Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(94)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Am uitat un lucru extrem de important ...sa felicit proaspetele mamici si noile albinute .
Felicitari,Lauraoana ,refacere rapida si laptic mult pentru bondarel.Bun venit,Sebastian,sa fii sanatos si sa ai parte de tot binele din lume.
Felicitari,Coraly!Bun venit ,Dominic,sa cresti mare si sa-ti bucuri parintii!


Mirela 38+ minunea mea Antonia Maria

Jurnal de bebe strumf
NOI
bombonika mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

ganesha multumim!

Carla of, of eu chiar nu pot sa-i inteleg pe nasii astia...

Deea, cea mai fericita mamica de mic Darian Rafael (22.04.2009)

cateva poze cu noi si Raza noastra de soare - DARIAN - http://www.flickr.com/photos/deea_24

Darian's B-day ticker!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

BebeBeca, baietelul meu cel mare facea asa tot timpul in primele luni, dormea la san. Si bebele mic a inceput sa faca asa de vreo 2 zile si am luat masuri. Adica am asteptat sa se trezeasca detot din somn si sa urle de foame, si abia atunci l-am pus la san, iar in timp ce sugea l-am ciupit si i-am vorbit intruna. Ce mai poti face: daca vezi ca adoarme, o ciupesti usor de obraz sau de ceafa, dai drumul la tv sau la un zgomot mai tare, o ridici dupa 5 min sa scoata aerul afara si o pui din nou, si asta de cate ori adoarme. Si ar fi bine sa nu o pui la san decat cand ii e chiar foame. Ca in capcana asta am cazut si eu cu asta mic. Urla in somn si eu ziceam ca au trecut 2 ore si i-o fi foame, si il puneam repede la san, el inca adormit, si dormea in continuare in loc sa suga :) Acum seara am iesit afara si a dormit 2,5 ore, si cand s-a trezit nu l-am pus imediat ci doar dupa ce a inceput sa planga tare de foame. A mancat destul de bine si nu l-am lasat sa adoarma. Eu nu ti-as recomanda sa folosesti prea mult biberonul, adica fara sa fie necesar. Eu cu cel mare am patit-o cu biberonul, ca dupa o saptamana de 1-2 biberoane pe zi nu a mai vrut sanul, si mi-a luat 2 zile de nervi si urlete sa-l fac sa suga din nou.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Si cateva noi cu burtica, poate ultimele, de aici:
http://sabina.geneza.ro/poze/?level=picture&id=1918

Carla, s.37 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"


multumesc mult Carla pentru sfaturi! sa stii ca tin cont de ele si sper din toata inima sa dea rezultate si in cazul nostru!
Pozele sunt intr-adevar un vis..Saby e asa frumusica..nu imi pot lua ochii de la ea, iar tu..arati super-super pentru o mamica insarcinata in 36 de sapt!



ana-maria, mamica fericita de Matei-Darian *06 mai 2009*

http://picasaweb.google.com/anamaria.coroni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

Citat:
citat din mesajul lui ganesha

Eu una ma tot uit dupa firisoare rosii sau ceva secretii mai gelatinoase dar nimic.... cu toate ca pana acum eu mai toata sarcina am avut secretii mai gelatinoase acum nica, nica.
Vreau si eu sa intreb fetele care au nascut, toate ati eliminat dopul inainte, si intotdeauna are firisoare de sange, adica sunt sanse sa-l elimini fara sa sesizezi?
Ma framanta tot felul de intrebari pt ca nu mai am rabdare.
Oricum maine avem programare la dr si abia astept sa vad ce ne spune.


38+ Stefan Amir
http://picasaweb.google.com/ganesha977/EuSiAmir#


draguta mea, legat de dop..se pot intimpla ambele variante..tine de fiecare persoana in parte. de ex eu am pierdut dopul inainte de ruperea membranelor cam cu o saptamina, dar NU a avut firisoare rosii - si eu tot dupa ele ma uitam-, dar au lipsit cu desavirsire..si tot asteptind sa apara m-am trezit cu membranele rupte - la 7 dimineata nu aveam nimic si la 7.45 "innotam"-.
legat de "framintat", e normal..si eu faceam la fel..unde mai pui ca eu am intrebat-o direct pe dr. cum e cu dopul, cum e cu membranele




ana-maria, mamica fericita de Matei-Darian *06 mai 2009*

http://picasaweb.google.com/anamaria.coroni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna seara!

Ela..miercuri cand m-au internat pt nastere,aveam dilatatie 3 cm si tot contractii neregulate...din cauza asta nici nu prea imi venea sa merg la urgente...ca nu erau regulate!
Carla..pai si acum ce mai vor nasii Sabinei?O vor tine cu acelasi subiect mereu?
Ganesha..ma bucur ca a trecut!
Miruta..si sa treaca supararea...chiar nu se merita sa iti bati capul..

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

felicitari noilor mamici!
sa dea DD ca toti bebeii sa fie sanatosi si sa isi bucure parintii!

Maria multumim de aprecieri!
fetele care ne-au apreciat pozele si cumintenia de la baita in cap anterior, va multumim mult

special pt DEEA, tot mamica de Darian , referitor la baita..spuneai ca bb Darian se supara rau la apa, ceea ce ma face sa ma gindesc ca poate nu ati abordat baita intr-un mod placut pentru el.
si noua toata lumea -cei trecuti pe acolo- ne-au avertizat si ne-au invatat cum sa facem..se pare ca toti bbii se sperie de apa la inceput..mai ales pt ca e multa, calda si nu au ei nici un punct de sprijin. in cazul nostru, noi am inceput cu spalatul la fundulet de cit mai multe ori pe zi..si atunci asa..usurel..adica intii doar cu mina uda il stergeam..dupa incet-incet am inceput sa il udam cu apica pe labutele de la picioare, pe pulpite..dupa am ajuns la fundulet...la inceput a plins..dupa, a inceput sa ii placa..poate ideea ca era spalat cu apa calda la fundulet ii dadea senzatia aia de relaxare. la prima baita- se pare ac e cea mai importanta- tati a avut grija sa repete figura..cu apa calda luat de la picioruse..incet-incet pe tot corpul..si dupa ce a fost udat cu apa peste tot si mingiiat mult..abia atunci a inceput sa il bage in apa putin cite putin..intii cu fundul pina l-am asezat in cadita cu totul..acum cidn simte apa calda ride..iar in cadita se intinde tot..sta ca o pisica la alintat .
incercati si voi "reteta"..vedeti daca merge..poate bb darian s-a speriat de apa.
inca un "truc": verificati apa cit e de calda..lui matei ii place mai calduta. noi avem cadita cu termometru care zice ca temp optima e 36-38 gr, dar matei vrea cam 40..ne-am "prins" si noi dupa ce la prima baita cu apa la 36 grade, matei a miriit.
multa rabdare si incredere!

ana-maria, mamica fericita de Matei-Darian *06 mai 2009*

http://picasaweb.google.com/anamaria.coroni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Am revenit si noi de la plimbare, poate macar noaptea asta o sa reusesc sa ma odihnesc putin, cu toate ca semnele nu sunt prea grozave,am o stare tare ciudata desi ma simt f obosita nu pot sa dorm, dar nu din cauza grijilor ci pur si simplu organismul meu nu mai asculta de nici o logica .
Multumesc mult pt raspunsurile legate de dop, acum maine cand merg la dr ma rog doar sa aiba si aici aceeasi denumire(echivalentul din franceza)si sa nu se uite ca la zoo la mine sa intrebe ce inteleg eu prin dop, ca ea nu a auzit de asa ceva, mi s-a mai intamplat si cu alte chestii.
Miruta---- stai calma si nu te consuma prea mult din cauza socrului,nu e singurul, si al meu cand i-am spus ce am cumparat pt bebe a tinut sa-mi sublinieze sa mai fac si economii, si sa-mi dea de inteles cat sunt eu de cheltuitoare, imi venea sa-i dau o replica de genul " daca bunicii nu se simt sa-i cumpere nimic viitorului nepot, ce sa fac" dar m-am abtinut ca stiam ca s-ar fi simtit tare lezat si ar fi facut o scena de pomina si nu rezolvam nimic...nu-i mai schimba nimeni la varsta lor.Oricum daca mai pomeneste ceva despre asta i-o trantesc de nu se vede.
De maine sper sa ma apuc si eu de curatenie, imi facusem planuri si pt wk asta dar nu am fost in stare de nimic.
Cu nasii am si eu probl dar o sa va povestesc in alt mesaj pt ca m-am lungit cam mult.


38+ Stefan Amir
http://picasaweb.google.com/ganesha977/EuSiAmir#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

salutare
nu mai apuc sa intru ca-s foarte ocupata cu...Philip. Nicholas papa tati si-l pasez soacrei, dar Philip e extrem de gelos si nici nu-l intereseaza nici tati nici buni ci o vrea numai pe mama. ma joc cu el cat pot, azi cel mai mult timp il petrec cu eldar nu mai faceam fata, are o energie debordanta si eu-s obosita de peste noapte asa ca a iesit pana la urma la parcul de distractii cu daddy. intr-o ora se intorc inapoi, sa vad ce energie mai am.
eu merg in continuare cu aparatorile si functioneaza, acum bebe nici nu mai vrea fara ele, asta e, lapte este la greu si bebe suge bine, ziua vrea si la 2 ore, noaptea imi mai da si cate o pauaz numai ca dorm eu ca pe ace ca nu cumva sa se trezeasca. deh, mama nebuna.
maine mergem la dr sa-mi scoata mie firele si la prima programare a lui Nicholas, vom vedea cum si cat ia in greutate, daca laptele meu e valabil.
felicitari laura, ankaa si coraly pt nasteri, bun vebnit pe lume micutilor.
am vazut si poze dar nu-mi mai amintesc ce si cum.
va pup si ne mai auzim

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Ktalina LA MULTI ANI!



38+

AMR 8 zile

Mergi la inceput