Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoreUdrea spune:


Vreau si eu sa sa-mi inscriu copilul la aceasta gradinita(197), ma poate ajuta cineva? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoreUdrea spune:

Vreau sa-mi inscriu si eu copilul la gradinita 197, putem sa vorbim pe Yahoo Messenger?

Citat:
citat din mesajul lui tzuna

BUNA!


Asa imi place ca membri noi cu 1-2 mesaje la activ, hai 9-10 unele scriu atat de frumos despre niste gradinite particulare no name. Sa vad acolo o parere avizata de la o mamica ce e de luni intregi pe acest forum..... In fine....

Eu am gaza (2 ani si 10 luni) la gradinita 197. Merge acolo din octombrie si sunt deosebit de multumita. Gradinita este step by step si sunt copii mai putini in grupa (vinerea de ex vin cam 12 , in rest in jur de 16-17). Am noroc ca cele 2 dne educatoare sunt mai in varsta si au multa experienta in lucrul cu copiii. Mancarea e f buna, ingrijitoarele ok , fac multe activitati interesante, au si optionale (dar nu am inscris-o la nimic ca e cam micuta si vreau in primul rand sa se joace si sa se integreze bine in grupa ei). pretul ce sa spun.... 12 lei/zi. Am pastrat insa si bona pentru cazurile de imbolnaviri si cand nu o pot duce. Ca locatie.... 5 puncte pt cine sta in Militari ca pt mine ii dau 1 punct (noi stam in Titan si mergem cu metroul). Comunicare cu parintii- 4 puncte (dnele nu au f mult timp la dispozitie sa-ti povesteasca tot ce se face la grupa, eu nu intreb tot timpul ca sa nu par exagerata, gaza mea e mai mica si nu-mi povesteste exact ce face acolo), jucarii 5 puncte..... Trageti singure concluzia.

Gradinite particulare vizitate anul trecut si care au obtinut multe bile negre de la mine sunt Genoveva si Condor, ambele din Titan. Bile alte pentru A$M KIDS CLB de la Dristor. Totusi am lasat copilul la ei numai 1 luna pt ca era prea mica ( 1 an si 7 luni) si nu facea fata programului. Erau doar 5 copii in grupa ceea ce era chiar ok, educatoarea era de fapt o invatatoare f tanara dar f atasata de copii. s-a purtat minunat cu bebelina mea de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Eu sunt o mama care-si tot ia avant sa duca copilul la gradinita, pana la urma am amanat momentul pentru luna septembrie.
Problema e ca mereu apar informatii care ma descurajeaza. De exemplu, despre gradinita Olga gudynn, a scris o mamica niste nemultumiri care probabil sunt reale cu privire la celelalte costuri pe care le implica, in afara de taxa si asa marisoara, despre little angels nursery in afara de "laudaroseniile " evidente ale directoarei m-a pus pe ganduri povestea unei mamici reale care e f. incantata ca BB ul ei sta pe olita chestiune pe care acasa nu o facea (daca eu acasa cu toate eforturile din lume nu reusesc sa-l conving pe BB ul meu sa stea pe olita, cu jucarii si cate si mai cate, ma intreb cum de reusesc cei de acolo, si cred ca prin frica si amenintari, aceasta fiind singura metoda pe care eu nu am testat-o)iar acum mai citesc si despre cele de la happy universe ca bat copiii.
Dragi mamici, eu unde sa-mi duc copilul oare? Pe mine nu m-a batut nimeni la gradi desi am fost acolo pe vremea lui Ceausescu si nu eram cel mai cuminte copil din lume, dar chiar nu ne bateau. Am numai amintiri frumoase.
Si acum, de 2 luni nu mai dorm gandindu-ma ce sa fac cu "printul" pe care-l iubesc de nu mai pot.
Scrieti, va rog, cele care sunteti multumite de gradinite, ajutati-ne si pe noi cele care inca nu s-au decis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

mamica 100% multumita care sa nu fie ruda, prietena sau sa aiba vreun contract de afaceri cu directoarea respectivei gradinite, gasesti mai rar.
Cred ca fiecare mamica face un compromis pe undeva (la distanta, bani etc.) atunci cand isi are puiucul la gradi. De aceea, eu ma abtin in a spune unde suntem, dar iti doresc mult succes in alegerea ta!

p.s. Daca la stat ar fi maxim 15-18 in grupa, as prefera de 1000 de ori sa-l dau la stat. Tot vizitand in jur de 30 de gradinite sau mai multe pana am ales-o pe cea pt fiul meu si cunoscand f bine invatamantul de stat, apreciez ca in cadrul invatamantului prescolar de stat, copiii invata mai multe lucruri. Am chiar confirmarea in acest sens a catorva invatatoare cum ca in clasa I se cunoaste cine a fost la gradi la stat si cine la particular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinnna spune:

Buna,

Am tot amanat sa scriu pe forum despre gradinita Junior, la care merg ambii nostri copii- unul de aproape 6 ani si o fetita de 3 si jumatate.

Cum de curand am fost rugata de o fosta colega sa-i spun parerea despre gradinita copiilor si eventual sa-i fac o recomadare pt fata ei, i-am raspuns in scris. Voi include aici mesajul scris cu acea ocazie. Am folosit de mute ori informatiile/ parerile date pe acest forum si ma simt obligata sa particip si eu:

Noi suntem 3 prietene cu copiii la Junior. In total 5 copii, impartiti in 4 grupe diferite.

Cei mai mari dintre ei au venit aici in octombrie 2008, deci stim gradinita de ceva vreme. Si suntem foarte fericiti cu ce se intampla.

Fac o recapitulare a lucrurilor foarte in regula:

- Management inteligent, preocupat de imbunatatirea continua a programului si deschis la sugestii – Alina Motofeanu e cea cu care am tinut mereu legatura – mereu de inteles si flexibila.

- Politica buna de personal – calzi si preocupati de fiecare copil in parte – valabil la toate nivelurile : educatoare, ingrijitoare, bucatareasa, asistenta medicala, soferi

- preocupati sa organizeze un program cat mai divers:

o copiii au profesori speciali pt engleza (zilnic), arta, sport – incluse in pręt
o Cluburi diversificate si ele: franceza, tenis, inot, pian, artizanat – cum mici taxe suplimentare. Copiilor la place la cluburile astea si rezolvam minunat partea cu sportul fara sa ne agitam moi sa-I livram de colo-colo
o Exista un centru cultural unde se fac tot felul de activitati in plus, inclusiv cursuri de limbi straine – cei 2 copii ai nostri merg acolo la engleza suplimentara, doar ei 2, de 2 ori pe saptamana si sunt adusi la gradinita de busurile gradinitei, deci nu ne mai batem noi capul cu comutarea
o Organizeaza permanent excursii si se duc la la tot ce se intampla important pt copii in oras – expozitii, opera pt copii etc
o In vacanta de vara, cu exceptia unei zile pe saptamana, sunt dusi zilnic pe undeva – muzee, parcuri, ferma animalelelor

- Sunt deschisi si incurajeaza participarea si voluntariatul parintilor: una din prietene e din SUA si s-a oferit sa le citeasca saptamanal, tuturor copiilor din gradinita impartiti in cateva grupe, povesti in limba engleza. Functioneaza grozav de vreo 2 luni si copiilor le place tare. Vara trecuta , toti copiii din gradinita au facut e excursie/ picnic + joaca la noi in curte la Scrovistea si a fost o iesire frumoasa…

- Gradinita e deschisa TOT anul

- Sunt conditii cinstite de plata – 3 saptamani gratuite pe an, pt vacante

- Mancarea e gatita in gradinita si e varianta sanatoasa

- Educatoarele stiu bine si urmaresc fiecare copil in parte si pastreaza o comunicare foarte buna cu parintii.

