Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
stiti ca in afara nu exista notiunea de a alege cum nasti? pc de plecare e nasterea naturala, doamne fereste de alte complicatii atunci se practica cezariana dar in rest nu.


Ba gresesti. In afara se poate cezariana la cerere daca platesti.
Eu la prima nastere, vaginala, am avut ceva complicatii si am ramas cu o spaima teribila de actul nasterii. copilul a intarziat aproape 3 sptamani, moasa nu m-a indus si am end up cu un copil de 4 kg si cu o ruptura cam mare.
Asa ca a doua oara nu mai am mers prin sistemul de stat ci particular, mi-am platit obstretician si am zis ca vreau cezariana. In final dupa discutii cu doctorita mea am decis sa las lucrurile sa mearga tot natural pt ca realizez ca cezariana poate fi mult mai traumatizanta pt mine si copil decat nasterea vaginala. Doamne ajuta ca maine ma internez!!!

Oricum idea pe care am vrut sa o avansez este ca si in Romania si in alte tari contributia la sistemul de sanatate nu o facem cu conditia de a avea acces la interventii chirurgicale elective.
Sistemul merdical de stat trebuie sa acopere costurile nasterilor vaginale care decurg normal plus cezarienele din motive medicale. Cezarienele "la cerere ar trebui sa se plateasca"
Acu ce ar insemna daca din bugerul Min sanatatii ar incepe toata lumea sa ceara operatii diverse pe principiul "d'aia contribui la sanatate". Ne-am pune toate silicoane si ne-am face liftinguri :) pe banii publici.



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

Dragele mele,dimpotriva ,
cele ce au nascut natural intodeauna condamna si judeca mamele care au facut cezariana,,,ca si cum nu ar fi suficient de mame daca nu s-au sacrificat pe altarul suferintei cu contractii vreo 10 ore Mama nu te face modul cum aduci pe lume copilul si cat suferi pana il ai,,,ci devotamentul,grija si responsabilitatea pe care o ai o viata intreaga de acum incolo,,,Eu personal sant de parere ca MAMA e cea care creste copilul ,nu cea care il naste,,,,asa ca nasterea in sine e o mica particica din tot ce urmeaza
Eu sant 100% de acord cu nasterea normala si doar daca se intampla ceva sa se intervina cu cezariana,,,dar la noi de frica unor complicatii,de faptul ca dr nu sant in spital si nasti cu o moasa care pana cheama dr si isi da seama ca e depasita copilul e in suferinta fetala deja si il ai cu probl o viata ,din cauza asta multe mame se decid mai repede ptr cezariana.
Eu am 2 verisoare pe care de 3 ori le-am asistat la nastere,prima a nascut normal ,cu moasa din oras,,eram 2 tinere amandoua,,copil de 4200 ,travaliu 24 ore,copil blocat in oasele bazinului ,dr ajuns prea tarziu de acasa ca deh se chefuia s-a rupt si au si taiat-o de a avut 20 de fire in interior,,copilul cu bratul dislocat si ochii toti rosii din cauza injectiilor de forta,ea la fel,,, a facut terapie ptr mana si ochi pana la 2 ani GROAZNIC,,,vi se pare ceva anormal s-a ceara cezariana l-a a 2 nastere mai ales ca copilul a vut 4500 kg
Cealalta a nascut cu cezariana programata ca avea si hernie ombilicala si a operat-o si de hernie dupa cezariana ,,totul stabilit dinainte,,ghinion curat,anestezistul i-a gresit doza de anestezie si s-a trezit in timpul in care ii facea op de hernie,,eu de pe hol o auzeam cum urla de durere pe masa de operatie ptr ca se trezise
Stiti cum au decurs aceste operatii,,,venit dat plicul,internat, operatnu am vazut o analiza facuta ,o monitorizare , nimic,,puteau sa faca o complicatie in sala de operatie si sa se duca,,,,
De asta e vb aici,,de pregatirea si devotamentul personalului medical din RO,,,daca ti s-ar asigura conditiile de dincolo ,sa incerci nastere normala dar daca e vreo probl in 5 minute sa fi operata si copilul scos ,sa ai o garantie ca daca se intampla ceva si nu poti naste ,,dr sant pregatiti sa intervina,,atunci mai multe mame ar naste normal,,sant convinsa
Dar asa nu poti condamna o mama ca alege siguranta ei si a copilului,,desi si asta e discutata,,,,
Daca cititi la COPII CU NEVOI SPECIALE,,sant 3 mame care au copii cu tetrapareza din cauza nasterii normale cu moasa,,lasate sa se chinuie,,ca e un moft ca vreau cezariana diferenta asta subtila dar ESENTIALA dintre a face cezariana ca un moft sau ca o necesitate trebuie stabilita la noi,,,si probabil dupa se poate discuta mai multe...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

ina-nz....poate, acolo unde esti tu, aici unde sunt eu nici la privat macar. si ai spus singurica, ai vrut dar mediul ti-a explicat ca e mai bine natural, chiar daca cezariana e cu plata. corect, operatia la cerere ar trebui sa se plateasca....probl e ca in romania platesti orice, chiar si aerul ce-l respiri si uneori degeaba.
nastere usoara si fara complicatii
adriana, eu nu am vazut pe nimeni sa zica asa ceva despre o mama care a nascut prin cezariana.....din contra, celelalte urla ca niste "...", etc. la urma urmei toate vrem sa fim mame nu eroine, ca nu ne face nimeni statuie. atata timp cat e la alegere, de ce nu????? alta e probl....multi medici recomanda cezariana pt ca din pct lor de vedere e mult mai usoara. programata, vin fac treaba si pleaca....aici nu poate nimeni sa zica ca nu am dreptate; pe cand o nastere naturala dureaza, trebuie supravegheata si alte alea.... problema nu sunt mamele ci sist sanitar romanesc pt ca e normal ca tu, contribuabil la sist sanitar sa te apuce nervii si toate alea cand ajungi intr-un spital si ai nevoie si vezi ca pana nu dai nu primesti, si deasemeni mai e si ft normal sa iti doresti ce e cel mai bine pt ca la urma urmei cine sa mai aiba incredere in ei?!
nu generalizez, ca mai sunt si cazuri de medici devotati, dar ft putine.

35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

emanouela- la fel am zis si eu,,citeste toate comentariile mele,,sistemul sanitar e de vina in primul rand ,apoi dr care ptr bani aleg sa faca cezariana ,se primeste mai multi bani decat la o nastere normala,si foarte putine sant mamele care aleg cezariana ptr ca le e frica de durere,,,frica de probleme la nastere normala Da
Si ptr ca am primit acordul sa va pov experienta unei forumiste,care a 2 oara a ales cezariana,dupa ce 1 data a nascut normal
Era una dintre cele mai buna pietene ale mele fianlui mama,,tanara 18 ani primul copil,dureri,ajunge la spital,nu eram prim zona nici unul,contractii rapide,,travaliu rapid simte ca naste,,Moasa,,atotstiutoare o cearta ca ce face copil la 18 ani,,bla bla si o pune pe masa de nasteri o leaga de picioare si pleca ,ca mai este pana nasti,,striga cand vrei sa impingi,,,degeaba ii spune ea ca simte ca iese copilul,,NUUUUUUU are de stat la cafele cu celelalte,tocmai in celalalt capat de colidor,,,ea naste ,era dilatata,copilul iese si ramane agatat in cordonul ombilical spanzurat intre picioarele ei,practic atarnand din ea, cu cordonul in jurul gatului,,ea urla incearca sa se ridice,,nu poate era legata,avea 18 ani nu prea stia ce sa faca,,,intr-un final o aude o alta mama care ingrozita cauta disperata moasa,asistente,,toate fumau si rideau,,,nimeni nu se gandeste ridice ea copilul,,
Intr-un final apare moasa deranjata ca CE FACETI ATATA CAZ??
Din pacate a ajuns prea tarziu,,copilul care avea circulara de cordon s-a spanzurat practic intre picioarele mamei ptr ca moasa a trata-o inuman din cauza ca nu i-a dat nimic,,nu avea bani la ea,,era singura si a nascut ff usor,,
au trebuit sa treaca ani de zile sa isi revina,luni de terapie,,si de abea dupa 10 ani s-au hotarat sa mai faca un copil,,,si acuma imi spune ca are cateodata cosmaruri,,,iar cand a fost insarcinata din nou,,noroc ca a fost in italia,,si dr de acolo vazand cat e de speriata si stiind prin ce a trecut i-au facut cezariana la nastere,,,psihic nu putea trece printr-o nastere normala chiar si fara complicatii
Si stiti care e culmea,,,Moasa e si azi moasa la noi in spital,,,iar singura ei sactiune a fost ,,,reducere la salar,,degeaba s-au judecat,degeaba au un certificat de deces pe care scrie, MOARTE PRIN STRANGULARE LA NASTERE NESUPRAVEGHEATA
ar mai fi si asta un motiv a 2 oara sa alegi cezariana,,,

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

scuze adriana, am citit eu dar...stii cum e cu concentrarea la viitoare mame...spre 0
intotdeauna am zis ca bazele unei civilizatii sunt invatamantul si medicina...invatamantul se duce de rapa , medicina in rom in loc sa evolueze parca da inapoi, nu ca si tehnologie, ca si "relatie" medic, asistent, moasa/pacient, la asta e foarte mult de lucrat. e foarte interesant cum ai nostri bravi cond gasesc tot felul de "solutii" pt a scoate bani de la muritorii de rand dar pt ca treaba in spitale, scoli sa mearga, nimeni nu se sinchiseste. mai nou am auzit ca s-au impus taxe pt med de fam, si alte alea si asta platitorilor de asig medicala.......chiar e strigator la cer.
dar ce sa mai....vb cuiva, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
mult curaj fetelor
35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

emanouela-nastere usoara draga mea si fara evenimente
Indiferent cum alege ingerasul tau sa vina pe lume,sa dea DD sa vina sanatos


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:

desi am promis ca nu mai intru in polemici cu nimeni, nu pot sa ma abtin....spaga este o inventie a pacientului.daca nu dai bani, iti face anestezia in ceafa, sau iti da mai putin anestezic, sau doctorul iti scapa copilul ? sunteti de groaza.sa ridice mana cine n-a dat spaga si a avut de suferit in spital.sa ridice mana o mama care n-a fost asistata la nastere pt ca n-a dat bani.sa ridice mana un medic care fara spaga isi permite un trai decent in romania.CAND O SA INTELEGETI CA SANATATEA NU ESTE UN DREPT, CI UN PRIVILEGIU????
nu ma astept sa stiti ce inseamna o facultate de medicina, nici sa ceri bani parintilor la 30 de ani ca n-ai cu ce sa-ti platesti chiria intr-un centru universitar...nu ma astept sa stiti ce inseamna responsabilitate pt 2 vieti, mama si copil, nu aveti cum sa intelegeti.cine spune ca da la medicina pt a salva vieti e un ipocrit.am sperat acum 15 ani, ca in momentul in care ajung sa profesez, se va schimba ceva in tara asta.chiar am crezut.se pare ca degeaba
cand o sa intelegeti ca pasiunea pt meserie nu tine de foame????
in fine, deviez de la topic.era vb de cezariene.nu esti cu nimik mai mama daca te chinui 10-12 ore sa nasti natural.e adevarat.dar cu ce esti mai doamna daca alegi, din primele saptamani de sarcina, sa nasti prin cezariana???
parerea mea este ca cezriana ar trebui facuta NUMAI SI NUMAI in caz de necesitate.daca mama vrea cezariana, sa plateasca toate costurile.corect.asa, si eu vreau sani mai mari.sau un lifting peste 50 de ani.doar platesc asigurare, nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Scuzati de offtopic, dar si eu vroiam un implant de cristalin de 40 milioane dar statul iti acopera doar 2,5 milioane, uite`asa, tot de moft vroiam asta si io

E inutil sa mai dezbateti operatia de cezariana vs nastere vaginala.

Am citit atatea nenorociri pe DC la nasterile naturale, incat cred ca depinde de norocul fiecaruia sa nimereasca medici devotati

Sunt de acord sa se plateasca din buzunarele proprii cezarienele la cerere.
Si vreau medici responsabili de actele lor !!! Vreau sa vad macar un medic care nu poate profesa din cauza de malpraxis, unul macar !


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sarumana adriana
ma scuzi cucuveaua dar atata timp cat eu platesc lunar o cotizatie pt sanatate, mi se pare ca e drept, nu privilegiu, celelalte ce tin de estetica alea sunt privilegii intradevar, iar celelalte probl de care te lovesti.....nu esti singura, sunt si altii, si nu doar medici... asta e, asta e romania si nu e tara de vina ci cei ce stau pe "tronuri" si te rog chiar asteapta-te sa intelegem mai multe decat ai insirat tu mai sus, ca intelegem, nu suntem extraterestri problema e sa ne intelegeti si voi pe noi...eu nu nominalizez acum, n-am nimic cu tine doamne fereste, chiar te apreciez ca esti unul din medicii care sustin nasterea naturala, dar acum stii bine ca sunt si medici care nu se pot numi asa. am multe experiente, slava domnului ca nu directe ci indirecte prin cei dragi mie, dar la care am asistat.
cu ultima fraza, sunt perfect de acord...daca reusesti faza cu sanii anuntza-ma te rog, si eu vreau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

poate suna cam tampit dar am si eu 2 intrebari.....1. medicii sunt evaluati psihologic, asa cum sunt evaluati invatatorii (nu stiu de profesori dar de invatatori sunt sigura)? 2. spaga nu e cumva o mita....deci coruptie???

Mergi la inceput