Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Citat:
citat din mesajul lui cucuveaua

desi am promis ca nu mai intru in polemici cu nimeni, nu pot sa ma abtin....spaga este o inventie a pacientului.daca nu dai bani, iti face anestezia in ceafa, sau iti da mai putin anestezic, sau doctorul iti scapa copilul ? sunteti de groaza.sa ridice mana cine n-a dat spaga si a avut de suferit in spital.sa ridice mana o mama care n-a fost asistata la nastere pt ca n-a dat bani.sa ridice mana un medic care fara spaga isi permite un trai decent in romania.CAND O SA INTELEGETI CA SANATATEA NU ESTE UN DREPT, CI UN PRIVILEGIU????
nu ma astept sa stiti ce inseamna o facultate de medicina, nici sa ceri bani parintilor la 30 de ani ca n-ai cu ce sa-ti platesti chiria intr-un centru universitar...nu ma astept sa stiti ce inseamna responsabilitate pt 2 vieti, mama si copil, nu aveti cum sa intelegeti.cine spune ca da la medicina pt a salva vieti e un ipocrit.am sperat acum 15 ani, ca in momentul in care ajung sa profesez, se va schimba ceva in tara asta.chiar am crezut.se pare ca degeaba
cand o sa intelegeti ca pasiunea pt meserie nu tine de foame????
in fine, deviez de la topic.era vb de cezariene.nu esti cu nimik mai mama daca te chinui 10-12 ore sa nasti natural.e adevarat.dar cu ce esti mai doamna daca alegi, din primele saptamani de sarcina, sa nasti prin cezariana???
parerea mea este ca cezriana ar trebui facuta NUMAI SI NUMAI in caz de necesitate.daca mama vrea cezariana, sa plateasca toate costurile.corect.asa, si eu vreau sani mai mari.sau un lifting peste 50 de ani.doar platesc asigurare, nu???


Da, recitesc si ma ia cu fiori. Si ma bucur ca sunt in Austria si ca am langa mine copilul pe care in Romania 1). in 8 ani de tratamente nu am reusit sa-l am; 2). dupa ce cu greu am obtinut si mentinut sarcina in austria, desigur, trebuia sa-l avortez pt ca avea sa fie malformat grav din cauza unui citomegalovirus inexistent (recomandarea dr. Filipescu de la Elias in urma unor analize efectuate si repetate la spitalul acela privat de pe Grivitei, nu mai stiu cum il cheama, ceva cu Life cred).

Si ma bucur ca am ales sa vin in austria cand, la 22 de saptamani mi s-a spus ca "pericolul cel mai mare e sa te loveasca masina in drum spre casa" de catre un oarecare doctor Alexandru de la Elias care nu a observat ca 1. eram in travaliu prematur, 2. colul era deja scurtat si deschis... Ma bucur ca mi-am permis o asigurare privata care sa acopere costul celor 6 saptamani de spitalizare in Austria (in jur de 60.000 Eur). Ma bucur ca am ales cezariana (si in Austria se poate alege, in sistemul privat). Si da, am ales cezariana exact acelasi motiv pe care il exprima Blue_Flower, nu as fi putut s-o spun mai bine. Si o voi face din nou, e dreptul meu. Sau privilegiul meu. Whatever.

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 28 fix! AMR 10 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Eu nu am nascut inca, dar femeia asta da, acum un an. Lectura placuta!
http://sarcinaindoi.blogspot.com/2008/08/cum-s-nscut-vlad.html

(lipsa literei a din cuvantul 'nascut' nu e greseala mea, asa e link-ul)



17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutzag spune:

O sa incerc sa expun experienta mea de pana acum in Elvetia, tara in care, serviciul medical este intr-adevar un privilegiu. Nu dati in mine, dar asta este adevarul, daca nu ai asigurare medicala, nu ai dreptul la absolut nimic.
Nu cred ca cineva are dubii de cat de bine functioneaza sistemul medical elvetian, referindu-ma la calitatea serviciilor. Am incercat pana acum sistemul romanesc, francez si elvetian. Cel francez este net superior celui romanesc, nici macar nu exista comparatie, iar cel elvetian este net superior celui francez.
Beneficiez de asigurare privata care imi acopera toate serviciile, deci pentru mine, cat si pentru doctor, dpdv al costurilor nu conteaza daca este nastere naturala sau cezariana, fiind acoperita de asigurare.
Sunt in 34 de saptamani si pana acum nici macar nu s-a pus problema de cezariana. Aici se merge pe natural, doar in cazurile medicale se apeleaza la cezariana. Nu sunt nici extremisti, adica nici nu te lasa sa te chinui foarte mult, in caz ca travaliu se lungeste prea mult. Tinand cont ca totul este acoperit de asigurare, pentru mine nu conteaza ca este natural sau cezariana dpdv al costurilor, ei ar putea profita, si totusi toti insista pe natural. Si sincer am incredere in sistem. Nu sunt medic, dar banuiesc ca exista un motiv medical pentru aceasta atitudine.
Asadar, in caz ca totul decurge normal, o sa am o nastere naturala cu anestezie epidurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

alinutzaq problema este ca noi platim sistemul acesta sanitar dar oricum suntem tratati cu partea dorsala. si atunci singura varianta decenta sunt clinice private pentru cei care au posibilitatea numai ca multi din pacate nu o au. toata lumea s-a saturat de spagile care trebuie date ca sa fi luat in seama si de mizeriile care se intampla. nu-i posibil sa fi tratat ca un animal pentru ca nu ai avut bani suficienti sa dai la doctor. ei toti din sistem sunt platiti din banii nostri pe care ii dam pe asigurarile de sanatate. si atunci pentru ce sa ii mai platim inca o data? oricum majoritatea au si cabinete particulare si daca te-au prins o data in spital la ei apoi te cheama numai la cabinet iar daca refuzi nu se mai ocupa de tine si efectiv te trimite de acolo ca pe un gunoi. s-au facut numeroase plangeri si reportaje dar nimeni nu ia nici o masura. nu exista legi, nu prea exista cazuri de malpraxis care sa creeze precedente si astfel pacientul nu are nici un fel de protectie ci e la mana unui doctot cu mai multa sau mai putina constiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

vin sa te contrazic alina, sanatatea e un drept si in elvetia, daca nu ai asig medicala, contra cost ai dreptul, ca oriunde in lumea asta, si eu sunt afara, unde e acelsai sistem....nu ai asigurare, contra cost, beneficiezi de orice serviciu......si in romania e la fel, sa stii.
insa aici, acel "medic" vine si zice fetelor, 99% platitoare de asig medicala, ca el nu a primit sporurile, ca ....dar cand o sa inteleaga ele ca sanatatea e privilegiu??????? imi pare ft rau dar asta nu e gandire de MEDIC ..... sa fim serioase... platesc fetele asigurare, dau spagi peste spagi, sunt tratate cu dosul in spitale, conditii de ..... sa nu ma exprim.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140204
Pentru cele care au uitat ce ti se poate intampla in Romania.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Si aici sistemul de sanatate nu permite decat nastere vaginala, mai exact, femeile de aici considera ca se purifica prin nastere vaginala, fara peridurala/ epidurala, indiferent cate ore dureaza travaliul.
Camerele de travaliu sunt prevazute cu cada cu vibro-masaj, asta daca alegi nastere in apa, si pat, asta daca alegi sa nasti normal.

Pe perioada sarcinii am incercat sa ma impac cu ideea ca nasterea naturala e cea mai cea, asa incat am fost pregatita psihic sa nasc normal.
AM avut o sarcina excelenta, fara probleme, dar am ajuns in sapt 41 si 3 zile si abia atunci au inceput contractiile, fara sa mi se rupa apa.
La contractii din 2 in 2 minute, m-au internat, dupa 3 ore de travaliu mi s-a montat epidurala, aveam dilatatie 6, atunci mi-au rupt si memnranele, au mai trecut inca 4 ore si am nascut.
DIn punctul meu de vedere a fost o nastere nu usoara, f usoara.
Acum vine problema mea.
Dupa 14 ore de la nastere am fost externata, caci asta e sistemul aici, am ajuns acasa, copilul a facut o hipoglicemie severa din cauza ca nu aveam lapte si ptr ca nimeni nu-mi spusese: femeie, poti sa-i dai supliment lapte praf pana vine laptele!, asa incat am ajuns la urgente, la 26 ore de la externare, copilul avand glicemia 0.06.
De atunci au aparut problemele noastre, cu care ne luptam si acum, spasme infantile, care fac parte din epilepsie.
In Ro, conf.dr. Dana Craiu, sustine ca, copilul a intrat in suferinta fetala cand s-a nascut, ca s-a produs o leziune pe partea stanga a creierului, si de aici complicatiile.
Asteptam sa vedem ce va aparea la RMN, daca se confirma cele spuse de ea, mentionez ca primul RMN a fost facut in prima sapt de viata aici in Is, al doilea in luna 4 la sp. ptr copii din Boston, si ambele au iesit normale, si daca se confirma ca a fost suferinta fetala, urmatoarea nastere, desi mi-e greu inca sa ma gandesc la ea, va fi clar cezariana, in Ro la Euroclinic.
Da, e dreptul meu sa ma gandesc la varianta asta, ptr ca pe cealalta am experimentat-o si credeti-ma, am suferit in 2 ani, cat n-am suferit in cei 30 de cand m-am nascut. Si inca nu s-a terminat din pacate.

Multa sanatate si nastere usoara tuturor!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadc spune:

Am miopie avansata corectata cu laser. Deci am optata: cezariana recomandata de medicul oftalmolog.


Si daca nu ar fi fost problema cu ochii as fi optat tot pentru cezariana. De ce? Personal mi se pare mai civilizat. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, este o chestiune de principii. Nu agreez ideea de a ma chinui de durere, cand se poate altfel. Si nu regret alegerea facuta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutzag spune:

De ce am zis ca e un privilegiu sanatatea in Elvetia. Pentru ca fara asigurare nu-ti permiti nimic, o nastere e minim 20 de mii de franci... Iar asigurarea pe luna ma costa 1000 de franci. In acest caz eu vad sanatatea ca un privilegiu pentru ca trebuie sa castigi destul de bine ca iti permiti.
Cat despre Romania, intr-adevar sistemul scartaie din toate incheieturile, mai are un pic si se dezmembreaza de tot. Poate nu m-ar deranja asa de mult ca trebuie sa dau un ban in plus, dar atitudinea personalului medical este cateodata sub orice critica.

Nana, problema ta a fost cauzata de sistem. Mi se pare inuman sa trimiti o femeie acasa dupa 14 ore de la nastere. Eu personal, o sa stau 5 zile, pana imi fac toate testele obligatorii pentru bebe. Nu are sens sa ma duc acasa si sa ma intorc la spital, sa car bebele pe drum. Oricum, faptul ca au stat 41 de saptamani fara sa provoace nasterea, iar este destul de dubios. Banuiesc ca depinde mult si de doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

draga mea, e alegerea ta ca ai facut asig privata si platesti atata lunar. fetele aici expun problema unui asigurat la casa de asig...dei medicul ala isi ia salariul si din banii lor, modul cum sunt tratate, spaga care o dau, etc. oricum e off topic

Mergi la inceput