Burtici fericite de septembrie-octombrie (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

crocodana, eu am mai spus. Scrie in lege ca medicul de familie nu are voie sa dea mai mult de 14 zile de medical pe luna. DAca se presupune ca ai probleme cu sarcina, il da ginecologul. Daca ginecologul are numai cabinet privat si nu lucreaza in spital cred ca atunci ai o problema pt ca din cate am inteles nu prea au la cabinete asa ceva. Dar nu te poti intelege cu ginecologul sa-ti dea?
Iar cu prenatalul legea spune la un moment dat ca ai dreptul la 126 de zile, 63 inainte si 63 dupa pe care le poti imparti si altfel dar sa-ti lasi minim 42 de zile dupa, pentru lahuzie.
PRoblema cu medicii de familie este ca ei au luat legea ad literam si marea majoritatea nu dau mai repede de 63 de zile. DE ce? Pentru ca exista riscul sa nasti la 42 de saptamani, si atunci ce faci cu cele 42 de zile obligatorii pentru dupa??? CA nu mai raman... din cauza asta multi nu vor sa dea. Daca ai cumva cezariana programata sau ceva cred ca te poti duce cu o hartie de la inecolog cum ca vei naste sigur la o data anume...
La mine e clar ca nu voi apuca 40 de saptamani si oricum ginecoloaga si medica de familie sunt prietene, deci...



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 23+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

buna fetelor

eu nu mai reusesc sa intru pt ca sunt toata ziua cu adina. acum doarme putin. a facut otita si nu am mai dus-o la cresa si nu o duc nici sapt asta. fetelor eu nu stiu cum spuneti voi ca nu poate medicul de fam sa va dea medical. eu sunt de pe 23 martie in medical. primele 10 zile din spital si restul de la medicul de fam. mi-l da odata la 2 sapt. si a spus ca imi poate da 90 de zile.

s-a trezit adinuta va pup.

Raluca 20+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

monica,

tocmai asta sustin si eu si ma doare f tare ca desi e legea clara cei care trebuie sa o aplice si sa o cunoasca sunt varza...
pb e clar la medicul de familie care mi-a declarat ca imi da doar din sapt 30 prenatal...si mai mult CM, desi am dreptul la 14 zile pe luna nu mai mult de 45 pe an,mi-a dat acum 14 zile (cu portia...trebuie sa ma duc de 2 ori..a si uitat sa completeze ceva pe formular...) iar pentru luna ca mi-a ramas neacoperita (iunie) ma trimite numai la ginecolog ca ea nu mai poate sa imi dea inca 14 zile..fiind alta luna evident...

25+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

crocodana,cum poti spune ca nu asteapta bani un doctor,ca e alta relatie?Ei intre ei isi platesc relatiile cu atentii serioase si tu spui asa...Eu chiar am "relatie"cum zici tu,ca lucrez de 15 ani in spital si mi-am platit tot timpul colegii gras,mai mult decit am vazut ca dati voi,tocmai ca stiu cum se pune problema si cum gindsc oamenii din aceasta breasla si ce pretentii au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

Eu chiar am "relatie"cum zici tu,ca lucrez de 15 ani in spital si mi-am platit tot timpul colegii gras,mai mult decit am vazut ca dati voi,tocmai ca stiu cum se pune problema si cum gindsc oamenii din aceasta breasla si ce pretentii au.


....consider ca tocmai tu care cunosti sistemul si "regulile" de prost gust ar trebui sa faci ceva. Gasesc in randurile tale o tenta/nuanta ca ar fi normal ceea ce faci si modul in care actionezi.....si le mai si spui fetelor ca tu cotizezi cu sume mult mai mari.
Zilele trecute ascultam o stire cu un targ de job-uri pentru cadre medicale unde doctori, asistente si altii s-au imbulzit pentru o sansa de a lucra in strainatate....si nu pentru ca le-ar placea Turnul Eiffel ....ci pentru a castiga si ei un ban direct proportional cu munca depusa, cu studiile, cu pregatirea.
Nu-i invinovatesc .....fiecare vrea o viata mai buna pentru el....iar in Romania s-au obisnuit toate guvernele sa batjocoreasca sistemele medical, educational si ....ca sa nu mai mentionez de actori, in ce mizerie traiesc.
Dar azi e duminica si mai bine nu ma enervez.

Cea mai fericita 24 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

crocodana,cum poti spune ca nu asteapta bani un doctor,ca e alta relatie?Ei intre ei isi platesc relatiile cu atentii serioase si tu spui asa...Eu chiar am "relatie"cum zici tu,ca lucrez de 15 ani in spital si mi-am platit tot timpul colegii gras,mai mult decit am vazut ca dati voi,tocmai ca stiu cum se pune problema si cum gindsc oamenii din aceasta breasla si ce pretentii au.


Stii,asta e chiar trist,cand susti sus si tare ca un doctor va astepta intotdeauna sa i se indese in buzunare...
nu inteleg si nu voi intelege acest sistem...stiu ca medicii nu sunt platiti atat cat merita...insa in occident,de ex in Japonia...asa ceva nu se face...daca ai uitat cumva restul la supermarket,e in stare vanzatoare sa fuga dupa tine cu 2 bani...
Si da,imi pare si mie ca tonul tau este agresiv,si imi pare rau ca cei din "breasla" ta nu incearca sa fie mai oameni...
As isca o ditamai polemica pe acest subiect si nu vreau,ma opresc aici.


