Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_ctin spune:

pentru aminca - sunt mamica de baietei care merge la Elite din martie 2010 - grupa Mancubs si ca sa iti raspund la intrebarea ta - pretul scade in functie de zilele petrecute la gradi - la mai mult de 2 saptamani de absente pe motive medicale trebuie adusa adeverinta de la medic cu mentiunea "apt pentru colectivitate", ceea ce e cu adevarat super pentru ca in acest fel ceilalti bebei nu sunt expusi la boli, excludem banalele raceli care sunt inevitabile. Pe scurt pentru programul 8-16 noi platim 300 euro si la aprox 2 sapt lipsa se scad cam 27-30 euro (ceva de genul asta)
Daca ai si alte nelamuriri poti sa intrebi - sper sa iti pot raspunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Buna Mitucu,

M-am intors din concediu si am vazut ca te-ai hotarat la B.G. Ma bucur si astept sa ne cunoastem. Succes!
Cand este prima zi?
Noi deja am reinceput.(de azi)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Prima zi va fi de abia in decembrie.
Pana atunci mai copilarim.
Pai cel putin la serbari si tot ne vom vedea ca sa urmarim evolutia "studentilor" zambareti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Trebuie sa activez PM si nu stiu cum, ca sa ne cunoastem. Ma uit maine sa vad cum se face. Nota bene, vorba lui Kelly Bundy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danatrifa spune:

Buna seara.
Daca tot e vorba de un clasament, vreau sa adaug si eu o gradi super din sectorul 2, "Cei Trei Muschetari" . Alexutu' meu are 1 an si 8 luni si merge la muschetari de 4 luni. Sunt foarte fericita ca acolo a invatat sa manance orice si am scapat de pasat. Tot acolo a scapat de suza si a deprins obiceiuri pe care eu nu l-as fi putut invata la varsta lui: se dezbraca singur(atat cat poate el), isi pune singur lucrurile la loc, face curat la jucarii....nu mi-a venit sa cred. Cu toata increderea le dau maxim de puncte.

Noapte buna si succes cu gradi!
O mamica fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

intrucat mi se pare foarte important forumul ma straduiesc sa scriu si eu despre o gradinita la care a fost inscris baietelul meu timp de doi ani: Olga Gudyn (Ciuca si apoi Davilla):

curatenie
- educatie (3,5 din 5: se pune accent pe matematica la modul clasic, in timp ce engleza este neglijata. Baiatul meu era intr-o grupa jumate mare jumate pregatitoare si desi el nu urma sa mearga la scoala a fost inclus in lectiile pentru cei mari, evident fara mare succes)
- hrana (4) In ultima vreme meniul avea accente de criza.
- comunicare cu parintii (4,5) - exista un caiet in care sunt trecute informatiile. Am scazut putin intrucat am remarcat un ton comercial.
- locatie (5) poate curtea lasa putin de dorit
- jucarii educative (nu stiu)
- raportul pret/calitate (3)

Apropo de pret, fiind unul mare eu chiar am sperat ca predarea va fin in engleza dar, din pacate treptat s-a abandonat engleza. De asemenea, exista o lipsa de flexibilitate in privinta pretului. Chiar daca se anunta ca va lipsi copilul o luna nu se scade nimic (era bolnav de varicela si a fost nevoie sa stea o luna incheiata acasa)si atunci mi-au spus ca doar in caz de spitalizare se scade ceva.

Pe de alta parte le dau nota 10 pentru efortul de a acomoda copilul la gradinita si pentru siguranta de acolo. Am stat tot timpul linistita in ceea ce priveste acest aspect. o singura data s-a lovit si pot sa spun ca m-au sunat sa ma anunte.

Ana Maria



Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Buna seara mamici! Cum asteptam eu asa, venirea lunii decembrie ca sa duc copilul la Big Smile, m-am gandit, dupa modelul unei mamici din parc, sa-l duc la Hapy Tree cateva ore dimineata pentru a se acomoda in colectivitate si sa vad daca bazaie sau nu.
Scriu aici pentru a recomanda calduros aceasta gradinita.
L-am dus cam 2 ore in prima saptamana. A fost minunat!!!! Ii place f. tare, nu plange, nu tipa, i-am comandat si masa la gradi si sa vedeti cum baiatul meu mananca si poarta baveta!!!!
In primul rand au f.mare grija de piciumani, i-am controlat la sange credeti-ma. Ii schimba la timp, le dau apa la timp, iar educatoarea de la grupa mica are atata rabdare.
Mancarea e de la o firma de catering dar e f. gustoasa, ca ne dau ce ramane la pachet si bineinteles ca o gust de fiecare data.
Spatiul locativ de la grupa baby este mare, nu ca la fitzele din centru. In general au spatiu suficient, e o vila destul de mare cu o curte marisoara.
Ii scot afara de fiecare data cand e cald, si v-am zis sunt MULTUMITA.
Comunicarea cu parintii e super, chiar de nota 10 nu 5.
Ce nu-mi place: langa gradi e o cladire in constructie, e zgomot, suportabil, e drept.
Pentru varsta de 4 ani plus mi se pare ca nu se face engleza, de exemplu, ca la Big Smile. Deocamdata baietelul meu e mic si nu se pune problema de limbi straine dar mai incolo, deh.
Un alt minus este faptul ca nu au mic dejun si trebuie sa la dai acasa sau la pachet.
Ca pret, sunt spre scump, cam 1060 ron pe luna la program lung cu tot cu masa, dar fara mic dejun.
Ce sa zic, eu sunt multumita deocamdata, BB e bine ingrijit si mananca sanatos. Chiar vorbeam cu directorul ca ar trebui sa comand si pentru acasa mancare de la firma de catering respectiva.
Iar acum se naste dilema, Big Smile sau Happy Tree sau stat cu buni acasa pana la 3 ani?
Asta deoarece in ultima sapt a facut o viroza atat de urata ca ma gandesc deja sa-l mai tin un an acasa.
Si uite asa, noptile mele nedormite nu s-au terminat, si ma gandesc cu groaza cum va fi in ianuarie cand va trebui sa ma duc la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Precizez ca viroza a luat-o, cred eu, de acasa, pentru ca atat eu cat si sotul am fost f.bolnavi.
Ma gandesc insa ca mai incolo cand vor incepe "de alea grele" poate sa ia si de la gradi. Oricum vom merge si la un medic homeopat pentru leacuri de intarire a imunitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Baietii mei merg amandoi la gradinita de stat nr.69 din cartierul Titan(Potcoava). Sunt la grupa mijlocie si grupa pregatitoare, programn prelungit.

Curatenie: 5 (desi acum au ramas fara 3 doamne ingrijitoare, nu se simte asta)
Educatie: 4,5 ( doar atat pentru ca este o singura educatoare la grupa si sunt foarte multi copii, altfel jos palaria in fata lor)
Hrana : 4,5 ( se poate si mai bine desi se straduiesc sa faca meniul cat mai variat din 10 Ron /zi; au in fiecare zi un fruct in meniu)
Comunicarea cu parintii: 4,5 ( multi parinti, o singura doamna la grupa, multaaaa bunavointa)
Locatie : 5 ( curte mare cu spatii de joaca noi; peste vara a fost inlocuit nisipul cu cauciuc)
Jucarii educative: 4,5 (cumparate in mare parte de fiecare grupa)
Raport calitate/pret: 5 (Hrana e 10 Ron /zi, se scade orice zi in care copilul sta acasa; fondul clasei e stabilit strict de parinti; atentii am dus rar, cand am putut, si nu am simtit ca era "nevoie")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Bine ca aveti program prelungit.
Stie cineva ceva despre gradi din Ion Agarbiceanu, cea de vis a vis de Adama-Edenia Titan? Vad ca e renovata si f. spatioasa dar "nelocuita" ïnca.

Mergi la inceput