Sezatoarea canadiana (145)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

donia, in acest moment Julia e calare pe matura ..altfel e bine,sanatoasa, destul de capoasa , dar important e ca nu intreaba de taica-sau ...ca de-asta mi-era cel mai teama. wendul cu el a fost, ok, ca nu a intrebat nici de mine ...ea e bine oriunde...asa capacitate de adaptare, mai rar.a inceput sa vorbeasca destul de mult, dar le face varza ..cand incepi jobul?

nelia, nu pot ajunge , ca dimineata ma duc la gradi cu ceva platou de "saptamana educatoarelor ", apoi merg sa-mi fac analizele si ajung tarziu la birou...nu cred ca mai imi iau pauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

www.stephend.smugmug.com

Hahahaha sa vedeti ce il dau pe spate pe barbatu-meu cand o sa ii spun ca de atatea accesari i s-a blocat site-ul
Se bucura ca un copil cand i se apreciaza munca....

In alta ordine de idei, aveti vreun clue cum se depisteaza learning disabilities? Cum poti determina daca ai un copil dislexic?
S-a lovit vreuna din voi de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Analize de rutina sper, Ktrinel! Ma bucur ca trece cu bine micuta prin aceasta experienta. ZSaptamina educatoarelor zici? Oare o fi peste tot peste tot sau numai in gradinitele frantuzesti? Eu nu am auzit nimic...

Ana, uite-l pe www.dropshots.com/nelia#date/2009-05-13/14:38:04" target="_blank">fecior, asta daca nu ne intilnim...

Daisy, uite un subiect deschis de o mamica din Canada, poate afli acolo raspuns la intrebarea ta. Spuneai ca revii cu detalii... despre ceva, dar nu mai tin minte despre ce.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129938

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Donia, normal ca recunosc Saguna, cu tot depresia mea, memoria mi-ar place sa cred ca mi-a ramas (inca) intacta
Clasa mea era chiar ultima din corpul din stanga (cum stai in fata monitorului), lipita de Sala Festiva - ultimele 3 ferestre din corpul din stanga, evident, la etaj... Ce amintiri...ce vremuri domle....
Multumesc mult, Donia, am salvat-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Stati ca eu abia acum m-am prins ca sunt mai multe:
Casa Profesorilor (acolo am facut pian cu Olga Ganea), Maternitatea, Turnul Bisericii Negre vazut de pe alea de sub Tampa,Poarta Ecaterinei, Poarta Schei, Clubul Brasovia, Bastionul Tesatorilor, si multe altele...
revin cand ma intorc cu prunca de la Dansurile ei Celtice si va mai recunosc ce e pe acolo. Inca o data multumesc din suflet!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

urgentaaaaaaaaaaa!!!

Scuze ca dau buzna asa, dar avem o maaare problema: mama a aplicat pt prelungire de viza si in loc sa-i dea pana la 1 iulie cum am cerut, i-au dat pana pe 01 iunie. Sa zicem ca gasim bilet de urgenta sa plece luni, ne dam peste cap sa asiguram copiii, dar pana sa fac o miscare pripita va intreb voi : exista posibilitatea sa aplicam maine pt inca o prelungire de viza ( pt 1 luna sa zicem ori 3, deja asta nu mai conteaza) si mama sa plece pe 26 iunie, fara sa aiba inca raspunsul de la Immigration ?
Cu ce hartii dovedeste ea la aeroport ca a aplicat si ca nu a ramas ilegal in Canada?

Va rog ajutati-ne cu un raspuns, suntem varza, sambata e botezul, joi am un examen, s-a nimerit cum se poate mai prost treaba asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Laurajr
Eu am avut la servici un coleg care mama lui avea visa pina in aprilie. El a aplicat devreme pentru prelungire insa pina in mai nu a primit nici un raspuns si cind a primit a fost refuzata prelungirea.
Asa ca mama lui a stat o luna aici fara visa
El a consultat citiva avocati si zice ca "daca ai aplicat pentru viza cit timp nu ai primit raspuns sederea persoanei este legala"
Nu a avut nici o problema mama lui la plecare insa acuma sta cu frica ca nu o sa-i mai dea data viitoare.
Mama lui pe aeroport a arat refuzul pe care-l primise acasa.

Suna si tu un avocat cel mai bine ca-n cazul tau tu aplici pentru o alta prelungire.

http://joshua-replici.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Daisy, bine ai revenit . In legatura cu depistarea copiilor dislexici, primele semne de intrebare pot fi ridicate de mama, care observa cum citeste copilul, si cat de des inverseaza literele la citire. Oricum dislexia este usor depistata la scoala in primele clase de scoala de catre profesorul la clasa in colaborare cu language pathologist. Cu alte learning disabilities, e ceva mai complicat in functie de sindrom, e.g. autism, ADHD, Tourette, etc. O sa ma uit si eu la pozele admirate de fete.


Pitilache, frumoase plimbarile si pozele tale


DanaMario, tu parca aveai subscription la Reading A-Z? M-ar interesa si pe mine mai ales pe partea de franceza. Imi dai ceva feedback?

Aura, bine ai venit la subiect. Are dreptate Mikiion ca numai rasfoind subiectul asta de la inceputuri afli atatea povesti de viata. Chiar mai tineti minte fetelor cand s-a initiat subiectul prin 2001? Simi, parca si tu erai atunci activa imi amintesc

Cristina



Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nelia, mince-l mama de frumos, si pe fete!

Eu n-am nici o preferinta dar nici habar, am pauza de la 12H la 13H, daca vrei vin eu sa te caut acolo la serviciul de pasapoarte, sa-mi spui adresa; la 12.15H sunt acolo, ce zici? sau daca ai chef sa urci in sus sa ne vedem acolo pe rue Ste Catherine, si bem o cafea inauntru, unde e rondul ala cu fintina si trandafiri artificiali uriasi, si i-ar placea si lui Lisandru pe acolo , este buticul Ste Francisco pe colt, in fata lui? ce zici? (da' sa-mi raspunzi in seara asta , ca miine nu mai am acces la internet);

Dana, Nelia, mersi ; tot lecturind in domeniu, pe internet sau prin carti mi-a venit in gind sa scriu despre asta; din pacate nu am timp de tradus, sintetizat, ar fi atit de multe de spus si se stie atit de putin;



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

nelia, sunt to-pi-ta!!! Am vazut poza aia cu cele 3 minuni, fetele cu patine si Lisandru la picioarele lor... si sunt fermecata!!!
Da, sunt din Brasov si eu. Cand eram in Romania imi spuneam ca n-o sa pot trai niciodata in alt oras, dar uite ca pot... si inca fara probleme Si de unde am fost oameni de munte, ne-am facut oameni de ... apa? Ca suntem pe malul Lacului Ontario, la o aruncatura de bat de Erie, tot cu ochii dupa vapoare, faruri, parca vad ca la pensie ne dam cu barca pe Marile Lacuri!

Ana, fain subiect!

Ktrinel, inseamna ca se potrivesc la caposenie
Ce fata faina e Julia, tare-mi place de ea, am mai zis eu, inca de cand am vazut-o mergand frumos la gradi cu rucsacelul in spate...

DanaMario, ce mi-a placut de Joshua pe blog... asta-i mortala:
"Mami: Joshua spune-i lui mami o poveste inventata de tine
Joshua: Dar cite pagini sa aiba povestea ? "
Si aia cu cadoul de la scoala...

Uf Laura, ce rau imi pare, habar n-am ce se poate face! Ooof, tin pumnii sa rezolvati cumva!

Daisy, nu mai spune, nu mai spune de unde sunt pozele, s-o chinuim si pe Simonna cu ghicitul!
Gata, ti-am vazut clasa! Olga Ganea e inrudita cu un profesor de romana... Calin, oare? Calin Ganea, da, o stiu pe sotia lui, am lucrat impreuna o perioada. Si stiu ca la un moment dat si ei locuiau in Casa profesorilor.
Ma tot delectez cu pozele de pe site-ul sotului tau, ce dulce e papusica voastra Foarte frumoase pozele!

Iar fug si n-am terminat!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput