Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Am citit ceva din Foxtrot xx si m-a fascinat pur si simplu am si ras cu lacrimi, asa ca nu prea vad de ce te tot iei de mine .


Hai mai ca n-o fost nici pe departe intentia mea sa ma iau de tine. Dar opinii diferite putem sa avem, nu? Atata timp cat fiecare vine cu argumente si discutam civilizat, mie mi se pare ca-i pana la urma fain sa mai stam de vorba si cu cei care n-au aceleasi pareri, gusturi ca noi. Daca tin eu bine minte, tot dintr-o discutie dintr-asta cumva in contradictoriu l-am citit eu pe Llosa, cu Razboiul sfarsitului lumii. Stiu ca il tot laudasesi iar mie imi venea tare greu sa temin cartea. Am terminat-o si nu mi-a parut rau.

No, amu suntem amandoua lamurite? Pace?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Eu deja am pus semn de carte in Manuscris gasit intr-un buzunar, daca-i sa ramana asta. De juma de ceas ma uit pe YouTube la filmulete cu www.youtube.com/results?search_type=&search_query=julio cortazar&aq=f" target="_blank">Cortazar. Fumeaza enorm, imi place. Nici nu mi-o trecut pana acum prin cap sa caut scriitori pe YouTube, uite ce pierdeam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

carminabulina, am terminat "the feast of the goat" ("sarbatoarea tapului" cred ca e traducerea in romaneste),mi-a placut mult. apropo de "razboiul sfirsitului lumii" eu imi doream sa nu se mai termine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Week-end studios,doamnelor!
Vad ca s-a ajuns la baraj:)Sincer,mi se pare putin aiurea din atatea cititoare sa fie aleasa o carte doar pe baza a 2 voturi(am numarat ca doar 7 fete au votat).Nu mi-o luati in nume de rau,e doar o constatare
Anyway,intre Petrescu si Cortazar,il aleg pe cel din urma.Desi imi va fi probabil aproape imposibil sa fac rost de carteTitlul in engleza e "Manuscript found in a pocket"???
Intre timp mi-au sosit Foer si Bradbury(ca tot m-a incitat Adela).
Revin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

zuzunaki, din cate imi dau eu seama, Manuscris gasit intr-un buzunar si alte povestiri e o antologie care acopera volumele lui Cortazar din perioada 1951-1982. Asa incat, orice editie, orice antologie ai gasi acolo e ok. Nu-i musai sa ai volumul asta. Ai www.polirom.ro/catalog/carte/manuscris-gasit-intr-un-buzunar-si-alte-povestiri-1459/arunca_o_privire_cuprins_1.html" target="_blank">aici cuprinsul volumului de la Polirom, poate reusesti sa confrunti cu ce gasesti pe la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia, adevar ai grait. Sigur ca e pace intre noi si asa a fost intodeauna, doar ca nu eram eu prea sigura.
Ma bucur ca ti-a placut Llosa, eu nu am citit "Razboiul sfarsitului lumii" pentru ca atunci cand imi aduceam aminte de ea nu o gaseam pe nicaieri.
Prima carte citita de Llosa a fost "Ratacirile fetei nesabuite" si desi nu este cel mai bun roman al lui, as indrazni sa zic chiar cel mai slab, am simtit ca are potential (l-am citit in spaniola) dupa care a urmat "Sarbatoarea tapului" si am decis ca trebuie sa citesc tot ce a scris el. Dupa "Conversatie la catedrala" am simtit nevoia sa iau o pauza, pentru ca dupa astfel de carti este nevoie de pauza sa digeri tot ce ai citit si sa se decanteze toate impresiile pe care ti le-ai facut.
Speed si Lia pt ca tot ati amintit am sa caut sa acum sa dau comanda si de asta.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

In alta ordine de iedei aveti idee cat sunt de suparata? Este posibil ca in tot cartierul asta de 300 Euro garsoniera nemobilata doar pentru ca e aproape de Mall, sa nu se gaseasca decat o singura librarie? Am fost si nu am gasit decat o singura carte de Cortazar "Cartea lui Manuel" iar despre Petrescu nici nu mi-am facut iluzii ...rusine!

zuzunaki, sunt de aceiasi parere. S-a propus mult pentru un numar mic de votanti. Eu zic ca 10 ar fi lista maxima de propuneri si eventual sa sefaca o propunere pe persoana hai maxim 2 si doar cea care propune tema sa faca 3 propuneri...oricum ceva pe aici. Temele pot fi reluate pana la urma, ...vreu sa spun ca ador ceea ce facem acum, este un joc minunat.


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia, ce idee!!! Super, am sa caut si eu pe youtube interviuri cu scriitori.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Gata, am deschis pravalie noua.

Poftiti, va rog!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Gata am facut comanda la Carturesti, si am mai luat si "Un veac de singuratate" (eram convinsa ca-l am acasa, dar se pare ca nu s-a mai intors de unde l-am imprumutat la fel si "Magicianul". Si lumea stramba din nas cand sunt reticenta la imprumutatul cartilor) si Foer cu "Totul este iluminat" si "Extrem de tare si incredibil de aproape". Nu am gasit "Razboiul sfarsitului lumii" decat in engleza.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput