 858 - 2 EURO (ASOCIATIA INIMA COPIILOR)
SMS 877 - 2 EURO (FUNDATIA MEREU APROAPE)


Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si eu stiu ca trebuie sa treaca cateva luni, pentru ca uterul sa-si revina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Dupa un avort la cerere pot apare frecvent sentimente de vina, iar femeile care au recurs la acest lucru isi doresc sa ramana din nou insarcinate. Partea proasta e ca se poate ajunge la un nou avort si tot asa. Un copil nu il inlocuieste pe celalalt si nici o noua sarcina nu va sterge amintirea a ceea ce ai facut si nici nu te va scapa de autoculpabilizare.
Un sfat potrivit ar fi sa incerci sa mergi la un cabinet de consiliere psihologica. De multe ori in urma unei astfel de experiente raman traume psihologice, care chiar daca sunt negate de persoana in cauza, exista si pot lasa urme adanci.
Nu te judec nicicum. Crede-ma, sunt ultima persoana care ar putea sa faca acest lucru, doar ti-am spus o parere. Sper ca vei lua cea mai inteleapta decizie pentru tine.
Eu am pierdut o sarcina si mie medicul mi-a zis sa astept cel putin 3 luni pana la o noua sarcina, dar cel mai bine 6 luni, pentru a trece si peste durerea emotionala. Si in luna iulie se implineste un an si eu tot visez la o noua sarcina...

www.fertilityfriend.com/ticker/23c059/ttc.png" target="_blank">maybe Baby

Mergi la inceput