FIV 228

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Intalnirea va fi la clinica(pentru a putea face control amanuntit) sambata, 13 iunie, ora 12. Scrie pe geamuri BIOGENESIS.
Str. Justinian 3 (paralela cu Eminescu,vertical pe Polona, de la Hotel Howard Johnson -fostul Dorobanti pe str. Polona, Eminescu si urmatoarea strada la dreapta.

Daca mai sunt doritoare , astept confirmare.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

alsima - albusul de ou il mananci doar fiert/prajit , nu crud. Gata cu spuma , cu maioneza sau orice la care se foloseste ou crud. Carnea la fel, bine gatita , nu in sange.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

ALRAK - nu imi place nimic. Doar cirese, as manca cirese la nesfarsit. De aia sunt si balonata , ca bag mai mult de un kil pe zi.

ALSIMA - lasa, ca o sa iti creasca si tie sanii...ai sa vezi. Fiecare corp reactioneaza in felul lui.

DANA_BEBE - multumesc frumos, poti sa ma treci si pe mine pe lista de eco pe 18 iunie.
Sa ma lamureasca si pe mine cineva in cate sapt. sunt: UM 26 aprilie, Punctie 19 mai, ET 21 mai. Ca io nu mai inteleg din toate metodele astea de calcul nimic.

CATALINA, la ce e bun albusul de ou?

Eu mai nou tin un jurnal cu ce mananc, sa pot urmari daca mananc destule lactate, carne, sa fie variat. Pe mine ma ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

blue_flower - eu am inteles asa de la punctie scazi 14 zile - dupa calculele mele ai 4 saptamani, 3 zile
oul nu stiu de ce e bun - dr mea mi-a zis sa manac 2 oua moi pe zi -10 zile de la punctie - dar poate fi corelata si cu cele 25 de ovocite ale mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cnt spune:

Blue-flower, daca ai avut punctia pe 19 mai, mai scazi doua saptamani si de acolo calculezi. Adica ai 4 saptamani si 3 zile.

Uite un link unde poti afla nu numai cate saptamani ai, ci mai multe despre datele din timpul sarcinii. E un calendar special pentru FIV si trebuie sa treci doar ziua punctiei, care la noi e practic ziua ovulatiei.

http://www.ivf.ca/duedate.php

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

CATALINA, la ce e bun albusul de ou?




Nu siu, probabil pt ca oul contine albumina.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Multumesc frumos.
4 sapt si 3 zile din 40 si
2 sapt si 3 zile din 38.
Corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cnt spune:

Dana_bebe, scriam acelasi lucru in acelasi timp aproape...

Oul crud e bun in hiperstimulare, pentru ca este alimentul care contine cea mai multa cantitate de albumina. Acum am vazut ca ai avut 25 de ovocite... Ceea ce ma face sa ma simt mai bine, si eu am avut 28 si toata lumea zicea ca e imposibil... Da, e posibil.

Ce iti mai fac embrionasii azi? Cum te simti?



Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Fetelor, am si eu o intrebare-intrebatoare:
dupa ET mi s-a recomandat 'fara contact sexual'.
Cat timp se mentine restrictia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

blue_flower - Nu chiar
4 sapt si 3 zile din 40! Corect - atata are sarcina ta
2 sapt si 3 zile - are bebe al tau
sarcian se calculeaza din ziua unu de cm, bebe din ziua 14
un bebe de naste la 40 de saptamani din ziua unu a CM
cam pana dupa test cred eu - ca ne fug barbatii de acasa
Oana - au fost 12 embrioni prin ISCI si 1 prin FIV
din cela 25 - 24 erau mature
acum a 3 in burtica - sper sa fie bine au 10,8,8 celule frumusei ca niste floricele, nefragmentati...vom vedea!
eu dupa punctie am refuzat albumina intravenos dar in ziua 2 m-am dus singurica sa mi-o faca, am mai facut o albumina si in ziua ET
nu am insa lichid in burta asa ca nu e grav,sunt doar marite ovarele saracele - ma repar eu
au am zis ca numai serpii mai fac atatea oua !
nu mai stiu la tine cate erau mature si cate embioni ai avut?

Mergi la inceput