FIV sau inseminare cu donatoare/donator(19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

cipcirip am incercat sa iti trimit un mesaj pe privat, nu stiu daca s-a trimis pt ca mi s-a blocalc calc. Verifica si spune-mi ca sa iti scriu din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Vreau si eu ! Vreau si eu ! (fetita cu donator)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya_I spune:

Buna, tuturor

Am citit cate ceva din postarile voastre din primele capitole si m-am hotarat sa intru si eu sa va cer sfatul... Sunt tare tulburata, nu mi-e usor sa-mi deschid sufletul... cred ca stiti cum e. Nu indraznesc sa vorbesc cu nimeni nici din familie, nici dintre prieteni. Sotul meu a fost diagnosticat cu azoospermie iar dr ginecolog mi-a zis, privind spermograma, ca trebuie sa imi conving sotul sa apelam la un donator.... Sunt daramata, nici nu stiu cum sa procedez, pe sot abia l-am convins sa-si faca spermograma si dupa cate am citit, cu acest diagnostic nu prea se poate obtine o sarcina nici macar prin IA decat daca e cu donator. Ne dorim fff mult un copil, incercam de cativa ani sa-l avem, stiti, povestea clasica. Eu mi-am facut prima analizele, crezand ca e ceva cu mine, dar totul a iesit f bine; atunci ginecologul a avut ideea de a face si spermograma care a iesit cum v-am zis. Problema e ca sotul e foarte refractar la ideea de a apela la un donator iar mie-mi este teama ca vom pierde mai mult timp tot incercand sa avem copilul lui (nu mai suntem nici chiar atat de tineri si simt ca timpul lucreaza in defavoarea mea, mai ales). Nu prea-si da el seama ce implica azoospermia, imi dau seama ca e foarte greu de digerat ideea ca nu poti avea copii, imi imaginez cum m-as simti eu daca mi s-ar spune ca nu pot concepe. As fi distrusa. De acea nici nu ma lasa inima sa-i iau orice speranta. Nu am hotarat nimic, cred ca o sa mai treaca ceva vreme pana cand vom sti ce e de facut, dar oricum, eu ma documentez, ca sa fiu pregatita. Precizez ca el nu a fost cu mine la dr si nu este genul care sa ma insoteasca la medic si mai ales sa nu intre el in cabinet, Doamne fereste. De-abia l-am convins sa-si faca spermograma, repet. As dori sa va intreb voi cum ati proceda? In cazul in care se va convinge sa apelam la IAD sigur nu o sa vrea sa vina cu mine de jena... stiti vreo clinica unde se poate face IAD-ul si unde sa nu fie nevoie de prezenta lui, sa nu se puna intrebari? Marturisesc ca nici mie nu-mi prea place sa dau explicatii, si asa mi se pare o situatie destul de stanjenitoare. Of, Doamne, tare nedreapta e viata! Cand ma gandesc cu cata usurinta pot sa faca copii unii care nici nu merita, care apoi ii "arunca" prin avort ori dupa nastere ii lasa de izbeliste. Sunt sigura ca si voi v-ati gandit la asta de nenumarate ori.
In fine, ca sa n-o mai lungesc mult: va cer parerea, care sunt sigura ca va fi obiectiva, dat fiind ca nu ne cunoastem. Va rog sa ma ajutati sa fac alegerea cea mai buna. Sa ma ajutati cu clinica. Ma e ceva de mentionat: nu suntem bogati, deci nu ne permitem sa dam mii de euro pe fiv-uri si chestii. A nu se intelege de aici ca nu suntem dispusi la sacrificii pt a avea un copil, doar ca nu ne permitem prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya_I spune:

Va doresc la toate sa sa indepliniti visul de a avea un bebe, asa cum mi-l doresc si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Maya imi pare rau ca va confruntatzi cu ac problema. Iti spun bine ai venit in grup nostru , aici vei obtine informatziile necesare. Studiaza prima pag a subiectului, acolo sunt trecute mai multe clinici unde se poate face IAD. Iti recomad Polisano (Sibiu) si Gynera (Bucuresti)
Simonete imi pare rau, nu pot arata pozele. Tb sa respect intimitatea prietenelor mele.
Diana tzi-am raspuns.

Fetelor dc imi mai scrietzi pe PM va rog sa ma anuntzatzi aici, nu ma loghez mereu shi nici adresa de mail cu care sunt inscrisa nu este o adresa pe care o accesez zilnic.



Luna iunie e luna mea
Cirip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya_I spune:

Cirip, multumesc pentru primire. Am inteles, Gynera: oricum varianta Giulesti nu vreu s-o iau in discutie, ca stiu ca acolo e mare alomeratie, si dupa cate am citit aici se si fac IA-uri pe banda rulanta, ceea ce nu-mi inspira incredere. Dupa cate vad multe dintre voi aveti mai multe incercari nereusite la Giulesti, ceea ce ma face sa cred ca nu-si dau interesul ca IA-urile sa reuseasca, sa te oblige sa apelezi de mai multe ori la ei. Sper sa nu gresesc. Am o intrebare: ai apelat la Gynera? Il cer pe sot in mod obligatoriu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Cip nu voiam poze cu fetitele , sunt sigura ca sunt niste scumpe , ziceam doar ca vreau si eu o fetita ( cu donator, ca altfel nu se poate ) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Maya daca citesti din urma , o sa vezi si preturile de la diferite clinici .
Cel mai ieftin e la Giulesti , dar nu-ti recomand daca vrei donator , pt. ca nu ti se spune nimic despre el , nici macar grupa de sange , dar fata de alte clinici e si de 10 ori mai ieftin.
E obligatoriu sa vina si sotul tau , la inseminare macar , pt. ca trebuie sa semneze o fisa ca e de acord cu inseminarea .
Eu ma duc singura la monitorizari , nu-l mai car dupa mine , dar la inseminari a venit .
Si mai ales la prima consultatie , trebuie sa fiti amandoi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

In ceea ce priveste convinsul sotului sa fie de acord cu donatorul ,sa-ti spun cum a fost la noi . Dupa ce ne-a spus dr. ca nu se poate decat cu donator sau adoptie , chiar el mi-a spus dupa 2 zile ca decat adoptat sa nu stim nimic despre parinti , mai bine asa ,sa fie jumatate al meu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

cipcirip, dodo v-am trimis mesaj pe PM.

Mergi la inceput