Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

ruxij, exact.

dar oare in USA lumea e la fel? Adica...gura satului..? ma asteptam sa nu-i intereseze prea tare cine a procreat de fapt pruncul de vis-a-vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Chiar nu conteaza cum ajungi sa devii mama singura!

Cu ce este mai presus o mama singura care a dat-o in bara cu partenerul de viata fata de o femeie care cu buna stiinta alege sa devina mama folosind metode artificiale sau adoprind un copil, nascindu-l in suflet? Dorinta de a deveni mama nu este una egoista deloc, a fii mama inseamna a te darui neconditionat, a darui din tine.

Daca prietena ta simte ca vrea sa devina mama, are tot dreptul sa aleaga metoda care ii convine cel mai mult. Eu daca as fi in locul ei putin mi-ar pasa de ce zice lumea. As face copilul si m-as bucura de relatia speciala dintre noi!

Eu ii spun: Go for it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Eu, tot ceea ce pot sa spun este ca a fi mama este un dar de la Dumnezeu, este o iubire si o implinire absolut neconditionata si daca o femeie simte ca doreste cu toata fiinta ei acest lucru, simte ca poate darui dragoste, grija, protectie, nu cred ca este o problema, mai ales in vremurile ce le traim. Este drept ca idealul "este...", da este adevarat, noi toate ne dorim o viata ideala, insa pur si simplu nu exista, si atunci trebuie sa "crosetam" cu am primit de la Cel de Sus.
Mamele prasite care sufera cumplit? copii care sufera la divort? scandalurile la care iau parte copilasii? astea sunt motive reale pentru care cele ridica in slavi moralitatea de a alege sa fii mama singura, sa se mai gandeasca; si nu cred ca exista familii fara probleme, pur si simplu am ajuns la o varsta cand m-am convins ca asa ceva nu exista.
Eu sunt o mama singura pentru ca a trebuit sa aleg (la modul real si nu "by choise") intre el si copil, iar alegerea a fost foarte simpla. Nu m-am gandit nici o secunda ca nu am sa-i pot oferi copilului meu tot comfortul emotional de care are nevoie si indeferent de ceea ce cred sau vor crede altii, acest copil pentru mine reprezinta pur si simplu esenta mea de a trai si a merge mai departe. Cat despre moralitatea faptei, ca fiul meu nu are tata sau liniuta...fix nu dau la nimeni explicatii decat fiului meu, iar el va fi educat in spiritul:gura lumii vorbeste indeferent ce faci iar rautatea lumii nu o poate controla nimeni.
Parerea mea este: Go for it daca simte ca o tin bracinarii pentru ca este clar, simplu si usor nu este !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

ruxij, exact.

dar oare in USA lumea e la fel? Adica...gura satului..? ma asteptam sa nu-i intereseze prea tare cine a procreat de fapt pruncul de vis-a-vis.

Suunt si aici destui!! Doar inteligenta nu s-a aglomerat aici toata. :))Plus ca aici sunt multi dintre cei ultra religiosi. Totusi ea se invarte intr-un mediu in care cei ce isi judeca semenii cred ca vor fi mai putini decat media pe po****tie :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu cred ca am mai pus odata aceasta intrebare : Si ce daca este o alegere egoista, ce e asa de rau si condamnabil sa fi egoist ? In definitiv, a fi egoist inseamna a lupta ca sa-ti fie tie bine si daca prin asta se daruieste dragoste unui copil, ce e rau in asta ?

Apoi, sunt de acord cu cei care spun ca rolul tatalui se cam exagereaza ... nu spun ca tatii nu sunt buni, doar ca teoria asta ca un copil trebuie sa aiba un tata si o mama este doar o CONVENTIE SOCIALA ... la musulmani, un copil are o mama, un tata si mai multe mame vitrege ...in Africa existe inca cultura tribala unde copiii sunt crescuti in comunitate, nu au deloc sentimentul asta de O mama si UN tata ... deci pana la urma, noi, oamenii am hotarat ca in partea asta a lumii un copil trebuie sa creasca asa. Pana la urma nu este o necesitate a copilului ci o mentalitate a adultilor ...asa ca cele care supuneti ca mvai, o sa aiba copilul nu stiu ce traume psihice, astea nu sunt deloc native ci provocate tot de noi, oamenii ...respectiv de cele care sunt impotriva copilului monoparental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buflea, din putinele cunostinte ce le am despre musulmani, copiii rezultati din casatoriile desfacute revin tatalui. Doar mama nu inseamna nimic, e doar o purtatoare de sarcina. Ce spui, e frumos?
Nu stiu cat si cum se minimalizeaza rolul tatalui, dar e exagerat sa arunci deoparte jumatate din po****tia planetei, ca nu sunt buni decat de prasila.
Eu respect alegerea fiecarei mame, singure au ba de a-si creste copilul, la fel si la tati. N-as condamna niciodata o femeie care alege sa fie inseminata ca nu gaseste partenerul potrivit. Doar ca eu n-as proceda asa, asta-i tot. Prefer sa adopt atunci, sa repar greselile altor parinti care isi parasesc copiii in orfelinate.
Asa gandesc, poate e gresit, poate nu.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu cred ca anulezi pe nimeni dc faci copil singura, ci doar ca nu ai gasit pe nimeni sa vrea si sa fie potrivit sa fie langa tine. Si eu zic ca e mai mult o conventie treaba, asa functioneaza societatea umana din motive practice de fapt, iar eventualele traumele sunt provocate mult tot de societate.
La musulmani treaba cred ca e asa pt ca pe acolo femeile nu lucreaza si la o adica nu pot intretine copiii, e pana la urma chestie de siguranta materiala. Dar e adevarat ca si de cultura/control total al barbatilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Buflea, din putinele cunostinte ce le am despre musulmani, copiii rezultati din casatoriile desfacute revin tatalui. Doar mama nu inseamna nimic, e doar o purtatoare de sarcina. Ce spui, e frumos?

Pai eu zic ca nu e frumos, dar stii de ce .. pentru ca convential societatii in care am fost eu crescuta spune ca asta nu este frumos.
Daca intrebi o musulmanca, ea o sa-ti spuna ca frumos este ca copilul sa stea cu tatal, ca asa este regula in lumea lor.
Deci totul se reduce la "regula sociala" stabilita intr-o anumita societate. Si cei care impun aceasta regula traumatizeaza copilul.
Deci teoriile cum ca mvai, copilul sufera daca are numai mama, ca nu se dezvolta sanatos, ca o sa-i lipseasca ceva ...toate astea vin din "raul" celor care se agata cu dintii de o regula sociala si nicidecum din motive naturale sau de la mama care a ales sa-l creasca singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Vezi Buflea, pana si tu recunosti ca nu-i frumos, ca e datorita societatii in care ai crescut..sau ca instinctul iti dicteaza ca o mama ar trebui sa stea cu copilul. Acelasi instinct probabil il face pe copil sa aiba nevoie de un tata, pana la urma un barbat si o femeie dau nastere unui copil, asa e firesc. Trebuie sa existe si rolul barbatului in ecuatia asta, ca ne place unora sau ba.
Un copil se poate dezvolta bine si frumos si fara tata, dar ideal dupa mine e sa fie prezent in viata lui.
Hai sa nu ma incalcesc in explicatii, e foarte util faptul ca femeile pot concepe si altfel decat ne-a lasat mama natura, doar sa nu se ajunga la extremisme de genul: eu sunt cea mai tare, pot sa fac un copil cum vreau si fara ajutorul unui barbat, deci el reprezinta pentru mine un recipient cu sperma incastrat intr-un invelis de carne si sange. Nu doar noi putem creste un copil, pot si ei, nu-mi place atitudinea asta voit superioara si clar ofensatoare la adresa lor.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

N-a zis nimeni chestiile astea, cel putin prietena mea nu se bate cu pumnii in piept ca e mare si tare, dimpotriva, e trista ca a ajuns sa tb sa se gandeasca la aceasta optiune. Bineinteles ca nu e "ideal". Dar oricum e mai bine decat de exemplu o familie abuziva, tocmai ce citii ultimele mesaje de la "abuzul in actualitate", sa vezi dc. situatiile prin care au trecut fetele alea in copilarie, petrecuta intr-o familie completa au fost "ideale". Idealul se intampla mai rar. Rata divorturilor e 50%, iar dintre cei care nu divorteaza Dumnezeu stie in cate familii exista abuz sau nefericire si cate sunt "ideale" pt copii.

Mergi la inceput