Paralizie Cerebrala(tetrapareza,parapareza,etc)*3*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

wnimra

asta ii trebuie educatoarei. Acesta este genul de fapta care are urmari asa de grave incat merita direct si fara prea multe vorbe, nu o a doua sansa. Dupa boxul asta ii mai trebuie si o reclamatie ca sa priceapa si alte persoane ca nu-i de joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

O(una) RECLAMATIE???? Un teanc! As trimite mailuri si reclamatii la toate forurile care trebuie sa afle! O sa spuneti ca sotu' meu," la ce bun, tot nu-i pasa nimanui". Ba i-as face eu sa le pese! Credeti-ma, inclusiv la forurile abilitate UE as fi scris. Ca un exemplu al discriminarii si injosirii la care sunt supusi copiii ce nu se pot apara singuri in tara asta!
Sunt oripilata de ceea ce-am citit! Da, revoltata e putin spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Sunt la fel de indignata ca si voi , numai ca mamica respectiva a zis ca este atat de usor sa ii faca rau plus ca are nevoie de ea in continuare.Eu personal nu am inteles si nici nu o sa inteleg, daca pateste copilul meu o asa nedreptate , discriminare o/il extermin si merg pana in panzele albe,dar vedeti voi asa cum eu nu am luat nici o atitudine cand animala de dr mi-a nenorocit copilul poate asa si mamica a ripostat ff calm si doar cu o sesizare pt ca traim intr-o tara unde copiii cu nevoi speciale sunt defavorizati si aratati cu degetul.Ma intalnesc destul de des cu ea si ii zic sa il mute la alta educatoare , sa schimbe clasa, sa o reclame, sa vb cu noua educatoare ca sa stie ce atitudine sa ia fatza de copil si sa incerce sa il faca sa isi recapete increderea in el.
Am stat de vorba cu baietelul si l-am mangaiat , l-am pupat, l-am rugat ca sa zica ceva, misca buzele dar apoi iar lasa capul in jos, ma privea atat de timid, i-am zis ca daca imi raspunde il las sa duca carutul pana acasa, in carut era fimiu care vb cu el dar in ciociongheza, mi-a raspuns apoi afirmativ , a zis si numele lui alex, i-a mai zis ceva mamei lui si am ramas tablou, 10 min din timpul meu si putina atentie ca sa il fac sa priceapa ca daca vb cu mine o sa fie ok, nu rade nimeni de el.
Si cati mai sunt ca acest copil.


http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

TELEDON PENTRU MIHAITA,in RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Nu vreau sa para ca insist aiurea dar doresc sa completez cu urmatoarele:

In primul rand, inteleg si recunosc sentimentul de "am nevoie, voi avea nevoie si pe mai departe".

Apoi, poate mami respectiva trebuie sa priveasca lucrurile dpdv al copilului:

Copilul stie ca i s-a facut o nedreptate, oricum ar fi, el nu a facut-o intentionat si nici nu isi imagineaza cum ar fi putut sa procedeze altfel. Convinge-o, te rog, daca iti permiti desigur, ca al ei copil trebuie sa stie / sa vada ca educatoarea este atentionata despre comportamentul ei. Ca el nu a facut nimik de care sa ii fie asa de rusine. Educatoarea este cea care a gresit. amarnic . De asemenea, copilul trebuie sa stie ca mama lui este aliatul lui si stie ca el nu a facut nimik gresit. Ca oricarui copil i se poate intampla asta. (Si este ADEVARAT) Copilul sa stie ca educatoarea nu a procedat cum trebuie. Educatoarea sa isi ceara scuze pentru prostia facuta. Nu conteaza ca ii spune ca il iubeste. Conteaza sa ii spuna ca in situatia X, educatoarea a gresit ca Y. In ochii copilului asta este important. El a supradimensionat intamplarea prea mult si nici macar nu intelege cu ce a gresit.

Inca odata, chestia asta se poate intampla oricarui copil. Ce solutie are educatoarea? Ii incuie in baie si asteapta?

Poate trebuie sa ii spuna educatoarei(directoarei) si cum ar dori ea sa procedeze in astfel de cazuri: sa nu il lase singur, sa cheme pe cineva sa stea cu el. Nu se procedeaza asa.

Iar educatoare mai sunt, lucrurile se pot aranja in mod palpabil la capitolul gradinita/educatoare dar psihicul copilului este .... atat de necunoscut!

editez sa mai adaug: Copilul nu stie ce sa faca mai departe. Acum el are o problema in fiecare zi: Daca ii vine sa faca kk/pipi si se scapa pe el? Doar asta este o necesitate fiziologica nu o poate opri. II este tare teama sa nu mai pateasca acest lucru. ce o fi in sufletelul lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

AdiS- eu am sa mai insist in masura bunului simt, imi permit pt ca vorbim aceeasi limba si o sa ii reamintesc cat a tras cu el, sunt doi baieti gemeni, cel in cauza nu prea norocos, plus o fetita de 13 ani care le-a fost mai mult mama, sunt o familie de admirat dar tin capul mult prea jos, mama s a lovit de multe ori de indiferenta si rautatea oamenilor...a mai facut o sesizare la dir gradinitei , nu stiu sigur daca pt aceeasi educatoare, dir a luat imediat atitudine si s a observat in comportamentul educatoarei care nu a fost prea incantata,plus penalizare la salariu, tind sa cred ca daca este vb de aceeasi persoana,cred, este posibil sa aiba un comportament ostil fatza de copil, nu sa ii faca ceva cat sa nu isi bata capul cu el sau sa nu ia atitudine la "micile rautati" ale colegilor de grupa care sunt inevitabile.
Parerea unui psiholog cred ca este bine venita la acest subiect, poate din intamplare intra cineva.


http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

TELEDON PENTRU MIHAITA,in RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

cat de greu se obtin rezultate cu acesti copii si cat de usor poti sa le distrugi increderea in ei,ptr ei cuvintele si incurajarile sant ff importante fac parte chiar din recuperarea lor
De exp pe baietelul nostru tot timpul il incurajam si felicitam cand reusea sa faca lucru pe care il doream.Cand l-am dezvatat de pampers ptr treaba mica acum in decembrie ,(treaba mare o face doar la wc de la 2 ani) i-am spus ca vreau sa faca lucrul asta, stiu ca poate si daca o sa se ceara de fiecare data o sa fim si mai mandri de el,,a reusit din prima zi dar in fiecare dimineata se trezea si spunea cu toata bucuria din lume pe chipul lui,,,MAMI ESTI MANDRA DE MINE? vezi ca nu am udat patul,,si toti il felicitam si ne dragosteam asa in grup,,,nu pot sa va explic ce fericire avea pe fata parca ar fii reusit sa fuga singur dupa fratele lui,,,DAR dupa cam o luna intr-o dupa-masa uitandu-se la tv a uitat sa spuna ca vrea pipi la wc si (a fost prima si ultima data cand a facut pe el) si pe cand a anuntat deja a fost ud tot,,,normal ca fratii lui au inceput sa il certe,,,stiti cum sant copii si sa ma cheme sa vad ce MARE PROSTIE a facut adrian,,,am venit l-am dus in brate la baie sa il schimb,,si m-am uitat la ochii lui ,instantaneu mi-au dat lacrimile si mie,,,era atata durere si remuscare in ei,,,si mi-a zis MAMA ACUMA TU NU MAI ESTI MANDRA DE MINE DELOC?cum sa pot eu ca mama sa spun nu sant mandra,,,i-am adunat si pe ceilalti 2 copii si i-am spus,,,sigur ca sant mandra ,foarte mandra ,ptr ca tu ai facut o sing data pipi pe tine de cand nu mai ai pampers pe cand fratii tai au facut de mai multe ori pana au reusit sa se dezvete,,,
Vreau sa va spun ca asa usurat s-a simtit ,a oftat odata puternic si cu un aer deja superior s-a uitat la ceilalti si le-a spus,,ATI AUZIT,,,EU AM FACUT DOAR ODATA PE MINE ,,,deja el era deasupra ,,nu mai era victima,,,bineinteles ca toti l-am felicitat ca el a facut doar odata pe el ,,si ne-a promis ca nu o sa mai faca ca deja e baiat mare..
si de atunci caitolul pampers l-am incheiat,,,definitiv,,,parerea mea doar, e ca orice parinte trebuie sa fie un bun psiholog ptr copilul lui,,,sa stie sa ii insufle incredere , sa stie sa treaca peste anumite situatii fara a ranii sentimentele copilului sa stie sa ceara si de la ceilalti acelasi lucru ptr copilul lui,,,nu sa te resemnezi in fata unor umilinte si batjocuri doar din teama .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

la multi ani,copilasilor nostrii de 1 Iunie!sa ne traisca,sa se faca bine!

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********


MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:


LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR !




http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

TELEDON PENTRU MIHAITA,in RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Lume Lume

Azi de 1 IUNIE , ma grabesc sa scriu ca sa nu treaca,am citit tarziu.....au venit pe lume acum 6 ani doi copii minunati si luptatori, baietii lu' adrianapop.
Sa le uram.... La multi ani!!! ...sa creasca frumos si sa fie puternici, sanatosi si iubiti de toata lumea.

- Laa Muulti Aaaniii!!!

Va invit pt cine doreste sa le citeasca povestea nasterii la ...Nasterea unei stele...sub:miracolul supravietuirii celor 2 ingerasi .

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

TELEDON PENTRU MIHAITA,in RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

vezi,daca nu stim datele de nastere?nu i-am putut sarbatori nici macar virtual!
la multi ani,adriana,sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********


MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput