Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

La prima sarcina -- Korean Barbecue. Il taram pe sot la restaurantele koreene cel putin o data pe saptamana.

La a doua sarcina -- paine prajita cu unt si cartofi prajiti FACUTI IN CASA!!!! Nu ii voiam pe ci de la restaurante si nici pe cei facuti in casa din cartofi cata taiati, voiam din aia facuti din cartof normal, taiat in bucati si prajit in tigaie. Vreo luna m-a tinut pofta asta si imi facea tata cartofi prajiti in fiecare seara.

Acum -- grapefruits. Cred ca nu am mai mancat grapefruit de ani de zile. Adica asa, in salate de fructe, dar acum il mananc cu lingurita, fara zahar, cate 2 cel putin pe zi...

Ce ti-e si cu poftele astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genie79 spune:

La prima sarcina nu am avut pofte in mod deosebit.Acum la cea de a doua, care nu de mult a debutat am ramas uimita ca nu imi doream mancarurile pe care le ador.In schimb imi vine sa consum tot felul de chestii pe care nu le-am mancat pana in prezent.
Sa vedem cum voi evolua....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Sunt la prima sarcina cu 2 bebeluse in burtica. In primul trimestru de sarcina nu prea aveam pofta de mancare, aveam greturi destul de mari si nu prea mancam decat salata si ciorbe sau supe...pe parcurs mi-am revenit si am inceput sa mananc shaorma, dar nu m-a tinut mult! Acum nu prea mai am pofte, cu exceptia cartofilor prajiti, care inca imi fac cu ochiul..(desi imi placeau si inainte, dar parca nu ca acum!)
In rest, sa nu radeti prea tare de mine, am o inclinatie (daca-i pot spune asa) catre anumite mirosuri...mai exact ma topesc dupa mirosul de detergent de rufe , si produse de curatat; cif, domestos, solutie de parchet, etc. Dar astea sunt pe primele locuri- m-as culca cu detergentul sub perna daca as putea! Nu stiu de ce am inclinatia asta, dar din cauza asta sotul se prapadeste de ras...pe de o parte si eu1

Karina 29+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatto spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona9999

am citit tot aici pe forumuri ca daca pofteset sau mananca muraturi mai mult at va fi baiat, iar daca pofteste sau mananca mai mult dulciuri e fata. Eu sunt, dar dintotdeauna am fost mai mult cu muraturile. si ioata ca asteptam un
asa ca la mine s-a potrivit interpretarea poftelor.......

19+

La mine nu s-a potrivit,cind am fost insarcinata am poftit muraturi,dulciurile nu le puteam minca,si am nascut o fetita de 3,650kg.

ALESSIA 1/08/2007
http://tatto.weblog.ro
http://en.fotoalbum.eu/tatto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

nu am avut pofte deosebite la prima sarcina,dar ceea ce am observat acum,la a doua e o imbucuratoare lipsa de pofte pentru dulciuri.sper s-o tin tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

sa vedeti ce am patit eu ieri
am avut pofta de scrumbie sarata si la noi nu se gaseste oriunde doar la magazine europene si noi avem unul cam la vreo 30-40 km si lam pus pe sot la volan si hai la cumparat peste ca nu mai puteam eu aveam peste in frigider da nu vroiam de ala eu vroiam de ala cumparat si sarat. ma apukase plansul si bebe nu avea stare in burtika si ma durae burta si capul simteam ca ma ia tremuriciul.


26+si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006
Asa creste Andrei
Burtica
Aniversarea nuntii
Bebica din burtica
www.youtube.com/watch?v=WdxRmcgsKDQ" target="_blank"> Melodia care ii place lui bebika din burtica

Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Salutare,

eu nu am avut foarte multe pofte, dar cea mai ciudata a fost cea cu gheata. Imi era foarte pofta sa rontai cuburi de gheata.

Avantajul este ca nu te ingrasi dar m-am ales cu o durere de gat destul de nasoala.

Va pup

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

in primul trimestru au fost pe primul loc poftele legat de muraturi si bors acru in diferite combinatii, dar cu multa verdeata. asta am mancat aproape 3 luni si acum ma plag ca nu am luat decat1,700 kg in greutate. de cateva zile am inceput sa poftesc la bere reed's lemon. beau cate o gura sa im stapanesc pofta si o arunc sa nu ma tenteze sa beau beau mai multa. si tot de cateva zile mi-e pofta intr-una de afine si mure. acum le gasesc dar ce ma fac la iarna daca poftesc la asa ceva?

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
13+
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo-ramo spune:

Eu am poftit acum 2 luni, cand eram in 9 saptamani la nuci verzi, ...in conditiile in care nucile nu erau facute. A trebuit sa-mi desfaca sotul o nuca si sa mi-o dea s-o miros. In momentul in care am mirosit-o am avut senzatia ca mestec ...atat de profund era sentimentul...
Sunt ciudatenii ale sarcinii...

Pupici la mamici si la toti bebeii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morarudia spune:

Acum am ajus in saptamana a 12-a si nu prea mai simt pofte (sau cel putin, nu ceva iesit din comun). Pe la inceput au fost ceva pofte, de fapt pofteam la orice, chiar daca unele bucate nu-mi placeau cum miros.
In privinta sexului copilului, eu sunt mai atrasa de acrituri (mmm... zeama de pui gatita doar de mama mea), dar simt ca in burtica este o Cosanzeana si am hotarat cu sotul sa pastram surpriza (baiat-fata) pana la nastere (sa vedem daca rezistam).

Mergi la inceput