"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Lutoniana ca sa inteleg ce se vorbeste in jurul meu cat de cat mi-a trebuit un an.
Ca sa vorbesc si eu inca unul...iar acum ma chinui cu scrisul si cititul si expresii mai rar intanite.
De fiecare data cand am fost intrebata am spus ca japoneza nu este o limba grea,e formata din multe vocale ceea ce devine usor de retinut.
Ma uit la Erika si-mi dau seama ca retine mult mai usor cuvinte in japoneza...iar pe cele in romana trebuie repetate pana cand reuseste sa le pronunte,cu toate ca si romana are la baza latina,deci tot o limba vocalica.
Sunt multe cuvinte pe care le cunoasteti si voi,care sunt usor de pronuntat si retinut,cum ar fi:Nissan,Hitachi,Sony,Mazda,Toshiba...si lista poate continua.
Insa mie una imi place,in prima faza am invatat-o de nevoie,din dorinta de-a comunica cu cei din jurul meu,pentru ca japonezi care vorbsc engleza sunt f putini.Apoi a inceput sa-mi placa...am inceput sa-mi doresc saa citesc si tot asa...



"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

salutari fetelor,
eu intru mai rar, dar incerc sa ma tin de voi.
apropos demedicii de familie,si eu incerc sa cred ca e o alta relatie, dar...zilele trecute trebuia sa-mi faca reteta pentru utrogestan.mi-a facut,reteta dar la tipul de asigurat a trecut salariat si nu gravida.fetele de la farmacie, care nu ma cunosteau,m-au trimis cu reteta inapoi sa mi-o corecteze ca sa nu platesc asa mult.(pentru salariati procentul de compensare e doar 50%).m-am dus inapoi cu reteta, a am uitat, ca m-a trimis la ginecolog ca sa-mi faca scrisoare medicala pentru a-mi scrie reteta, iar dupa o plimbare si la ginecolog,am ajuns a doua oara la medicul de familie care m-a convins
ca ea nu poate sa scrie asigurat gravida ca eu sunt salariata si gravida se scrie doar daca femeia nu are niciun venit!!!!
deci ma duc a doua oara cu retetala farmacie, lao alta farmacie, unde...aceeasi intrebare uimita din partea farmacistelor si o bunavointa neasteptata din partea lor,care au corectat ele reteta si mi-au dat pana la urma medicamentele compensate ca pentru gravide si nu ca pentru orice salariat.
din pacate se pare ca exista astfel de oameni acolo unde nu te astepti.



23+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Raluca, s-ar putea sa fie cum zici u in cazul in care te duci cu o scrisorica de la ginecolog ca ai ceva in legatura cu sarcina si sa-ti poata da continuu dar pentru cod de boala obisnuita scrie clar in lege ca nu are voie sa dea mai mult de 14 zile pe luna cum zice crocodana
DIn pacate insa, medicii nostri de familie habar nu au de lege si de nimic, ii doare fix undeva. Sa va spun ce am patit eu in toamna.
L-am rugat pe tata (avand acealsi medic de familie) sa imi ia si mie in continuare postnatal ca terminam cele 42 de zile de lahuzie date din spital. Evident ca doc de familie a zis ca el nu mai imi da ca nu mai am dreptul ca mi s-a nascut copilul mort si gata, tre sa ma intorc la munca. Ca daca tin musai mai imi da el asa de mila inca 14 zile. Evident ca m-am enervat pentru ca eu stiam legea foarte bine. Asa ca luni, m-am prezentat cu legea in dinti si m-am luat la harta cu asistenta si doctorul. Asistenta era mai clontoasa ca ea nu face asa ceva ca pe ea o leaga (nu inteleg cine draq o lega) Doc s-a uitat pe lege si i-a zis asistentei ca eu am dreptate, ea insa in continuare sustinea ca nu si nu. Pana la urma am picat la intelegere, a pastrat o copie dupa lege la dosar in caz ca o "cauta" cineva sa o lege...
Cu sistemul sanitar din pacate aveti dreptate devylla si lutoniana. DAr voi traiti acolo si nu mai concepeti ce se intampla aici. Daca erati in tara ati fi dat si voi spagile de rigoare, v-ati fi stresat si voi cu sistemul si cu toate cele adiacente. E usor sa ne intrebati cum putem sustine acest sistem. Credeti-ma ca nici mie nu-mi convine dar decat sa mai imi moara un copil din cauza indiferentei prefer sa dau..., prefer sa ingros buzunarele doctorilor pentru un concediu medical si sa stau acasa linistita pentru copilul meu. DE acolo, unde voi sunteti tratate omeneste, va este usor sa spuneti dar daca ati fi in tara nu cred ca ati mai comenta.
Da intr-adevar sunt niste idioti cu totii, nu mai vorbim de sistemul de coplata cu care oricum nu vor eradica "spaga" dar acum sincer, voi ce n-ati face pentru sanatatea voastra????



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 23+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

felicitari fetelor care au mai aflat ce carucioare vor impinge
ma bucur pentru tine kiki cri ca ai aflat ce putze au bebeii tai, chiar daca unul nu se stie inca exact. si la mine cica "deocamdata fete".





23+ cu

Mergi la inceput