Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pogos super falcosul. ce fain se vede in poza.
Blanca pai bb2 a pus in 2 sapt. 300 gr. dupa graficul dr. asa ii iese, cica e pe mijl. nici foarte-foarte, nici mic. Asa mi-a zis si la Marco, ca nu va avea mai mult de 3500 gr si a iesit de 3850. eu m-as bucura sa aiba 3500 gr, ca e mult mai usoara expulzia, cu Marco m-am chinuit.

ma retrag si eu la orizontala.
pe maine.

_
Gio32+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

pogos ai un baiatel superb, felicitari, cu un nasuc si obrajori tare dulci, daca aveam fetita, mai ca veneam in "petit"
iar instantaneele sunt foarte clare, pot sa pui pozele perfect in album!
abia astept sa fac si eu eco 3D-4D, sa-l vedem mai bine pe bebe, dar am reusit sa obtin programarea tocmai in sapt 34 la dl dr Meclea (apropos, la Herghelegiu se acceptau programari cel mai devreme in octombrie:)


Adya 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

da,giova, sunt f clare pozicile.

steadya multumesc

alinutza, intrebai de lapte formula. eu am folosit humana. cu toate ca imi recomandase nan. insa de la nan avea niste crampe ingrozitoare. asa ca am trecut-o pe humana si i-a mers f bine.

cat despre respiratie...si eu cred ca e f importanta. eu nu am facut cursuri inainte de prima nastere, insa m-a invatat meedicul in spital ce sa fac si m-a ajutat f mult.

danielle si a mea mandra inca mai iubeste suzica. si are 2 ani si 8 luni. nu o presez cu nimic, ca nu o merge cu ea la scoala. o las in pace. cand o fi pregatita sa renunte la ea o va face.
si al meu sot e fan masini...si, sincer, ma cam scoate din sarite.

lucialu eu nu am avut brau dupa prima nastere si mi s-a retras burta. insa imi recoamndase asistenta din spital sa-mi iau. acum nu stiu ce voi face...o sa-mi intreb si doctorita sa vad ce-mi zice.

mie galactogilul mi-a ajutat mai mult decat ceaiurile...

micaalsa cum dumnezeu nu iti poate masura colul cu eco abdominal? asta-i o tampenie.

am resuit sa termin capitolul si merg la somn. maine probabil iar voi avea de recuperat ce veti scrie
somn usor!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

fetelor da ce mult scrieti
MONI felicitari pt printese
MICAALSA imi pare rau ca nu au reusit sa-ti masoare colul
POGOS ce frumos e printisorulse vede super in poza
fetelor care ati mai avut bebei daca bebe al meu la 31 sap avea 1700kg cam de cate kg ar trebui sa-l nasc?dr a spus ca cam de 3200-3500kg maxim.
aici a mai plouat un pic si s_a mai racorit si eu stau mai bine pe racoare.am mancat azi ca o nebunaintruna si pepene si iaurt si inghetata,pastai paraca am facut foamea si am dat de mancare acum,dar nu_i problema ca vad ca am 62 de kg deci 9 puse pana acum
va pup ca ma pun sa dorm ca maine ma duc la ziua lui cumnatamiu,ca aici nu lucreaza nimeni ca e ziua eliberari italiei

monica mamica in devenire+35denis stefan
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi
amr 5 sap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

alinutza, mai scrie aici tot ce inveti, tu dai banu, timpu si noi profitam doar . Si eu as apela la o doula, daca as fi in USA, cu siguranta, ca e "mai la moda", dar pana una alta, eu intru pe site.urile lor si culeg informatii de pe acolo. De ex. despre uleiurile esentiale, care si cand, cum trebuie folosite in timpul travaliului am deja o lista, creka sotul o sa fie pe post de doula , oricum el se pricepe la masaj, digipunctura, sper sa se activeze inainte de a lesina pe acolo. Tu de ce o sa faci cezariana, e la cerere, sau la recomandarea medicului?
Asa e, in practica pot aparea mai multe, dar oricum, ignoranta nu te salveaza... asa ca e bine de stiut de toate, ca sa ai ce aplica. Mi.am dat seama de mai demult ca faze artistice genul "inspiratie de moment" nu merge frate, studiu, documentare si asa ai macar o sansa, ca nici asa nu e nimic sigur.

Eu iei am petrecut 5 ore cu masina de cusut !!! Nimik nu e simplu in viata asta, pare-se. Pana la urma am dibuit-o, am facut si niste cusaturi drepte si in zig zag , probabil ca daca mi-ar fi aratat cineva in juma de ora era gata.
Apoi mai umplu si dupa uleiruile esentiale (o parte am plan sa le fac in casa!!! alta nebunie!) si cu fabricarea sapunurilor, tot citesc si le vad cat is de frumoase, la altii, deh..
Am luat material pt. sling cu inele, un in vernil, f. putin elastic, spre sa stiu sa fac.

Azi dimineata mi-am dat seama ca de fapt nu a mai ramas chiar asa mult timp, hmmm si am o gramada de facut, voi deja ati terminat camera, noi abia am vb sa o varuiasca, si abia apoi sa o impodobim. Bine e ca nu cumpar multe, dar oricum ia ceva timp.

Va

33+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

M-am trezit si eu pentru un mic susu si a zburat somnulll. Nu dau inca nici o cafeluta/ceiuc ca poate mai dormiti

Monilandti-a interzis medicul fara prezervativ de la inceputul sarcinii sau acum in trimestrul III? Poate are legatura cu faptul ca ai obtinut sarcina prin FIV si atunci s-a gandit sa inlature orice pericol??.
Felicitari pentru rezultatele la echo si ptr grasunicile tale si multa bafta sa nasti cu medicul tau. Mie mi-a spus medicul ca anestezia optima este combinatie intre rahie si peridurala, pentru ca iti lasa si cateterul montat pe unde iti poate administra calmante ..

Patricia asta este si unul dintre motivele pentru care am optat pentru cezariana - riscul de a ramane singura in travaliu si sa nu am nici un sprijin

Giova iti inteleg panica vis a vis de ...si eu cand am ramas insarcinata parca ma purtam ca o virgina...ulterior m-am documentat de pe net, am intrebat pe altele mai experimentate, am intrebat ginceologul..si go for it..si nu mi-a parut rau deloc…cel putin mie…am uitat sa-mi intreb sotul. Sa poarte Marco sanatos lucrusoarele de la Next

Blanca felicitari pentru titita grasunica

Chiar meleea ai mai discutat cu sotul? Unde va mutati in final? Ar fi super sa reusesti sa te muti departe de soacra pana ce vine strumful

Micaalsa sunt f…re medicii astia. Tu ai fost intr-un spital de stat sau la privat? De parca mai are importanta…Cum sa nu poti masura colul fara tuseu sau echo intravaginal? Pai de cand sunt insarcinata in afara de analizele de col si secretie vaginala, nici un cadru medical nu mi-a vazut-o…si la aproape toate echo am trecute pe hartie lungimea colului…oare peste ce medici medium oi fi dat ? Sa dea Dumnezeu multa sanatate bebelusei si sa ajungi sa nasti sanatoasa unde vrei tu

Pogos sa fie sanatos si cuminte falcosul tau frumoase si clare pozicile....multumesc ptr informatii..bun de stiut si de humana

Motana nu ma deranjeaza sa pun infomatii pe site…pai nu suntem o comunitate? Acum sper sa foloseasca informatiile....De ce aleg nasterea prin cezariana? Dintr-o multime de motive dar niciunul medical…nu mai spun ca am optat pentru cezariana de cand eram adolescenta…cam greu in cateva luni sa-mi schimb optiunea…insa cursurile astea sunt bune de back-up…who knows? Saptamana asta imi vine si slingul si postez o poza cu el. Esti tare cu lucrurile hand made....ce-as da sa am putin talent si eu la astea...numai ca m-am resemnat de mult ca nu am skiluri in acest domeniu....plus ca e mare cucoana comoditatea



Alinutza 29+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

eumada
sarcina usoara pana la termen si sa ai o bebelina sanatoasa, frumoasa si cuminte

Alinutza 29+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Eumada: La Multi Ani, sa fiti sanatoase si tu si Eva si sa se nasca la termen!Sarcina usoara in continuare!!!

Pogos: foarte frumoase pozele si bebelul!

Moni: felicitari pentru greutatea fetitelor!Si noua ne-a spus dr.ca ,avand in vedere ca am facut FIV si e o sarcina mai sensibila,sa prestam (in caz de)doar cu prezervativ,din cauza prostglandinelor din sperma care pot da contractii si declansa nasterea,spre sfarsitul sarcinii.Si..asa am facut.

Nusy 36+ Ingrid Cristiana

Am intrat in luna a-9-a si A.M.R. 3 saptamani!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!Pogas,ce falcos ai tu acolo!Micaalsa,nu ma internez,ca am la cine sa stau la Tg-Mures.....inainte s-o nasc pe Timea am stat acolo 1 saptamana,degeaba......nici un semn de nastere.....m-am intors acasa si peste 2 zile au inceput durerile....Am mai zis,mie nu de dureri mi-e frica,ma gandesc ca oricum intr-o ora n-o sa nasc(sper),ci de ruperea apei....In fine,saptamana viitoare merg la control si atunci discut cu dr.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 35+AMR 5 Sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

neata si de la noi!iata ca a mai trecut o zi si ne tot apropiem vertiginos de termen....
Giova,cu caputul in jos e de la controlul de 29 de saptamani.de pe atunci cred am inceput sa simt cum imi "dispar "coastele,iar acum mai e doar una
lucialu,la fel simt si eu.pai eu zic ca are loc,sau macar simt ca`si face.eh,cu toate durerile cand il simt ca misca,parca devin imuna la ele si tot ceea ce fac este sa ma bucur de valurile din ce in ce mai mari din burtica.cred ca imi vor lipsi dansurile,suturile si pumnii luati in plin si tocmai de aceea incerc sa ignor durerile.atat e rau ca oricum as sta,orice as face ma doare si mai ales noaptea cand dorm si vreau sa ma intorc cumva e jale mare....
acum va las am de recuperat la citit si apoi de fugit la servici.va pupic si sa aveti o zi cat mai buna!

32+

Mergi la inceput