intrebare / pareri

intrebare / pareri | Autor: mihhai

Link direct la acest mesaj

Buna seara
Numele meu este mihai, sotia mea este de vineri 29-05-09 la maternitatea Bucur ( Bucuresti ) a avut ceva crampe nu foarte mari si ceva sangerari ca la un ciclu normal fiind singura acasa a fost o sperietura mai mare si a mers la maternitate! La camera de garda a fost consultata si internata nepunanduse nici pana acum un diagnostic!
I s au facut analizele zic eu normale de sange si urina plus o ecografie si pana azi 02-06-09 6 ecografii interne si externe iar la ecografie doctorii au zis ca nu se vede nimic! Dupa calculele noastre ar fi saptamana asta in 4 saptamani. Presupusele diagnosticuri dupa 4 zile sunt; sa fi fost o sarcina pierduta ( avort menstrual parca a zis doctorul , o sarcina mica si nu se vede la ecograf, sarcina extrauterina. A facut ieri 01-06-09 bhcg-ul si valoarea a fost de 7199,59 urmand sa se repete pe 04-06-09. Mentionez ca se simte bine nu a mai avut dureri iar sangerari decat unele fff mici ca si tratament a fost; 2 zile injectii cu nospa si scobutil. Care sunt sansele sa fie o sarcina NORMALA, EXTRAUTERINA, sau o sarcina pierduta? Vis a vis de valoarea bhcg-ului ce parere aveti? Cum este? pt ca doctorul nu a spus nimic! Astept parerile dumneavoastra! MULTUMESC ANTICIPAT.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cel mai bine sa intrebi doctorul. daca el nu stie, de unde sa stim noi?
e posibila oricare din variantele expuse de tine. poate a fost o sarcina pe care a pierdut-o. asta veti vedea dupa analizele bhcg.
sanatate!


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

mihhai, bhcg-ul va arata clar cum sta treaba. Daca se dubleaza e ok, daca creste mai lent sau scade nu e ok. Valoarea din 01.06 arata clar ca este sarcina. Eu am avut 2 sarcini extrauterine si pot sa-ti spun ca durerile sunt groaznice si nu inceteaza asa cu una cu doua, sper ca nu e cazul la voi. Sangerarile nu sunt de speriat, multe gravidute se confrunta cu asa ceva in primul trimestru si pana la urma totul e ok. Va doresc sanatate multa si sa ne tii la curent.

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihhai spune:

Multumesc Ennni si tie ramonika pt raspunsurile voastre, astazi nu i sa facut nimic dar in schimb a facut un test de sarcina ( barza ) si a iesit negativ, doctorul a spus ca nu are incredere in testele de sarcina iar vis a vis de bhcg doctorul a spus ca nu o sa faca maine pt ca e prea devreme! Celalalt a fost facut pe 01-06-09 la ce interval se face? Dupa cat timp se schimba valorile? Doctorul a zis ca vrea sa mai faca maine o ecografie si daca nu vede nimic vrea sa faca chiuretaj!
Ce parere aveti?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

pai mai mihhai dar ce fel de dr. e ala???? adica cum e prea devreme pt bhcg???? daca in 01.06 a iesit valoarea aceea inseamna ca sigur e sarcina. se repeta la 48 de ore pt a vedea daca sarcina evolueaza si totul e ok. cum ti-am scris si in mesajul anterior, daca se dubleaza e ok, daca creste mai lent sau scade atunci ceva nu e in regula cu sarcina. Daca sarcina e mai mica de 5 sapt s-ar putea sa nu se vada la eco nimic, dar asta nu inseamna ca nu e sarcina. Totusi la o eco transvaginala la 5 sapt ar trebui sa se vada saculetul iar la 6 sapt activitatea cardiaca a bebeului . Bafta multa si sa iasa cum va doriti.

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

mihai sa faca intai bhcg-ul, eventual un eco performant ca astea din spital is cam varza si abia apoi decideti. eu am stat internata cu sangerari la pantelimon cand eram in 6 saptamani si dr respectiva a zis ca am dezlipire de sac si sarcina cu ou clar si ma chiureteaza. am refuzat. asta era vineri. luni m-am dus la medlife si bebe era bine mersi cu batai cardiace si sac intreg si nedecolat. eliminati toate variantele si abia apoi decideti. daca ramaneam la chiuretaj? Slava Domnului ca mi-a dat minte! sanatate!

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput