Articol - ce trece de la mama la pui prin lapte

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ionica sa-tzi traiasca amindoua fetele,dar faptul ca prima fetitza vorbeste atitea limbi se datoreaza mediului in care traieste si nici decum alaptatului,cred ca esti convinsa de asta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

andacos, faptul ca vorbeste germana si franceza bine este DOAR datorita mediului in care traieste,in nicun caz datorita alaptatului.

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Iarasi fara suparare ,Ionica,acum vreo doua luni la un alt subiect care m-a interesat "Nu vreau sa alaptez"spuneai negru pe alb ca ,in ciuda alaptatului indelungat, copilul despre care acum spui ca nu a fost racit niciodata "a avut tot felul de viroze,virusi si alte epidemii".Astea au fost doua subiecte care m-au interesat si de aceea mi-am adus aminte.Am revenit la acel post pentrru ca are legatura cu subiectul de fata si zau ca nu mai stiu unde se termina adevarul si incepe minciuna.
PS :era scris ca nu vorbeste romaneste,nicidecum"suficient de bine".
Scuze daca vi se pare ca este o indepartare de la subiect,dar nu poti sa sustii doua lucruri diferite in decurs de cateva ore si,respectiv, nici doua luni.Si nu e vorba de ceva despre care iti poti schimba parerea pe parcurs ci despre lucruri care s-au intamplat sau nu,foarte simplu.
On-topic :In legatura cu acest subiect,ce-ar trebui sa facem?Sa ne indignam ca ,vai,si-au gasit si astia sa pretinda asa ceva,sa dam vina pe conspirationistii de serviciu,sa ne distram un pic si sa trecem mai departe ,sa intrerupem alaptatul in caz ca avem un copil care a trecut de 4 luni ?Poate autoarea sa ne spuna parerea ei si motivele pentru care,din multitudinea de "studii"care circula pe net-unele de provenienta dubioasa,l-a ales pe acesta pentru a-i dedica un intreg topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

dodo,
copii tai mananca fructe sau legume crude?

daca da ,este la fel de nociv ca so o tigara aprinsa sau un pahar de alcool.

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



Ma bag si eu in discutie fara prea multa experienta in domeniu (sau deloc bebe al meu fiind inca in burtica), dar sincer sunt de parere ca de oriunde ai fi cumparat fructele/ legumele si oricat de tratate ar fi ele daca le dai copilului sau le papi tu bineinteles fiind intai spalate nu vor contine NICIODATA ce contin tigarile si alcoolul. Ideile astea sunt hilare. Cred si eu ca ce cumparam noi din magazin nu e la fel de sanatos cu ceea ce vine din gradina bunicii si incerc si eu sa mananc cat mai natural, dar sa crezi ca un fruct poate face la fel de mult rau ca o tigara... e deplasat.

In ceea ce priveste laptele matern, daca mama are grija sa nu consume toxine provente din tigari, droguri, alcool si unele medicamente si sa aiba un regim alimentar cat de cat sanatos, nu cred ca este nici un risc. Ce idei le mai vin oamenilor in ziua de azi si cand te gandesti cati copii au crescut pana acum cu lapte matern si cresc in continuare... clar toti au fost intoxicati



Cori 17 s cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput