Licurici de ianuarie-februarie 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

delia de-a busilea ?????? WOW!

crisspy nu stiu ce sa zic cu recoltarea, sorry!

bebelusi copiii alaptati exclusiv nu pot fi grasi!

veronica daca vede barbatu-miu jucaria moare de invidie! Mie imi place mult fata!

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Bebelusi - atat timp cat papa doar tzitzi eu spun sa nu iti faci griji...am citit undeva (nu mai stiu unde) ca la varsta asta se opresc singuri cand se satura. Sa stii ca asa e...eu o mai alinam pe Alice la san, dar acum daca e satula nu mai sta

Fotografii noi si vechi
http://b1.lilypie.com/fsVKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Buna dimineata!
Am vazut poze de licurici frumosi, sa ne traiasca!
Aresa bine ai venit,poate ne facem prietene pe facebook:))

Noi suntem bine! Aidan e din ce in ce mai activ:)) se taraste in toate colturile posibile (by the way Delia o sa vezi ce fun o sa ai cand va trebui sa stai cu ochii pe el toata ziua), acusi al meu a devenit expert la tararea stil omida:))
Sta in fundulet singur si se joaca, am observat ca ii plac cutiile si eventual ceva linguri de lemn sa bata in diverse chestii. Aseara i-am pus un tricou in cap, astfel incat sa ii acopere fata, si l-a luat singur cu mana de pe fata.
Nici macar la baita nu mai vrea sa stea culcat, lumea e mult mai interesanta privita din pozitia verticala.
Jumper-ul a fost o investitie absoluta, ii place la nebunie sa sara si l-a ajutat mult sa isi intareasca muschii de la picioare.

Ca vorbeati de intorsul de pe o parte pe alta. Eu i-am aratat lui Aidan cum sa faca, si dupa cateva miscari a prins ideea, la inceput de pe spate pe burta si apoi si invers. Acum se intoarce intr-o secunda, nu il mai pot lasa nicaieri nesupravegheat, dar de obicei cand merg undeva si tb sa il las singur, il las pe covor.

Bafta fetelor cu diversificarea, vad ca deja a inceput stresul:)), eu zic sa mergeti in ritmul copilului, sunt zile in care vor, zile in care nu vor.
Avem pozici noi aici:
http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/

Veronica, este nemaipomenita Alice! Eu nu am mai vazut asa par la un copil....si ochisorii aceia albastri,frumoasa foc!



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

crisspy nu stiu ce sa zic cu recoltarea, sorry!



Naty mersic am reusit sa aflu

Votati-l pe Razvi http://www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=313

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009


http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu/Razvanica#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

ce tare faza cu datul masinii prin toate gropile... Alex esti super funny . e cald tare la turchia? adica pete 35?
Patricia, relax, ce o sa faci, sa il duci pe copchil la gimnastica? las ca o sa aiba de unde sa dea jos.
Vero, crima Alice de fromoasa!
Ioana, chiar ca e super 100eur la cursa de linie... porcii astia cu low cost au ajuns sa aiba preturi mai mari!!


Ma, ce sa zic ma bucur ca-mi apreciaza cineva umorul....tati categoric nu l-a apreciat cand a vazut nota de plata de la mecanic...ei si???..noi ne-am distrat
Judecand timpul probabel sunt vreo 37,dar aici ii da c-o briza de te ia pe sus...motiv pentru care baietii mei sunt suparati..tati instalase pe terasa de pe casa o piscinica si-o mare umbrela in care s-au tot lafaiat si balacit amandoi toata saptamana...Iaca azi nu e cazul ...pai ce numa` ei sa se lafaie si eu sa bag munca

Iar despre fata frumoasa de la Belgia...as zice sa mai stati la cozi mame de baieti..ca noi juma` de la Olanda ne inscriem primii la petit

Mami Alex si Vic cel mic
http://www.facebook.com/photo.php?pid=404766&l=00a34499a3&id=1095324028

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Crisspy :
- pipi il recoltezi cu punguta aia speciala, apoi il versi in paharel. Mare atentie sa fii f bine spalata pe maini cand recoltezi si bebe spalat pe putza. Dupa recoltare - pac la frigider si dus cat mai repede la cel mai apropiat spital de stat: Budimex sau Gr Alexandrescu, pt ca clinicile particulare nu au lab proprii si tot la ei le duc si pana le duc ei...
- kk se recolteaza dupa pampers/aleza din mai multe locuri si trebe sa fie multicel sa aiba ce analiza. Eventual dc nu a facut suficient la prima recoltare, bagi coprocultorul (cchestia in care pui treaba kkcioasa ) la frigider pana la urmatoarea "recolta" si iar la frigider pana il duci la spital. Acelasi sfat legat de spital.
La budimex se plateste dc nu ai trimitere, nu mult dar platesti.
Eventual ia 2 probe de kk, adica 2 chestii d'alea umplute ca s aceri cat mai multe: coprocultura, citicoprocultura (parca)..Cam atat stiu eu.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ziua buna, ziua buna!

LA MULTI ANI Narcisa de Just si Andreea de Tec

Iacata, din nou e aproape week-end!Din pacate tot suntem cu o pisicuta in minus...tare am senzatia ca pana nu se hotaraste madam ca vrea acasa... nu prea sunt sanse sa o gasim

Aresa, bine ai venit pe la noi Sa-ti creasca mare flacaul - ce dulce e! La noi (adica bebe alaptat la san) consistenta "mirositorului" e gen smantana sau chiar mai moale uneori... mai galben, mai verzui... sa vedem cum o fi cu diversificarea ca de maine incepem si noi.
Uite aici cateva retete cu conopida/broccoli (se pot inlocui si/sau combina):
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/13019/Brocoli-gratinat/

http://www.eighth-day.co.uk/recipes/sbroccol.htm

Veronica, multumim pentru aprecieri... cu kilele ce sa zic... vad la sf. saptamanii viitoare ce si cum...pana atunci nici nu am curaj sa ma sui pe cantar Incearca suc de fructe diluat... 1 parte suc proaspat 9 parti apa... noua asa ni s-a recomandat.

Bebelusi, eu am observat ca atunci cand bebe ajunge cum la 1 kil jumate de limita superioara la nr. pampersi e cazul sa trec la numarul urmator.... noi folosim nr. 4. Asta e, fac ei mai rar cacuta acum... da' si cand fac Nu-ti fa probleme cu greutatea lui bebe, trage el la cantar da' e si lungut. Bebeii alaptati la san nu sunt obezi... si vb ta, ce sa faci? sa nu-i dai papa?

Crisspy, sper sa treaca durerea de masea... is faine baby gym-urile astea! Votat Razvan si azi!

Alinuk, tare fain balansoarul. Si noi vrem... numa' sa "iasa" bebe din bouncerul mic ca nu avem loc in casa de toate

Yashi, sa-ti traiasca flacaii! V-ati facut oaresce planuri pentru vacanta? Felictari pentru achizitiile lui Luis

Veronica... faina rau jucaria! Da' si voi sunteti faini tare

Delia, felicitari pentru bebe plimbaret Ce grozav! De-acum gata, tot intr-o explorare o sa o tina! Jupanul meu tot lenes e... daca se poate sa-i vina toate la nas...In fundic sta cu placere, deja aproape nesprijinit, de intors nu prea vrea sa se intoarca (de cateva ori de pe burta pe spate si de cateva ori de pe spate... pe o parte)...ma gandesc ca mai va pana o sa o ia si el de-a busilea.

Asparagus, chiar foarte bun pretul, hai ca nici nu va reintoarceti bine in Germania si e deja iulie... si iar va apucati de facut bagaje

Alina, ma bucur ca se simte mai bine Sabinutza. Ofofof... aici fructe bio nu gasesc la supermarketuri... morcovi si cateva zarzavele da, fructe ba... deci e clar ca in cazul fructelor folosesc borcanelele, cel putin in prima faza. O sa cautam si noi o ferma prin zona care face livrari in oras, sigur este pe undeva. Votat azi Sabinuta

Roxana, pofta mare Mergi la Santana si/sau Manowar & Co?

Naty, si eu ma gandesc ca e de la dintisori.

Andre_ea, o sa ma folosesc si eu de sfaturile date Selenei referitoare la rostogolire

Irina... as zice rabdare si tiutiun da' nu cred ca e cazul la tine, nu? Nu vrea marut, nici o problema, lasa-l 2-3 saptamani si incearca din nou...pana atunci incearca sa-i dai altceva... poate dovlecel, sau ceva "ne-dulce"...poate-i plac mai mult legumele saptamana asta Si cat mai putin stres, OK iubita El e inca micut si oricum laptele-i acum baza... restul sunt mai mult "de gust"

Cristi, am votat pe Carol si azi
(gagice, daca uit vreun bebe la votare... trageti-ma de maneca, io-s cascata rau!)

Selene, am vazut Dariuta super-eleganta si super-frumusica... io mi l-am instalat pe Mister deja in cap de rand la petit la Daria la usa (desi la atatea fete faine cate sunt in gasca noastra nu o sa-i fie usor )

Aalina, felictari pentru noaptea dormita integral

La noi... pauza... or fi dincutii care stau sa iasa? I-o fi fomica de "altceva"? In ultimele 2 nopti s-a trezit de 2-3 ori pe noapte... pana atunci avand doar o trezire si atat. Voi ce credeti? Sau pur si simplu nu are chef copilu' de somn "intins"?

