Scoala postliceala asistent farmacie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Farmacistul supravegheaza si pune semnatura....m-as duce eu la farmacie iti dai seama dar e o intreaga bataie de cap...se merge la colegiu de prefarmacie citiva ani 2 3 colo asa dupa care mergi vreo 5 6 7 la facultate cu rezidetiat cu tot depinde cit de rapid treci examenele....nu e pt mine ca nam sprijin cu 2 copii mici si nimeni alaturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Stie cineva daca se poate echivala, eventual ce diferente ar trebui date pt un colegiu de farmacie sau o postliceala de farmacie,daca am facut o scoala sanitara postliceala (medicina generala)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui martha78

Stie cineva daca se poate echivala, eventual ce diferente ar trebui date pt un colegiu de farmacie sau o postliceala de farmacie,daca am facut o scoala sanitara postliceala (medicina generala)?

Darius Teodor's page

Martha,depinde unde ai facut scoala.
La Carol-Davila,in primul an erau cam aceleasi materii si la as generalisti si la as farmacie(sa zic cu 1-2 materii diferite),insa din anul 2 se schimba treaba si materiile sunt diferite total.Poti merge sa intrebi si sa vezi ce anume se poate face,de echivalat complet nu cred ca se poate,dar cred ca primul an s-ar putea si sa mai dai diferentele.


POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Da, cred ca e dificil mai ales ca sunt cativa ani de cand am terminat-o..probabil nu se ia in considerare, cred ca trebuie sa o iau de la zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

ma gandesc sa ma inscriu si eu la anul lascoala de as farmacie.
eu am terminat fac de chimie in buc si mi-a zis cineva ca as face 2 ani, ca s-ar reduce pe baza facultatii.stiti ceva in acest sens?
sunt din buc.unde pot incepe aceste cursuri?
cam cat este sal unui as de farmacie fara exp in buc?
cineva imi spunea de sensiblu in targoviste(1200 cu bonuri) si in constanta 2000 (cu bonuri incluse).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameli2008 spune:

si pe mine ma intereseaza dar inca nu m-am decis daca sa fac farmacie sau med.generala.si eu as fi interesata asa informativ ca ce salarii sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ameli2008

si pe mine ma intereseaza dar inca nu m-am decis daca sa fac farmacie sau med.generala.si eu as fi interesata asa informativ ca ce salarii sunt?

Ca absolvent de studii medicale iti gasesti de lucru si in strainatete. Cu farmacia nu. Salariile nu difera mult intre specialitati, dupa absolvire. Depinde ce, unde si cat muncesti.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameli2008 spune:

dar oare se pot face amandoua in paralel ca am inteles ca pana in anul2e aceeasi materie?su sa dai niste diferente sa obtii ambele specializari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galusca104 spune:

Buna Ileana,
Ma numesc Alina , sunt tot din Brasov si am citit mesajul tau de pe forumul desprecopii .Am citit pana la sfarsit cu mari emotii toate mesajele in speranta de a vedea ce ai facut pana la urma daca ai mers mai departe cu ideea de a face scoala de asistent farmacie, daca ai terminat-o si ce-i mai important daca ti-ai gasit de munca(sunt sigura defapt ca ai gasit ca au trecut 2 ani de la postarea mesajelor pe forum).Si eu am 36 ani un copil de 2 ani , am un job dar care nu ma satisface si ca si tine as incerca ceva nou, si m-am gandit si eu ca si tine la asistent farmacie dar nu stiu prea multe despre studiile care trebuies urmate pentru a ajunge asistent farmacie.Daca ma poti ajuta cu unele detalii legate de acest subiect si mi-ai impartasi din experienta ta ti-as fi recunoascatoare.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu nu vreau sa va descurajez, insa ca asistent de farmacie tb sa fiti pregatite pt un salar mic, max 1500 cu tot cu bonuri. Bonus, weekenduri, sarbatori, inclusiv craciun sau revelion, 1 mai etc la munca. Tb sa fiti constiente de programul nu tocmai standard.
Ca farmacist, salariul este dublu dar tb facultate. In rest si el are acelasi program.

Mergi la inceput