Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

eu am vizitat Rasarit sin Buc.Noi, educatoarea de la grupa mica era usor dubioasa, iar poarta care se inchidea-deschidea liber fara sistem si fara bodygard m-a potolit.

Eu am acum copiii la o gradi de care sunt foarte multumita, la Montessori mai jeleau ca nu vor la gradi dar de aici nu vor sa plece, DreamsWorld Kindergarten, in sect.6, langa Carrefour Orhideea. Daca are cineva interese in zona, o recomand din toata inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui softurela
Au scapat de puiul cu hormoni si antibiotic si a fost inlocuit cu leguminoase, legume si fructe.

Au fost inlocuiti hormonii cu nitratii.


Capcaunule, ce vrei acum sa facem dezbateri pe teme nutritionale ? Uite, eu prefer phititii, oxalatii, nitritii, sper ca nu ai ceva impotriva ?

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

eu am vizitat Rasarit sin Buc.Noi, educatoarea de la grupa mica era usor dubioasa, iar poarta care se inchidea-deschidea liber fara sistem si fara bodygard m-a potolit.


Pai daca nu a fost dragoste la prima vedere nu inseamna ca e dubioasa.
Ca tot m-ai starnit, hai sa comentez eu ce imi place la gradinita Rasarit din Bucurestii Noi:
1. In primul rand, fetitele mele sunt iubite, se simt bine, se duc cu drag la gradi si se despart cu greu de personal;
2. In al doilea rand, educatoarea de la grupa mare e o comoara la casa omului;
3. Personalul e acelasi de 20 ani incoace, exceptand educatoarea de la grupa mica (cred ca abia se nascuse atunci); Pentru copil, gradinita e a doua familie.
4. Gradinita nu e modernizata la standarde inalte dar eu caut altceva pentru copii mei, nu lux si nu jucarii sofisticate;
5. Au un proiect de agricultura bio si multe luni din an isi asigura surse proprii de hrana.
6. Presedinta fundatiei/gradinitei face totul din pasiune si dragoste pentru copii;
Si nu mai continui...nu e perfect, ca nimic pe lumea asta dar e ceea ce eu cautam si am avut sansa sa gasesc.

Ca pentru altii e mai important un badyguard la poarta ca impreuna cu alti 5 angajati sa pazeasca 15 copii, e ok, fiecare si le stie pe ale lui.




Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

softurela,
pai foarte bine daca esti multumita.
cand am ajuns eu acolo, copiii dormeau si nu era decat persoana respectiva, educatoarea de la grupa mica cu ei. poarta deschisa, am intrat cum si cand am vrut. iar la sala in care era grupa mica era un covor murdar pe jos, si jucarii-cateva chestiute de plastic.
nu neg ca n-ar fi deosebita in vreun fel, dar pe mine m-au apucat gandurile parano. am auzit si eu de dna de la grupa mare, dar io nu-s de acord ca fetele mele sa stea impreuna in aceeasi grupa, si acolo nu e decat o singura grupa mare, si pe atunci cea mica era de grupa mica, noh. am mai vorbit cu unii altii si erau in acord cu mine privitor la educatoarea de la grupa mica, ma rog, nu se poate scrie aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Citat:
citat din mesajul lui mitucu

Revin pe forum dupa f mult timp. Dupa ce ne-am luat bona, am ramas fara bona pentru ca nu ne mai permiteam, ne-am mai revenit un pic si am dat copilul la Happy Tree, unde mai fusese. Recomand cu drag aceasta gradinita, dar s-ar putea sa nu mai fie locuri. Copilul meu e la grupa mica de 2 luni, e f. bine ingrijit si a invatat nu mai putin de 6 strofe a cate 4 versuri, fara sa fie vreun geniu. Sunt foarte multumita si in raport cu gradi Big Smile, pe unde am trecut, am lasat in urma 9 milioane si ne-am retras intr-o saptamana, copilul plangea isteric numai cand vedea gardul de la gradi, il impingeam inauntru si trebuia sa plec lasandu-l tavalindu-se pe jos, fara ca nimeni sa-l bage in seama. Am mai facut si atata publicitate, de buna credinta fiind, acestei gradinite ca mi se face sila cand ma gandesc.
Revenind, pana acum eu sunt multumita de Happy Tree din Titan si o recomand cu caldura.




Buna! Mai sunteti la Happy Tree? Cati copii sunt in grupa mica, 3-4 ani? Cate ingrijitoare sunt in gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Citind toate paginile subiectului am gasit o postare despre gradinite particulare acreditate/autorizate si un link catre edu.ro care nu mai este actual. Din cate inteleg, la inceput gradinita obtine o autorizatie de functionare, iar dupa 3-4 ani este acreditata... sau nu. Fara sa fiu directoare de gradinita acreditata (sunt si foarte putine in Bucuresti), mi se pare un criteriu important in alegerea unei gradinite. Aici am gasit listele cu gradinite acreditate, autorizate sau cu autorizatia ridicata... restul fiind pur si simplu ilegale.

www.edu.ro/index.php/liste_nom_cent_cat/c5/" target="_blank">http://www.edu.ro/index.php/liste_nom_cent_cat/c5/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

recomand GRADINITA PRICHINDEL, din sectorul 4.toata lauda!



"Munca in exces dezumanizeaza si de aceea e imperativ sa vedem munca cel mult ca pe un rau necesar, ce trebuie evitat sau scurtat ori de cate ori avem ocazia, daca vrem sa ne pastram integritatea fizica si sanatatea mintala. !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Buna ziua,

As dori sa-mi incriu copilul la grupa mica la o gradinita de stat nou infiintata in sectorul 6, pe strada garleni, se pare ca e in curte cu scoala generala nr. 311. Are careva copiii inscrisi la gradinita aceasta ? Cum sunt educatoarele? Care este programul? Costuri?
Stie careva daca sunt deja grupe formate dat fiind ca e o gradinita noua, abia deschisa?

Multumesc !!!

july

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_r spune:

Gradinita 169 sector 5 de pe strada Pucheni

Punte ce clasificare - 1 din 5

- curatenie - 3
- educatie- - 2
- hrana - 3
- comunicare cu parintii - 1
- locatie - 3
- jucarii educative - 2
- raportul pret/calitate - 2


Dar mai sunt si alte aspecte care conteaza...Spre ex: Programul gradinitiei este foarte important, acum mai nou d-na directoare Constanta nu mai vrea sa ne lase sa ne luam copiii care sunt la grupa mare de la gradinita decat dupa ora 17.30 pentru ca asa vrea dansa fara vreun motiv intemeiat. Parintii de la grupele mici si mijlocii ii pot lua si incepand cu ora 17.00. Deci e discriminare crasa...

Apoi mai e si aspectul care tine de cum sunt tratati parintii de catre conducerea gradinitei, aici la 169 parintii sunt tinuti la intrare pe un hol de 6 pe 3 m , nu au voie sa urce sus la clasa, nu au voie sa isi schimbe copiii in conditii civilizate...in acel holisor in frig si curent trebuie sa se schimbe zilnic aproape 160 de copii..cu toate ca este o cladire renovata acum cativa ani si exista un hol special destul de mare la cate doua clase,dar nu este permis accesul pe acel hol. Deci e un fel de bataie de joc.
Si de aici comunicare cu educatoarea e doar o data pe saptamana la consultatii cand intr-o ora d-na educatoare trebuie sa dea consultatii la 20-25 de parinti, cum poate dansa sa face treaba asta?

Acum ce sa mai zicem de modul de adresare, d-na directoare cred ca si cu animalele vorbeste pe un ton mai frumos decat cu parintii, dansa se plange ca sunt clasele cu prea putini copii in anumite perioade din an pentru ca parintii prefera sa-i tina acasa...si pe buna dreptate se intampla asa.... oricum in viitorul apropiat numarul de grupe va scadea pentru ca parintii nu se vor mai inghesuii sa-si inscrie copiii asa usor acolo....

Si ar mai fi si altele dar cred ca e deajuns ...

Deci eu nu recomand sa mergeti acolo pentru ca e un fel de mini - puscarie si rar se intampla ca dorintele parintilor sa conteze vreun pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Mai suntem la Happy Tree si acolo vom ramane pentru mult timp, sper. Noi suntem la domnisoara Maria Rauer si suntem fooooarte bine, la grupa mijlocie. Chiar sunt de apreciat eforturile facute de toata lumea de la gradi ca sa fie bine. Acum sunt 2 ingrijitoare, cred, dar ideea e ca toti de acolo lucreaza ca o echipa si nu se simte vreo lipsa. Concluzia?Imi place gradinita asta, am fost norocosi.

Mergi la inceput