Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raaluca

Denisamada Dr.MM nu a zis nimic Cand vrea poate sa fie foarte dragutza! De fapt, sa stii ca are un suflet foarte mare si o gura ... la fel de mare
Tu esti la Babes, nu-i asa? Ca acolo e ptr adultii cu imunodepresie separat de ceilalti.La noi sunt printre ceilalti. Doar copii sunt separat.
Nu-mi spune ca suntem colege si eu nu am habar!

Voi faceti rotarixul? Pe mine ma bate gandul sa i-l fac(sa i-l dau ca e per os). Stiu ca e bine sa nu bombardam bb-le cu atatea dar parca mi-e frica de o diaree oribila cu deshidratare, perfuzii ...etc.

Olga, tinem pumnii sa fie bine!


Stiu ca poate fi foarte dragutza, nu intrebam malitzios. Sunt la Babes, da; stiu ca la Bals sunt "amestecati", ca am facut acolo in facultate (cu dr EOB), atunci m-am si amorezat de Bolile Infectioase in general si studiul acestei boli, in special.

Noi o sa facem la 3 luni Rotarix, apoi la 5 luni.



Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

La multi ani!
Rares Constantin
Erin Alexandru


Mami fericita!!!
Crestem mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Am citit la un mom dat ca se gasesc vaccinurile mai ieftine la Bals??
Rotarix a luat cineva si daca da ce pret/doza?
Unde mai exact se pot cumpara?

Multumesc frumos

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Va prezint fata tatii
Chiar eu unde eram cand a proiectat-o tac-su?

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui Raaluca

Denisamada Dr.MM nu a zis nimic Cand vrea poate sa fie foarte dragutza! De fapt, sa stii ca are un suflet foarte mare si o gura ... la fel de mare
Tu esti la Babes, nu-i asa? Ca acolo e ptr adultii cu imunodepresie separat de ceilalti.La noi sunt printre ceilalti. Doar copii sunt separat.
Nu-mi spune ca suntem colege si eu nu am habar!

Voi faceti rotarixul? Pe mine ma bate gandul sa i-l fac(sa i-l dau ca e per os). Stiu ca e bine sa nu bombardam bb-le cu atatea dar parca mi-e frica de o diaree oribila cu deshidratare, perfuzii ...etc.

Olga, tinem pumnii sa fie bine!


Stiu ca poate fi foarte dragutza, nu intrebam malitzios. Sunt la Babes, da; stiu ca la Bals sunt "amestecati", ca am facut acolo in facultate (cu dr EOB), atunci m-am si amorezat de Bolile Infectioase in general si studiul acestei boli, in special.

Noi o sa facem la 3 luni Rotarix, apoi la 5 luni.



Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042


Stim amandoua ca Dr.MM are toane asa ca de aia am bagat un ranjet cu toti dintii
De dr EOB ce sa zic? Nu sunt tocmai un fan al ei (ma refer aici strict la comportament si atitudine. Profesional, tot respectu'!
Intrucat nu suntem in acelasi pavilion nu interactionam prea des. Eu sunt fan prof. dr ASC. E bine pregatit profesional iar la capitolul comportament si atitudine bifeaza cu brio toate criteriile de om educat.
Da, la 3 si la 5 luni il facem ca sa nu suprapunem cu infarix si sa solicitam prea mult sistemul imunitar.
Apropos de spitale, ai fost in octombrie la zilele lui bals ?
Eu, da . M-am infuriat putin ca m-au fortat sa fac prezentare si nu aveam nici un chef si a trebuit sa vin duminica, si imi era destul de rau de la sarcina!!!! A fost oribil dar a trecut. Acum 2 ani ii spun adio lu' bals de zilele lui ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

Am citit la un mom dat ca se gasesc vaccinurile mai ieftine la Bals??
Rotarix a luat cineva si daca da ce pret/doza?
Unde mai exact se pot cumpara?

Multumesc frumos

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!


Poti sa dai un telefon la 021/ 3186100, apesi tasta 1 si formezi nr. de interior care este 5808 sau 5805 (niciodata nu tin minte care din ele este dar intrebi daca e cabinetul de vaccinare- unul din ele e sigur!!!)
Intrebi acolo daca il au si la ce pret.
Il au sigur dar nu stiu exact cat costa. Oricum e mai ieftin ca la farmacie. De ex infarixul hexa de la 2 luni costa 200 Ron.
Se merge apoi la spital la pav V (cel albastru si mai mare, vezi ca apare zilele astea mereu la TV ), la subsol e cab de vaccinare, dr. Rodica Bacruban sau una din asistente. Vorbesti acolo si mai departe te trimit sa platesti la casierie care se afla in cladirea adinistratiei, la parter. Te intorci cu bonul la vaccinare si ridici vaccinul. Sa intrebi la tel ce sa iei ptr transport ca iti trebuie ceva gheata sau ...nu stiu exact ce. El se tine la frigider. Daca vrei poti sa-l faci si acolo pe sectia de zi copii, faci o foaie de zi.
Daca nu, il faci unde vrei tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Alina, rotarixul e bine sa-l faci la 3 luni si la 5 luni ca sa nu se suprapuna cu cel de 2, respectiv 4 luni. Ar fi o suprasolicitare pentru sistemul imunitar al lui bebe.
La 2 luni se face infarixul hexa (m-am uitat in listuta si am vazut ca voi faceti abia 2 luni). Infarixul hexa costa 205 RON.
De rotarix intrebi la cabinetul de vaccinare dar pana la ora 16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raaluca
Apropos de spitale, ai fost in octombrie la zilele lui bals ?
Eu, da . M-am infuriat putin ca m-au fortat sa fac prezentare si nu aveam nici un chef si a trebuit sa vin duminica, si imi era destul de rau de la sarcina!!!! A fost oribil dar a trecut. Acum 2 ani ii spun adio lu' bals de zilele lui ...


Fost, cum nu! Numai ce aflasem ca am placenta jos inserata si am intepenit pe scaunele alea... Mi-era cam frik, dar nu am renuntat, a fost ultima manifestare stiintifica la care am mai participat. Acum luam o pauza.
Edit: ba nu, OI deskis mi-l gasisera atunci. In fine, primul morcov din sarcina atunci imi fusese introdus
Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Va prezint fata tatii
Chiar eu unde eram cand a proiectat-o tac-su?

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


E o scumpa!


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

hei salutare! m-ati dat la disparuti?

am descoperit ca bb doarme f bine in brate prins cu wrapul asa ca m-am cam reapucat de munca. am tot stat pe la birou. am iesit si la terasa fix in seara cu furtuna...groaznic,am crezut ca nu mai ajung acasa si bb pangeeeeaaaa,acum stau potolita in casa vreo sapt sau doua pana imi trece.am ramas rau in urma,nici nu cred ca o sa recuperez. nu am avut curent 24 de ore dupa furtuna si acum nu am net.am intrat un pic cu vodafonul dar se mishca tare prost.

am vazut ca vorbiti de vaccine. eu am facut rotarixul si prevenarul(bineinteles si infarix) la 2 luni,rotarixul il repetam la 3 luni.cam asta e schema in europa.din cate imi aduc aminte si chatonel a facut la fel.

alina.n - hihihi si al meu a facut kk la cateva ore dupa ce am citit ca ati scapat si voi...s-au sincronizat


25 martie 2009

Mergi la inceput