Baile de sezut

Baile de sezut | Autor: damam

Link direct la acest mesaj

Fetelor eu vreau sa va intreb daca ai voie sa faci bai de sezut atunci cand esti insarcinata? Eu am o nenorocita de cistita si am aflat ca baile de sezut cu ceai din flori de fan trateaza foarte bine acesta afectiune. Si chiar simt o ameliorare. Nu stiu daca au contraindicatii in situatia de gravidie. Voi ce stiti, aceste bai de sezut (deci, la abur, cu funduletul desupra ligheanului)pot provoca vreun avort? Am mai intrebat si la alte subiecte pentru ca nu am gasit nici pe net un raspuns lamuritor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

inca de la primele controale medicul meu mi-a recomandat "fara bai fierbinti" deci presupun ca cele bai cu aburi de sezut cu aburi sunt fierbinti, deci in sarcina nu sunt indicate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damam spune:


Stii, eu nu stiu daca sunt inca insarinata, doar incercam, dar ma gandesc ca poate facand asta, impiedic cumva lipirea embrionului de uter. Insa, ma gandesc ca pana la jumatatea lui iunie, cand ar trebui sa aflu daca si cu parca, mai pot continua cu baile de sezut. Chiar imi este muuuult mai bine. Aproape nu imi vine sa cred ca am facut de doua ori aceste bai si nu ma mai trezesc noaptea decat o data-de doua ori maximum. Am fost si la medic: am facut injectabil cu polidin (20), indometacin, urisan, claciu lactic. Asta dupa ce am faut si doua randuri de anlize (de doua ori urocultura, si de doua ori examen sumar de urina) care au iesit foarte bine (deci nu era infectie), apoi am facut ecograf 4D si la rinichi, si la uter, vezica etc si tot nimic. Dar eu nu ma simteam bine (urinam des si aveam crampe abdominale mai ales noaptea). In afara de o candida (pe care am tratat-o cum a zis medicul), nu am gasit nimic. Si, probabil, era vreo raceala, din moment ce eu toata noaptea mergeam la WC si asta nu de ieri-alaltaieri, de cel putin un an, dar n-am dat importanta. De asta, am inceptu cu remedii naturiste.

Mergi la inceput