Cami, tinem pumnii sa iasa totul bine cu teza, fara sa te epuizezi tu.

Anca, bine ai revenit cu vesti bune Ma bucur ca au trecut problemele cu virusul!









Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Si eu tot cu lamaie faceam branzica de vaci pentru Ioana, exact cum v-a zis rox.

alina imi pare tare rau ca Sabinuta s-a stricat la burtica ...

Apropos de fructe/legume vreau sa va spun ca eu i-am dat Ioanei numai fructe si legume proaspete, luate din piata de la tarani si jur ca nu a avut niciodata absolut nimic.
In schimb absolut de fiecare data a facut diaree de la borcanele (de fiecare data insemnand de cele 5 ori cat i-am dat ). Si crede-ti-ma ca i-am luat din alea scumpe de firme cu pretentii.
Asa incat eu una sunt ferm hotarata sa procedez la fel si la Nadia - fructe si legume luate de la tarani si preparate de noi in casa chiar inainte sa i le dam.
Va ziceam ca Ioana nu a avut probleme cu stomacul. Sa adaug ca intotdeauna i-am pregatit mancarea cu ptuin inainte sa i-o dau, niciodata nu i-am dat de pe o zi pe alta; de fapt daca apucam sa ii fac papa si dormea mai mult o aruncam si pregateam alta. Foarte obositor si in plus o risipa de bani dar am avut fata sanatoasa.

Pe de alta parte sunt total de acord ca fructele si legumele astea umflate cu hormoni sunt o porcarie si mai bine nu mananci de loc din ele. Noi nu mancam de loc din astea deci nici vorba sa le dau copiilor.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI





Exact la fel am facut si eu cu Francesca, intotdeauna proaspat,facut pe loc. La fel, nu am avut probleme cu ea, si maninca foarte bine fructe si legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciufik

Crisspy :
- pipi il recoltezi cu punguta aia speciala, apoi il versi in paharel. Mare atentie sa fii f bine spalata pe maini cand recoltezi si bebe spalat pe putza. Dupa recoltare - pac la frigider si dus cat mai repede la cel mai apropiat spital de stat: Budimex sau Gr Alexandrescu, pt ca clinicile particulare nu au lab proprii si tot la ei le duc si pana le duc ei...
- kk se recolteaza dupa pampers/aleza din mai multe locuri si trebe sa fie multicel sa aiba ce analiza. Eventual dc nu a facut suficient la prima recoltare, bagi coprocultorul (cchestia in care pui treaba kkcioasa ) la frigider pana la urmatoarea "recolta" si iar la frigider pana il duci la spital. Acelasi sfat legat de spital.
La budimex se plateste dc nu ai trimitere, nu mult dar platesti.
Eventual ia 2 probe de kk, adica 2 chestii d'alea umplute ca s aceri cat mai multe: coprocultura, citicoprocultura (parca)..Cam atat stiu eu.

Revin

Andreea si Andrei (27.12.2008)


Ciufik .

Pediatra mea mi-a zis sa ma duc la Synevo... am sunat la ei si pt analize decontate de CASMB abia pt iulie se fac programari.

Nici nu stiu ce sa fac... atata ma doare maseaua acuma ca nici nu pot sa gandesc...

Dark multumim pt vot

Votati-l pe Razvi http://www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=313

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009


http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu/Razvanica#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Citat:
citat din mesajul lui aresa

Iar despre fata frumoasa de la Belgia...as zice sa mai stati la cozi mame de baieti..ca noi juma` de la Olanda ne inscriem primii la petit

Mami Alex si Vic cel mic
http://www.facebook.com/photo.php?pid=404766&l=00a34499a3&id=1095324028


Aloooo, treceti la locurile dvs!!!
Pai acum pe toti petitorii printesei Alice.

Aresa nici n-ai intrat bine si ?
Alice e "luata" de Andrei, daaaaa?
Te rog sa citesti capitolele anterioare si sa iei notite, sa nu te bagi peste cupluri gata formate, in care s-au investit sentimente .
E drept ca Andrei a cam neglijat-o in ult timp pe Alice, dar are o scuza. e ocupat cu D, sa faca grimase, ca si cum numai lamaie ii dau sa manance.

Mesaj de la Andrei pentru Alice:

Draga mea cu oki ca marea, sa stii ca nu te-am uitat, dar trec prin vremuri nasoale, care din pacate vor veni si la tine. Impreuna, insa, vom depasi toate greutatile.
Al tau, pentru totdeauna,
Andrei

Mergi la inceput