Dulceturi si papanasi (313)-Ramonaiani, vine bb2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Papanash se vede ca ii plac animalele baiatului si unde mai pui ca nu ii este frica.

Rox si pitica mea are"probleme "de limbaj, adica nu prea zice...binenteles ca se face inteleasa , dar la noi sant 2 limbi in casa , oricum nu imi fac probleme pana cand va merge la gradi (peste un an)

Picea chiar daca avea pasaportul lui iti trebuia imputernicire?...adica am nevoie de o procura legalizata ptr a pleca cu el din Ro...sotul pleaca mai devreme...sau poae nu e valabil ptr ca e cetatean ita...trebuie sa ma interesez cand ma duc sa le i-au
pasapoartele...noroc cu patania ta

Erina,Teo si Yaia concediu placut!

Ramonaiani poate e putin mai agita din cauza ca are pe(cu)cine sa profite...mucisori??deschide-ti aerul conditionat in masina

Adi e perseverenta fata

Crithina sper ca Robert e ok

Annisia asa da baiat...frumos, cuminte si ager



Ali , Sonia (22.10.07) si Enrico (26.01.00)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Buna dimineata!

Azi e prima zi de gradinita si la noi. Copilul a urlat in continuu jumatate de ora cu toti plamanii. Am plecat si ea tot plangea cu toate lacrimile lumii.

Luy, Maria s-a mai acomodat sau plange ca la inceput?

Eu nu rezist sa o stiu plangand. Ma mai duc peste 1/2 ora sa vad ce face.


Cred ca am nevoie de majorete de incurajare ca e o experienta traumatizanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxali
Picea chiar daca avea pasaportul lui iti trebuia imputernicire?...adica am nevoie de o procura legalizata ptr a pleca cu el din Ro...sotul pleaca mai devreme...sau poae nu e valabil ptr ca e cetatean ita...trebuie sa ma interesez cand ma duc sa le i-au
pasapoartele...noroc cu patania ta


Acordul celuilalt parinte trebuie doar pentru copii cetatenii romani. Daca ai tai (copiii, nu sotul) au pasaport italian atunci n-ai nici o treaba. Eu pentru Ioana am pasaport olandez si nu m-a intrebat nimeni nimic.

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia_B

Buna dimineata!

Azi e prima zi de gradinita si la noi. Copilul a urlat in continuu jumatate de ora cu toti plamanii. Am plecat si ea tot plangea cu toate lacrimile lumii.

Luy, Maria s-a mai acomodat sau plange ca la inceput?

Eu nu rezist sa o stiu plangand. Ma mai duc peste 1/2 ora sa vad ce face.


Cred ca am nevoie de majorete de incurajare ca e o experienta traumatizanta.



Lia, uite ..


O sa fie mai greu la inceput, o sa treaca cu timpul... Eu zic sa nu te duci, da telefon sa intrebi, insa nu te duce.. ca daca te vede incepe din nou sa planga.

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Roxali, multumesc. Robert da e mai bine..oricum nu sunt eu persoana care sa ma grabesc la antibiotic. Incerc sa il salvez inainte cu tot ce se poate,tachipirina, aerosol...asta in caz de raceala mai grava. Insa data asta nu a fost ce s-a gandit pediatra...dupa ce am venit acasa de la ea a facut diaree...si febra mai deloc..deci a fost virusul ala de enterocolita dar banuiesc eu ca o forma mai usoara(sau a fost Robert mai tare) I-am dat un integrator f bun (Dicoflor 30) si deja e spre bine. Poate par prea linistita in treburi de astea dar nu e chiar asa...am o cumnata care a lucrat cu copiii, asistenta...si are si experienta cu copiii ei si prima o sun pe ea...apoi de e mai grav merg la doctor.

Crishtina & Robert 09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Carpatina, multumesc pentru incurajari!

Am fost insa la gradi, dar am privit-o pe fereastra. Era vesela, alerga si mangaia un mutunachi de la gradi. Am sa mai merg la ora mesei.

Sunt curioasa in occident se face la fel acomodarea la gradi ca in Romania, adica la fel de brutal (o lasi si pleci indiferent daca plange sau nu)?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G
Adi, doamne fereste, nici gand sa imi ponegresc mostenitorul pentru ca il ador. Si el pe mine, evident. Insa obiectiv, la capitolul limbaj, este in mod vizibil sub media statistica. ...


Ce medie statistica?
A mea de-abia a zis un "mami" acum vreo 4 zile (pe care l-a uitat intre timp) si in rest se contrazice cu mama - mama zice "ba nu" si Eliza raspunde cu "ba da" . Ai mei insista sa spuna cate-un cuvant, sa repete ceva, insa fata se uita la ei ca la zidul Berlinului si nu vrea sa scoata nici un sunet .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash
p.s.Ramonaiani, tot 2 in 1 ? ca eu am visat ceva frumossss !!!!


Tot 2 in 1 . Puturosi rau baietii astia ...

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxali
Picea chiar daca avea pasaportul lui iti trebuia imputernicire?...adica am nevoie de o procura legalizata ptr a pleca cu el din Ro...sotul pleaca mai devreme...sau poae nu e valabil ptr ca e cetatean ita...trebuie sa ma interesez cand ma duc sa le i-au pasapoartele...noroc cu patania ta


Daca e cetatean roman, iti trebuie acord legalizat (de, sa manance si notarii o paine!) cum ca AMBII parinti / tutori sunt de acord ca minorul roman sa paraseasca tara natala.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
39+

Edit: Adica declaratia notariala o da parintele care lipseste cand treceti frontiera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia_B

Sunt curioasa in occident se face la fel acomodarea la gradi ca in Romania, adica la fel de brutal (o lasi si pleci indiferent daca plange sau nu)?



Nu cred ca exista o regula... dar da, dimineata o lasi si pleci.. Ai vazut cu ochii tai ca la un moment dat se linisteste si uita de necaz...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput