Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Motana

Fetelor, cu ce sapun/detergent ati spalat hainutele de bebe?
Stiu ca zice ca... neutru, dar vreau mai concret, pls!

Si ca balsam nu trebuie, asa-i?



da, este recomandat sa nu fie parfumate hainutele, singurul parfum pe care-l agreeaza bb este mirosul mamei, mirosul simplu al pielii, nu parfumata.

Eu o sa folosesc Sano Sensitive, fara balsam. Chiar daca va lasa parfum detergentul, pana vine bb se va mai pierde.

Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Motana,
eu am dat o cautare google sa vad cu ce au spalat alte mamici si ce recomandari au primit. Concluzia a fost ca nu e indicat sa spalam hainutele cu detergenti antialergici daca bb nu are alergie sau piele foarte sensibila, ca riscam sa i-o facem asa de la detergent si apoi sa se obisnuiasca greu cu cel obisnuit. Am mai vorbit si cu o prietena, care i-a spalat hainutele bebelusei numai cu ariel de la inceput.
Asa ca am spalat si eu cu ariel obisnuit, dar foarte diluat, mai ales ca hainutele sunt noi si le spalam doar asa de praf. Am dat extraclatire si chiar nu mai miros acum. Paturicile si hainutele mai flufy le-am bagat chiar de doua ori la extraclatire si sunt multumita de ce a iesit.

32+ Filip
Minunea Sfantului Nectarie

AMR 8 sapt

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Crixia am vazut ca intrebi de sterilizare.
Sa iti spun cum am procedat eu la Codrin, mai ales ca suntem in aceeasi situatie amandoua.
In primul rand o sa iti trebuiasca biberoane la greu. Eu am incercat cu fiertul, dar o sa fie foarte cald si numai de caldura aia nu ai nevoie atunci. Plus ca biberoanele de plastic (obisnuite) se fac urate inca de la primul fiert, ramane pe ele o chestie alba, neplacuta la atingere (cred ca e calcarul). Dat fiind ca mai ai un copil nu cred ca o sa poti toata ziua sa fiebi la biberoane.
Eu mi-am asigurat pe zi 8 biberoane (pt mancat din 3 in 3 ore) si le sterilizam odata pe zi. M-am uitat la sterilizatoare si nu intelegeam de ce costa asa scump.
Intr-un final am gasit un sterilizator de la "primii pasi" care a costat ceva derizoriu, si cu el mi-am facut treaba. Are loc pt 6 biberoane si se foloseste la cuptorul cu microunde.
De data asta m-am gandit sa il folosesc tot pe asta dar sa cumpar biberoane de sticla.
Cam asa am procedat eu cu sterlizatul, dat fiind ca o sa fie numai biberoane, fara alaptat natural.

Sanziana s27 si Codrin Marius (15.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Meleea, sa-ti traiasca nepotica. Scumpa foc.
Motana, eu am gasit detergent Dalin si nu am mai pus balsam. Nu stiu cat e de bun ca am spalat doar hainele cumparate, deci nepatate. Idee e ca nu miros deloc. Acum ma gandesc sa-mi spal inca odata camasutele cu care voi fi in spital ca acestea sunt clatite cu Lenor si chiar au miros destul de puternic. Parca nu mi-ar conveni sa-mi planga fetitele cand le iau in brate ca simt mirosul de detergent al hainelor mele.

Am intrat si eu de azi in luna a 8-a .


30+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Legat de sterilizatoare, am primit unul pt microunde de la chicco. Inca nu stiu cum se foloseste dar ma bucur ca intre vreo 5-6 biberoane cu accesorii in el. Oricum vreau sa le alaptez exclusiv la sna. Unii imi zic ca visez, dar cine stie ce laptareasa voi fi.

31+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Buna,burtici!!!!Meleea,sa-ti traiasca nepotica,e scumpa-foc!Mai nou simt si eu durere,sau mai bine zis incomfort la linia chilotului,ma gandesc ca bebe apasa acolo cum e deja intors si se mai intind si ligamentele.....Moniland,felicitari pentru luna a opta!Eu inca n-am spalat hainele bebelusului,doar camasile mele,fara balsam de rufe.Voi folosi detergent lichid si extra clatire.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 34+AMR 6 Sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Moniland,si eu imi doresc ff. mult sa alaptez exclusiv...Si de ce ai visa?Eu cred ca o sa reusesti!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 34+AMR 6 Sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

Buna dimineata,
MULTUMESC , FETELOR PT COMPLIMENTE, ASA ESTE E O FRUMOASA NEPOTICA MEA

Eu am spalat cu detergent lichid,dar am pus si balsam,dar nu le mai iau odata la mana ca sunt multe si mi-e de calcat nu de spalat ,poate nu zice nimic,ca s-a mai dus din miros ca le-am spalat de ceva timp .oare balsam fara miros nu este,ca parca raman prea tepoase hainutele....

Meleea 31

AMR 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata

meleea dulce foc nepotica, sa va traiasca sa fie sanatoasa , cuminte si mancacioasa

Moni daca vrei cu siguranta o sa reusesti sa le alaptezi, poate chiar exclusiv , daca nu nu-i bai, important e sa le dai cat mai mult sa suga

si eu imi doresc exclusiv si sper sa reusesc, daca nu, asta e...chiar voi v-ati gandit ce laptic le dati daca nu le ajunge de la tzitzi?

detergent inca nu am luat de bebelusi , la Cezar am folosit unul dar nu mai stiu cum ii zice, acum am folosit ce aveam in casa, o sa mai caut din ala de bebelusi stiu ca se gasea in cora si la farmaciile sensiblu

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 34+ Anastasia Ioana
AMR 5 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

gata am gasit si detergentul
ii zice Dermalin
au la sensiblu http://www.sensiblu.com/?page=pagini&PageId=Dermalin_40

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 34+ Anastasia Ioana
AMR 5 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput