Epiziotomia si sexul dupa nastere

Epiziotomia si sexul dupa nastere | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Daca vi s-a efectuat o epiziotomie in timpul nasterii, dureaza niste saptamani pana cand zona nu mai este dureroasa si nivelul de comfort local se instaleaza. Nivelul de confort al unei femei depinde foarte mult de abilitatea ei de a se vindeca, de tipul tesuturilor ei si de dimensiunea inciziei. Exista insa femei care spun medicului ca resimt inca efectele unei epiziotomii mari chiar si la un an dupa nastere. www.desprecopii.com/info.asp?id=1782" target="_blank">Iata mai multe sfaturi despre durerea epiziontomiei si activatatea sexuala dupa nastere, de la Desprecopii.com:



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 27ralu spune:

buna. eu am nascut normal, si cu epiziotomie. m-am refacut cam in 6 saptamani, si nu am avut dureri insuportabile.
problema e ca uneori ma doare, si nu stiu care e motivul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniriela spune:

eu am nascut acum un an si jumatate ,natural, un baietel de 56cm si 4,3 kg. epiziotomia obligatorie a fost ceva mai mare, au aparut complicatii, fire netopite care au trebuit scoase dupa cateva luni.si acum am o zona unde nu simt absolut nimic si senzatia de piele prea stransa. doctorii spun ca nu au ce face,ca este oarecum normal si doar in cazul unei a doua nasterii sa se refaca cusatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

am nascut cu anestezie peridurala si epiziotomie in ianuarie 2008. inainte de sarcina se strangea carnea pe mine numai gandindu-ma la ce inseamna aceasta incizie. pe parcursul celor 9 luni, am inteles ce inseamna epiziotomia si, mai ales, am inteles ca nu sta in puterea mea sa stabilesc daca am sau nu parte de ea. evident, in cazul unei nasteri normale.

acum, privind in urma, spun cu mana pe inima ca acea incizie a fost si ramane un aspect absolut minor al nasterii si al perioadei de dupa. da, a existat un anumit disconfort pe durata unor saptamani, dar daca faceam cezariana, de pilda, el ar fi fost mai mare, plus ca acest disconfort nu se compara cu durerea ucigatoare pe care o simteam cand copilul se "mufa" la san. jur ca ranile de la sani au fost mult mai dureroase si neplacute decat epiziotomia. cat despre viata sexuala, pe care am reluat-o la 5 saptamani dupa ce am nascut, vreau sa spun ca nu am simtit nicio diferenta fata de cum era inainte. acelasi grad de sensibilitate si nicio senzatie neplacuta. nici pt mine, nici pt partener. nu fac apologia epiziotomiei, consider doar ca am fost un caz fericit, iar ca mine sigur au fost, sunt si vor mai fi altele. un mic sfat: nu plecati "la drum" cu idei preconcepute, ele nu va vor face decat rau.

toate cele bune!

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

buna
eu am nascut in ianuarie 2009,natural cu o epidaurala oprita si facuta prea tarziu, am fost taiata,m-am refacut in max 2 luni. acum,la 6 luni de la nastere pot sa zic ca nu mai simt nimic,s=a refacut fff bine,iar despre partea amoroasa,e la fel,lucru confirmat de sot.
parerea mea e ca e mult mai bine sa ti se faca epiziotomie decat sa te rupi. Conteaza mult sa iti acorzi timpul necesar de revenire dupa nastere.

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Epiziotomia mea sa vindecat destul de greu, dupa 3 saptamani puteam sa spun ca nu ma mai doare. Cat despre activitatea sexuala....cam nasol...la 4-5 luni dupa nastere puteam sa spun ca simt placere si nu disconfort si durere ca inainte. M-au ajutat mult si exercitiile Kegel, pe care le faceam oric de cate ori imi aduceam aminte de ele.

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)


Inchiriez vila la munte. Detalii pe http://home-and-garden.webshots.com/album/573377430XYrORy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Si eu am avut epiziotomie, si m-am si rupt putin, dar tot ce va spun aici le stiu din "auzite". Adica mi s-au spus toate acestea, dar nu am simtzit NIMIC dupa. Nu stiu de ce. POate pentru ca mi s-au dat diverse medicamente dupa nastere, sau au facut ei nu stiu ce cusatura meseriasa, habar nu am. Ce am simtzit pe pielea mea au fost hemoroizii, dar si astia au trecut in cateva zile.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

buna,

am nascut acum 8 luni, natural, fara epidurala, dar cu epiziotomie "medio-laterala". M-a chinui taietura cam 2 luni (credeam ca nu se mai vindeca), iar elasticitatea muschilor si-a revenit cam pe la 6 luni, cand am putut sa fac sex ca inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Eu sunt un caz extrem: sunt aproape 2 ani de cand am nascut si inca ma mai doare taietura. Sunt absolut convinsa ca numai un plastician ma mai poate ajuta. Ma doare la ovulatie, ma doare daca nu stau bine pe scaun, ma doare in timpul menstruatiei. Ca sa nu mai spun ca sex ... deloc.

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesena spune:

Eu am nascut natural in martie 2008, mi s-a facut epiziotomie. Dupa 30 min de la nastere am inceput sa sangerez mult, m-au asezat din nou pe masa de nastere si mi-au curatit uterul (m-au chiuretat). Mi-au bagat multe tampoane de tifon sa imi opreasca sangerarea.Tipam la toti de durere, caci taietura abia cusuta au intins-o la maxim cu aparatul de chiuretaj. Le-au scos tampoanele dupa 1 zi, aplicand aceeasi procedura. Am avut niste dureri groaznice timp de 2 saptamani, depuneam eforturi enorme sa merg,... Acum la 1 an si 7 luni ma doare taietura daca stau in picioare mai mult de 30 min, am dureri si in timpul actului sexual. Cunosc persoane , ce s-au refacut foarte repede dupa epiziotomie. :)
Fiecare cu norocul sau.
Voi poate veti face parte din fetele norocoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Buna..si eu am nascvut normal ambele fetite...la fiecare cu epiziotomie..ce-i drept pe mine m-a cam jenat..dar alte mamici mergeau de n-aveau nicio treba..eu m-am refacut complet cam dupa 7-8 saptamani...mie mi-a fost greut..dar na...ce sa facem..si cezariana aia e groaznica...n-as face..nici ptr 100 de epiziotomii...

Mami de doua printese: ALESSIA(10.08.2005) si SERENA(28.10.2008)

Mergi la inceput