- Au camera video in fiecare clasa si ii poti vedea de la birou

- Au loc de joaca maricel si cu jucarii frumoase


Cam astea sunt punctele in regula. La pct negative – pe noi ne deranja ca in timpul iernii nu sunt scosi copiii la joaca. Din pacate asta e cererea Parintilor, deci nu e gradinita de vina…. Probabil ca orice gradinita romanesca ar functiona la fel…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byzantinax spune:

Buna! Vreau sa-mi dau fetita la gradinita Sf. Cruce. Are cineva copilul acolo? Mi-ati putea oferi informatii despre aceasta gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Multumesc pentru informatii! Eu stau in sect.3 si trebuie sa gasesc o gradinita pe traseul dintre Titan si Unirea, asa ca Junior nu este, din pacate, in drum.
Am vazut gradinita Bambi, de care f. multa lume e multumita dar e cam scumpa pentru vremurile astea in care bugetarii nu prea stiu ce-i asteapta, desi eu sunt un bugetar care are f. mult de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Am fost la gradinita Genoveva din Titan. Concluzia:copilul meu nu va merge acolo. Spatiul este f mic, curatenia ca la Accorns, adica lipsa, am intrat peste tot incaltata, iar nenea supraveghetorul (patronul probabil) umbla cu niste adidasi in care probabil sapa gradina acasa.
Pun pariu ca au gandaci de bucatarie. Imi pusesem multe sperante in gradinita asta ca era langa casa mea si n-as mai fi umblat nauca cu baiatul prin trafic, dar categoric, mai bine bona si camere acasa decat acolo. Plus ca la grupa mare era innabusitor de cald, un aer f. inchis.
Sapt asta ne ducem sa vedem Olga Gudynn din Pasteur. Daca baiatul nu ar fi mic, as incepe cautarile la gradinitele de stat, care cred ca-s mult mai curate decat unele particulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

mitucu,
in zona sunt si gradi de stat bune ca si conditii si daca te interesezi poti gasi educatoare ok. Fi-mea a fost la "Pestisorul de aur". Este gradinita de langa Cara. In toamna se va da in folosinta o gradi noua in curtea scolii 89 "Nicolae Labis". Mai este o gradi de stat ok in curtea liceului Dante Alighieri.

Oricum, daca te intereseaza o gradi particulara in zona, am inteles ca in zona strazii Prisaca Dornei (langa Policlinica Titan) este o gradi buna - Joe.

Genoveva nu este de luat in calcul. Locatia intr-un complex comercial si fara pic de speranta sa iasa afara la iarba verde, imi pare ca o condamnare la izolare pentru copil. De conditiile din interior nu spun nimic pt. ca n-am avut curiozitatea sa le verific...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Multumesc frumos! Ma voi duce sa vad gradi Joe. Problema sta in felul urmator: eu m-as cam duce la munca deoarece, pentru a face al doilea bebe(fara de care nu concep sa raman)trebuie, pentru a beneficia de o indemnizatie marisoara, sa cotizez un an. Anul asta fac 35 de ani, la anul 36 si pana se face al doilea BB mi-e ca ajung pe la 37 ceea ce e cam mult.Deci la mijloc nu e vreun interes egoist de a scapa de BB actual care are numai 1 an si 5 luni.
Deoarece BB actual e micut mi-e teama sa-l duc la gradi de stat, la particulara stiu pe cine sa paruiesc daca pateste ceva, se presupune ca sunt mai grijulii cu BB ii. Daca ar avea 3 ani si ar face la olita ar fi altceva, nu as ezita nici o clipa sa caut o gradi de stat decenta.
In plus, vreau sa-l duc acum la program scurt si sa stau cu el vreo cateva zile, saptamani, cat va fi cazul, pana se obisnuieste. Chestia asta nu cred ca pot sa o fac la o gradi de stat.
Daca mai are cineva copii la particulare in Titan, va astept cu informatii.

Mergi la inceput