Colegiu asistente medicale

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Bird, in spitale nu sunt bani pt. manusi cu care sa intri in operatie, de fire pt. sutura la piele si nu numai, trebuie sa facem economie la spirt si la altele si tu intrebi senina de ce nu cheama spitalele niste constructori ca sa faca modificarile?

Chiar asa, in ultimii 20-30 de ani nu a existat nici o posibilitate sa largeasca cineva usile alea? Spitalul ala functioneaza asa de vreo 50 de ani, dar hai sa consideram ca targa pe roti au avut doar in ultimii 30 de ani. Eu cred ca nici macar nu a trecut ideea asta prin capul cuiva, solutii s-ar fi gasit. Poate daca rugau publicul veneau 2 meseri sa faca asta in timpul lor liber, rude ale unor pacienti sau o firma de constructii sa faca lucrarea ca donatie. Dorinta sa fie ca se gaseste o cale, mai ales pentru ceva atat de mic, ca nu e vorba de cumparat un aparat super scump.

Citat:
Vezi ca esti romanca. IQ-ul tau nu a crescut odata cu plecarea, e la fel ca al celor ramasi. Si al parintilor tai la fel, ca sunt tot romani.
Ai o gandire foarte superficiala si zau ca nu inteleg de ce te crezi superioara ca ai plecat din tara.

Pai nu am zis ca nu are legatura cu IQ-ul?

Eu am gandire superficiala cand vad chestii care pot fi imbunatatite cu minim de efort si care ar face o diferenta ENORMA in locul respectiv, dar nu se fac, ca 'las ca merge si asa' ? Nu ma cred superioara ca am plecat. Pur si simplu nu ma potriveam acolo cu atitudinea asta de 'vai ce destepti si ce culti suuuuntem...dar nu stim sa strangem mizeria dupa noi, sa ne aranjam mediu inconjurator, sa avem grija unii de altii'.

Cand eram in Ro studenta, ne-a dus undeva in afara orasului era un fel de asezare din asta unde stateau niste oameni foarte saraci. Si am discutat apoi cum e greu cu saracia, etc. Aveam niste colegi unguri din Ardeal, felul lor de-a gandi a fost total diferit. Ei au vazut ca desi oamenii se plangeau ca e saracie si le e greu, aruncau gunoiul pe geam si se strangea acolo si vara mirosea. Apoi aveau un fel de casa scarilor si pe o parte era o usa de metal scorojita, pe cealalta parte usa lipsea dar aveau niste lemne batute in X, aiurea ca sa acopere gaura (cred ). Colegii mei unguri au zis imediat, daca puneau lemnele in picioare frumos unul langa altul acopereau gaura si nu mai sufla vantul pe acolo. In case sa nu zic cum era, peretii se cojeau, erau murdari.Cat costa o galeata de var? Nu vopsea lavabila, ci var. Mai nimica, il primesti pe gratis daca ceri la un constructor, sau ii dai o bere. Cu o galeata de var iti faci toata casa curata. Dar, e mai usor sa stai si sa te plangi ca esti sarac. Genul asta de atitudine m-a facut pe mine sa plec, printre altele.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

bird, eu te-as ruga sa te abtii de la atatea epitete la adresa romanilor. Faci niste generalizari care jignesc. Am inteles de mult timp ca dupa parerea ta toti romanii sunt prosti si batuti in cap si nesimtit si tot asa ... E parerea ta, dar nu cred ca e ok sa jignesti asa pe aici. Pana una-alta esti pe un site unde majoritatea sunt romani din romania. Ni s-a spus de mai multe ori ca romanii din dispora sunt mai destepti si mai frumosi si mai civilizati si mai grozavi. E ok asa ... Mai lasa-ne cu tonul superior si textele "aici sunt mai destepti", "acolo sunteti prosti"

Eu incerc sa spun ca nu e vorba de cine e destept si cine e prost ci e vorba de atitudine.

Dar am obosit si eu sa mi se spuna ce educatie de elita li se face romanilor fata de prostovanii de afara, ce cult e romanul fata de vesticul care nu stie pe ce lume e, etc. Dar toata diferenta asta de inteligenta, educatie si cultura nu se vede in viata de zi cu zi. E pacat pentru ca daca romanii nu ar fi asa fuduli cu cat de grozavi sunt ei fata de vesticii fraieri, ar avea foarte multe de invatat de la ei.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
este chiar absurd ce zici ca sa cheme timplarul sa largeasca usa daca nu incape patul, adica aduce pacientul in salon stai sa largim usa prima data si dupa aia mai vedem? :)) pt ca sa faci o asemenea operatiune se inchide spitalul pe durata constructiei ceea ce inseamna bani pierduti ceea ce spitalul nu face, crede-ma;

Cum sa inchida spitalul pentru atata lucru? Unde lucreaza sotul meu au construit pe langa spitalul initial, dar nu cladire separata, ci au largit spitalul, fiecare etaj. Au dublat capacitatea spitalului si nu l-au inchis nici o zi, a functionat normal. Daca vrei sa fi elegant golesti saloanele pe rand si faci usile dar nu este neaparat nevoie. Vin 2 mesteri scot rama de la usa, taie perete pe o parte cat e nevoie (nu poate fi foarte mult, cat de larga poate fi targa aia?), pun rama la loc. Probabil treaba de 30-60 minute pe usa. Daca pune plastic pe jos si au galeti unde sa stranga mizeria, deranjeaza minim. Gandeste-te ca unul din pacientii din salon trebuie transportat de urgenta in sala de operatii sau ICU si nenea infirmierul e la o tigara. Cum il scot pe pacient de acolo? Cheama rudele sa-l scoata din salon sa-l puna pe targa in fata usii??? Cat de ridicol e asta? Poate pacientul sangereaza masiv, ce risc e asta pentru infirmierul care trebuie sa-l ridice in brate? Ce se intampla cu pacientii care au fracturi de coloana? Si aia sunt luati in brate ?

Citat:
aici nu exista asemenea grija mare, daca ajungi sa ii dai in judecata pt asa ceva, ai sanse mari sa nu cistigi.

Sunt in vacanta acum, dar promit sa intreb pe cineva cand ma intorc la lucru. Avem asistente si stiu si un medic din America. Nu am auzit sa fie mirati de diferentele pe care le-au gasit aici.

Citat:
dar nu mai induce tu lumea in eroare ridicind la superlativ aceasta meserie.

Unde am ridicat eu la superlativ meseria asta? Am spus ca e o meserie respectata, bine platita si care iti aduce anumite avantaje. E adevarat ca, la fel ca meseria de medic, nu e pentru panselute. Orice meserie are efecte negative asupra sanatatii, dar nu cred ca asta e o meserie care te baga in spital in cativa ani. Cunosc o asistenta care inca lucreaza part-time si are 70 de ani si a facut asta toata viata, de cand a inceput ca ucenica la spital la 16 ani.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Aici o ridici la superlativ; dar nu este adevarat, ceea ce zici tu acolo se numeste discriminare aici si pt asta chiar se da in judecata! si crede-ma multi section8 traiesc in chirii mai bune decit stau eu acuma, om de rind, pt ca proprietarii sint obligati sa nu faca discriminare! si la banci la fel un sarac avea sanse sa capete imprumut nerambursabil pe cind eu rn sa-mi pun pofta in cui! asa ca nu mai tot vorbi, ca nu stii cum stau lucrurile aici, daca in australia e superbine nu inseamna ca si aici e la fel; poate cine e interesata sa se faca asistenta ar trebui sa se orienteze direct catre australia si germania, ca acolo este mult mai bine din aceste puncte de vedere!
si cu asta am terminat interventia aici pt ca se deviaza de la subiect din nou.

Nu stiu ce ai tu impotriva acestei meserii, dar este o meserie foarte bine vazuta prin lumea civilizata. Se castiga foarte bine, joburile sunt sigure si conditiile de munca nu sunt nici pe departe ce povesteti tu. In Australia sa fi medic, asistenta sau farmacist ti se deschid multe usi si ai multe avantaje. Primesti mult mai usor imprumuturi la banci, daca concurezi cu altcineva pentru o chirie foarte buna de exemplu prefera sa ti-o dea pentru ca a lucra in meseriile astea implica automat o anumita valoare morala si stabilitate financiara.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper


[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1
ceea ce zici tu acolo se numeste discriminare aici si pt asta chiar se da in judecata!

Nu e discriminare e evaluarea riscului. Ca sa practici anumite meserii, printre care si asistenta, trebuie sa ai un cazier impecabil, si aici intra si chestii de circulatie de exemplu. E mult mai putin probabil ca o asistenta sa distruga casa inchiriata, sa nu plateasca chiria, sa deranjeze vecinii, etc pentru ca TOATE frecusurile cu legea au consecinte negative asupra dreptului de libera practica. O asistenta angajata (deci cu drept de practica) este o garantie ca nu a avut probleme cu legea , fata de un constructor de exemplu, chiar daca pe hartie constructorul castiga mai mult, riscul e mai mare sa-ti faca probleme.

Citat:
si la banci la fel un sarac avea sanse sa capete imprumut nerambursabil pe cind eu rn sa-mi pun pofta in cui!

Ce nevoie ai tu ca RN de bani de pomana? Daca ai calificare si job nu ar trebui sa astepti imprumuturi nerambursabile, ar trebui sa muncesti pentru banii tai. Ala saracu poate ar vreo disabilitate, poate nu il duce capul sa faca nimic...indiferent, daca esti capabila sa muncesti nici nu ar trebui sa te gandesti la bani de capatat.

Citat:
asa ca nu mai tot vorbi, ca nu stii cum stau lucrurile aici

Ok, nu stiu cum e acolo, am promis ca am sa aflu .


Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bird, tu intelegi ca nu exista bani de manusi, bani de medicamente, bani pt. coli de hartie?!?!?!?!?!?!??!?!!??!?
Trebuie sa isi managerieze bine banii si sa isi stabileasca prioritati spitalele la care se intampla ca brancardierul sa puna pacienta pe pat in brate.
Multe spitale nu au cladiri construite cu acest scop, s-au mutat in cladiri mari care sunt luate fie in chirie, la care sunt promisiuni de cand lumea si pamantul ca se va schimba ceva.
Cand vin putinii bani care vin se prefera investirea lor in aparatura, ca e mai importanta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
... sa isi stabileasca prioritati spitalele

Si nu este o prioritate sa poti avea acces rapid la pacient? Cum am zis, daca pacientul trebuie transportat de urgenta in sala de operatii sau in ICU, cum se face asta daca nu poti baga targa inauntru? Dar daca pacientul are o fractura de coloana?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pt. moderatori:
S-a deviat de la subiectul initial, in care se cerea informatii despre colegiu de asistente din ROMANIA, iar autoarea subiectului nici macar nu a mai intrat aici. Subiectul ar trebui inchis si cine vrea sa dezbata tema sistemelor sanitare din diferite tari sa deschida alt subiect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO
... sa isi stabileasca prioritati spitalele

Si nu este o prioritate sa poti avea acces rapid la pacient? Cum am zis, daca pacientul trebuie transportat de urgenta in sala de operatii sau in ICU, cum se face asta daca nu poti baga targa inauntru? Dar daca pacientul are o fractura de coloana?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper





Intamplator aceasta problema NU exista in toate spitalele sectiile etc, asa ca nu vad rostul discutiei.
Cu siguranta daca ridica usa probleme de salvare a vietii era rezolvata, cum nu ridica, sta asa cum e si e o problema pt. bietii brancardieri care ridica pacientul.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

msl1, ced ca ai dreptate.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput