Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mima_bulina spune:

Eu am fost in cautare de "gradinita perfecta" la vreo 10 asemenea asezaminte. Recunosc ca am exagerat, dar mi-am facut o parere. Asa ca recomandarea mea pentru toate mamicile care vor sa-si dea copiii la gradinita, este sa viziteze din timp. Mie mi-a placut la gradinita Vise sau De vise, ceva de genul asta, care este pe undeva pe langa soseaua Iancului. Un minus pe care l-am remarcat este ca aveau in curte , accesul in subsol. Doua usi mari si grele care erau deschise cand am vizitat eu locul. Mi s-a parut o chestie periculoasa pentru copii. Mi-a placut ca aveau bucatarie proprie si sala separata pentru mancat.

Nu mi-a placut Genoveva, care este peste drum de Policlinica Titan. O hala mare, intr-un complex comercial. Toti copiii de la toate grupele in acelasi loc, mancare la pachet, fiecare isi aduce de acasa. Iar cand am vizitat, era un miros greu - cred ca de la tevile de la canalizare...

Mai este Ingerasul meu, de limba germana. N-as putea spune ca m-a incantat. Probabil ca se adesreaza parintilor care isi doresc ca cedi mici sa manance germana pe paine. Pentur ca asa mi-a pus problema doamna directoare, patroana gradinitei. Mie mi s-a parut un pic cam ciudata, dar, va repet - important este sa mergeti personal la astfel de gradinite, FARA PROGRAMARE, sa vorbiti cu educatoarele sau cu directoare si sa vedeti cu ochii vostri locul si mai ales, ce activitati sunt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Mirela, poate ca ar trebui sa pui si cu minus la puncte...

Citat:
citat din mesajul lui busymummy

Punctaj maxim de la mine pentru Ada Kindergarten - Cotroceni si pentru Miss-ele de acolo!!!

18+ si mami de Anastasia Daria si Andi- 4 ani.


Poate ca ai avut tu parte de o miss mai altfel... Regret, dar aceasta gradinita a insemnat o experienta foarte neplacuta pentru mine!!! Daca te intereseaza cauta aici prin arhiva si o sa gasesti intamplarea. Noi acum suntem scolari si am aflat, cu totul intamplator, ca avem colegi care au trecut pe la aceasta gradinita si au plecat, din diferite motive, cu experinte neplacute. Din partea mea, pentru Ada, per ansamblu, 2 bile negre!


Nu stiu ce experienta ai avut cu cl si-mi pare rau...
Noi suntem inca un caz fericit care recomanda cu punctaj maxim gradinita Ada Cotroceni!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pndr spune:

dar vreo gradinita de nota 10 in sectorul 5 puteti sa-mi recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Dupa cum s-a mai spus, a mai fost un astfel de subiect si parca si acum mai este, cu Bile albe / bile negre sau ceva de genul asta.

Toate bune si frumoase, dar, daca informatiile postate de membri nu se centralizeaza intr-un fel pe prima pagina, cu linkuri catre postarea fiecaruia, nu se poate numi "TOP 10". Se vor aduna zeci de pagini cu mesaje pozitive - mesaje negative - intrebari de genul "de gradinita x a auzit cineva?" si cand cauti o gradinita, inebunesti rasfoind zecile de pagini si pescuind informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline29 spune:

Subscriu la punctajul bun pentru Happy Univers Cotroceni dupa primul an de gradinita al copilului meu. Fiind primul n-a fost usor, ne-am mai si imbolnavit, dar: comunicare cu parintii 5 puncte, educatie 5 puncte (as da 10 daca as putea), locatie centrala 5 puncte, curatenie 5 puncte, mancare poate totusi un patru, fiindca nu primesc fructe decat la gustarea de dimineata si uneori mai miroase a prajeala. oricum fi-miu s-a ingrasat la gradi mananca mai bine decat acasa. Sunt foarte multumita de gradi si de miss-uri, am vazut atentie, dedicatie si multa dragoste pentru prichindei. raport pret calitate foarte bun, caci dupa estimarile mele este una din cele mai ieftine gradinite private (cel putin din zona cotroceni), plus ca pe inflatia de acuma, n-au marit pretul la gradinita. apreciez ca optionalele (pian, innot ...) sunt separate, fiecare poate alege si nu platesti ceva ce risti sa nu primesti ca nu-i place copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral18 spune:

doamnelor,

langa piata victoriei exista o "nestemata" inca nedescoperita, si anume gradinita Little London!
am intors bucurestiul pe dos pt a gasi ce e mai bun pt fetitele mele, si in sfarsit sunt happy.
little london este si in Pipera (pt cele norocoase cu, casa in zona), dar pt oras Littele London pe str scarlatescu este adresa.
este intr-un mare fel, pt ca au educatori de la british si ines, mancare de la un super catering, si f multe activitati extra.
nu exagerez, dar zau mai bine ca asta in buc inca nu s-a inventat. sunt a big FUN Little London.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral18 spune:

dau punctaj max pt Little London din piata victorie.
exceleaza pe zona de educatie, limbi straine si activitati extra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANA_MIRUNA spune:

Alba ca Zapada, sector 6:
- curatenie -5
- educatie - 4 - se poate si mai bine!
- hrana - 5
- comunicarea cu parintii - 5 cu plus; cateodata ma plictisesc de mailurile pe care le primesc
- locatie- 5 pentru mine!!!
- jucarii educative - 4 - se poate si mai bine!!!!
- raportul calitate/ pret - 4,5 pentru mine!!!
TOTAL 32,5 puncte sau 4,64 din 5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camirovcori spune:

sectorul 5 - gradinita CONIL

- curatenie - 5
- educatie - 5
- hrana - 5
- comunicare cu parintii -5
- locatie - 5
- jucarii educative -5
- raportul pret/calitate -5

Sunt o mamica fericita acre dupa ce am cautat 3 luni o gradinita...pentru cele 2 pupezele ale mele am gasit in sfarsit gradinita Conil. Sunt foarte multumita..pot spune ca pt mine a fost cea care a raspuns cel mai bine cerintelor mele (curatenie, bucatarie proprie, apropiere de serviciul meu pt a le putea lasa si lua in si din drumul catre serviciu), multe activitati extra fara plata suplimentara asa cum am vazut la majoritatea celorlalte gradi....miss-ele sunt super, organizeaza serbarile intr-o locatie de vis undeva pe marginea unui lac...intr-un cuvant...super misto.
Important pt mine a fost sa aiba si after school pt ca cea mare va intra la scoala si sa aiba continuitate in acelasi mediu unde sa fie si surioara ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiush82 spune:

Raspund si eu acestui thread, dar nu ca mamica, ci ca fosta educatoare.
Am predat la Gradinita 17, din sectorul 4 (Tineretului - Piat Norilor).
Gradinita este foarte curata,personalul are grija ca totul sa fie in ordine, curat, igienic. - aici as da nota 5
Mancarea este foarte buna, meniul fiind facut de bucatareasa impreuna cu asistenta, pentru a e respecta o dieta zilnica echilibrata si sanatoasa pentru cei mici. Zilnic aveau fructe, carnita intr-unul din felurile de mancare de la pranz, la 2-3 zile dimineata aveau lapte. Intr-adevar,pretul fata de alte gradinite era mai mare...ma refer la banii pt hrana...insa ce mama nu ar da 1,2 lei pe zi in plus pentru a sti ca ceea ce mananca puiul e e sanatos?
Deci, pt mancare.... clar 5
Educatoarele sunt 80% cu experienta, respecta programa..aici, sa spun as da un 4.
Exista activitati optionale - engleza, calculator si dans, iar la 2-3 saptamani aveau si teatru, care venea in gradinita.
Comunicarea cu parintii depinde de la o educatoare la alta, dar in medie as da un 4.

Eu spun ca raportul calitate/pret este foarte bun.... de 5... dovada fiind si numarul mare de persoane doritoare din fiecare an. Dezavantajul este ca gradinita are doar 5 grupe, fiind situata la parterul unui bloc, deci capacitatea maxima este cam de 100-110 copii.

Mergi la inceput