Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Fetelor ce subiect haios, e prima data cand intru aici, n-am somn ... Eu de fel nu sunt o pofticioasa, insa atatea gogosi am mancat in sarcina si icree. De Craciun bagam cate 8 sarmale odata pe nerasuflate, eram cevaaa ... Oricum sotul meu a avut o perioada usoara cu mine pentru ca nu l-am trezit deloc noaptea din pricina de pofte.

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisuka spune:

sunt insarcinata in 37 de sapt acum...a doua sarcina..vreau sa spun ca cu prima sarcina la inceput mancam cate un borcan de castraveti acri pe zi...cu zeama cu tot...dupa ce am trecut de 3 luni eram disperata dupa dulciuri si bere...si a iesit fetita...toata lumea zicea o mananci acru va fi baiat..si nu a fost..acum iar as manca batoane de lapte praf cu tona, inghetata numai de doua feluri si tot fetita va fi...si la inceput tot asa mancam si ciorbele cu otet numai acru sa fie...eu sincer cred ca nu te poti lua..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinaalex spune:

Fetele, la mine s-a lasat atat cu pofte cat si cu aversiuni...in luna a doua nu puteam sa inghit carne, verdeata (salata verde, spanac, patrunjel, marar, etc) desi niciodata nu am avut vreo problema si mi-a disparut nevoia de a manca sarat. Nu sunt fitzoasa la mancare, dar intre timp am devenit ...Am ramas in continuare cu aversiunile astea, dar nu asa grav...adik pot inghiti orice fel de carne mai putin tocata, iar patrunjel, marar daca nu sunt in cantitati mari nu mai reprezinta o problema.
Iar la capitolul pofte: muraturi (da, e baiat, dar nu cred ca are vreo legatura), bauturi acidulate desi sunt complet impotriva lor, bere fara alcool (nu mi-a placut niciodata berea), salata de vinete, rosii in orice forma si fructe desi n-am fost niciodata fanul lor...

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fistiq

Pofte...? Pe linga cele obisnuite de acru, sarat, dulce prin rotatie, o saptamina in urma am avut pofta de apa minerala rece, desi nu o suport in mod normal. Beau doar apa plata, simpla, la temperatura camerei de obicei. Noroc ca nu e o pofta daunatoare si la indemina

Zici ca apa e la indemana oricui? Eu eram aproape lesinata de pofta de apa, cu toate ca era racoare afara, nu imi era foarte sete, doar simteam nevoia sa imi umezesc putin gura. Am asteptat vreo 40 de minute sa intru la medicul de familie si intre timp umbla si femeia de servici cu apa la baie ca spala pe jos... mi-e mi-a fost jena sa merg sa beau apa de la robinet si am zis ca mai astept si dupa ce plec de la doctorita imi voi cumpara apa sa beau. Dar dintr-o data mi-am amintit ca VREAU APA si abia am mai apucat sa ma asez pe scaun! A observat o femeie ca e ceva in neregula cu mine si imediat a iesit doctorita cu paharul cu apa sa beau si sa ma ude pe fata! Iar saptamana asta mi-a fost rau vreo 3 zile (o stare de slabiciune generala ca nici in picioare nu prea aveam curajul sa stau, doar intinsa la orizontala) si am pus-o pe seama caldurii, pana m-a intrebat maica-mea daca am poftit la ceva. Si atunci mi-am dat seama ca eu cumparasem ce trebuie pentru ardei umplut, dar nu i-am facut in ziua respectiva. Si cum i-am terminat de facut am mancat dimineata, la amiaz si seara doar ardei umpluti si, chiar daca temperaturile afara si in casa nu s-au modificat, eu m-am simtit foarte bine!
E rau sa fii pofticioasa! Nu doresc la nimeni. Si cum mai spunea cineva ca sotul poftea, asa au fost parintii mei: mama nu poftea nimic pe timpul sarcinii, in schimb tata murea de pofta si isi putea potoli poftele bagand-o in fata pe mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

la mine amandoua sarcinile au fost la fel,au debutat cu pofta de acrituri si muraturi si dupa vreo 4 luni cand s-au dus greturile complet au continuat cu multa carne(gratare) si duuulciuri!!!singura dif la dulciuri e ca la prima sarcina am mancat gogosi de-am plesnit iar acum mananc napolitane ..la prima sarcina am pus 22kg si vad ca acum tot incolo bat (am deja 16-17)

nuu pot sa zic ca mi-a fost pofta de ceva anume sau intr-un anume moment sau ca am balit gandindu-ma la nush ce alimentdar am mancat doar ce mi-a cerut organismul

de David si 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carm3nutza spune:

si noi suntem niste pofticiosi foarte mari, dar numai la fructe (piersici, nactarine si la inceputul sarcinii cirese). Avem 26 de saptamani de sarcina. De cand am ramas insarcinata nu mai pot manca carnea de pui de cumparat, numa pui de casa. I rest nu am avut greturi sau probleme de genul. Daca am fructe si legume nu imi mai trebuie nimik. Nu am avut pofte la muraturi si doctorul zice ca e baietel, asa ca nu cred in superstitiile babesti. :)


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamateescu spune:

Buna fetelor!
Eu sunt o fericita viitoare mamica ... am implinit astazi 21 saptamani si 3 zile... este o fetita cu fundita ... maine merg la 4D morfo-fetala si repet analizele, plus exudat faringian... eu sunt la Spitalul Judetean Ilfov Sfintii Constantin si Elena la dna dr. Dragu Roxana... a fost o intamplare ca am ajuns acolo, insa pana acum sunt multumita... eu nu pot spune ca am avut pana acum o sarcina grea, pentru ca n-am avut starea aceea de greturi, ameteli, pofte, etc... Multumesc lui Dumnezeu... am fost scutita de acestea... daca si nasterea ar fi la fel, as face copii pentru toate femeile care nu pot avea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Prima mea sarcina a fost extrem de usoara, nu am stiut de greturi sau pofte!!! In schimb nu mai puteam sa suport dulciurile, indiferent cum se numeau ele. Si am nascut o fata superba!!
Aceasta a doua sarcina deja ma extenueaza. Non-stop greturi si as manca din nou numai fructe. Iar in plus am devenit o MARE POFTICIOASA. Credeam ca poftele sunt doar fitze dar acum m-am convins ca sunt teribile cand esti insarcinata. CAnd vad ceva ce-mi place simt ca ma topesc daca nu iau o bucatica! Nu stiu inca ce va fi bebeul fiindca suntem f.mici, doar 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreeadeea spune:

Buna fetelor,
Eu sunt la prima sarcina... siii...nu poftesc prea mult ...inca.
Inainte pofteam orice .se pare ca bebe e mai cuminte decat mine
Nici muraturi nu prea mananc.
Oricum suntem inca la inceput si mai e vreme pt pofte nu?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna81 spune:

Buna burticilor. Am 27 sapt si 5 zile si am
Ieri am fost la 4D la Medlife si am vazut-o in toata splendoarea ei. Am fost asa de emotionataaaaaaaa.

Eu nu prea am avut pofte si nici nu am vomitat. In schimb am avut greturi.

Mergi la inceput