Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

anda, problema nu e ca implinesti 40, ci ca din acel moment te vei indrepta spre 50!

PS. am glumit, da? Fara depresii, ca esti tanara!


Editez: anda, pe 24? Chiar pe 24? Deci bem impreuna...



_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU




fara,fara...promit!Si tinara stiu ca sunt ca doar clocoteste inca singele-n mine!

Dana

Da,da pe 24!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

O amica de a mea, si-a gasit partenerul de viata la 45 de ani, si a facut primul copil la 46...fetita lor are 8 ani acum...Sunt cazuri exceptionale, asa cum este si prietena lui Ruxij, care isi doreste un copil, dar nu a gasit un tata pentru acel copil...

Nu este usor de spus care ar fi solutia ideala atat pentru prietena lui Ruxij, cat si pentru copilul pe care vrea sa il aiba...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Si situatia ei nu e o exceptie? Ca s-o intristez si mai tare pe Tzuni, cit de simplu e sa te casatoresti la 45 si la 46 sa si nasti? Mie mi-a luat mai multe incercari decit atita ca sa-l am pe Alexandru si aveam doar 29 de ani... La Ana si mai si...
Foarte frumos ca prietena ta si-a rezolvat problema, dar reteta nu e universal valabila si eu n-as sfatui-o pe prietena lui Ruxij sa stea linistita ca vine Fat-Frumos calare pe cind implineste ea 45 de ani. Plus ca bebe nu are neaparat legatura cu Fat-Frumos. Daca o fi sa vina e si mai bine, mai fac un copil (sau nu) si gata!
Dupa tine ar fi OK sa-l intilneasca pe un oarecare, sa-l ia (la disperare probabil!) si daca dupa ce ea naste se despart... oh, well... asta e!
Eu cred ca l-ai luat pe "nu" in brate si o tii asa, ca altfel tot citesc si inca nu pricep motivul pentru care nu accepti o situatie ca asta. Ca nu-s doi la nastere, la conceptie, perechi duble de rude (n-am nici eu)... astea sint bla-bla, ca oricum nu toata lumea le are.
Mai, tu esti cumva Miss California deghizata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Mey ia lastzi prosteala ca eu fac 40 in 9 zile si nu vreau sa cad taman acum in deprseii!
Cum mey buflea sa spui si s acrezi asa ceva?Da`ce dupa 40 gata s-a terminat?
Dana

Si eu ii fac intr-o luna ... . Nu s-a terminat chiar totul, dar cu nascutul copiilor s-a cam terminat . Stiu, stiu ca se poate acum si la 67 (parca atat avea mamaia aia din Romania care facuse un copil acum cativa ani), dar totusi ferilitatea naturala scade cu 75% dupa 40 de ani ...
N-am vrut sa jignesc pe nimeni, scuze daca asa s-a interpretat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Mey ia lastzi prosteala ca eu fac 40 in 9 zile si nu vreau sa cad taman acum in deprseii!
Cum mey buflea sa spui si s acrezi asa ceva?Da`ce dupa 40 gata s-a terminat?
Dana

Si eu ii fac intr-o luna ... . Nu s-a terminat chiar totul, dar cu nascutul copiilor s-a cam terminat . Stiu, stiu ca se poate acum si la 67 (parca atat avea mamaia aia din Romania care facuse un copil acum cativa ani), dar totusi ferilitatea naturala scade cu 75% dupa 40 de ani ...
N-am vrut sa jignesc pe nimeni, scuze daca asa s-a interpretat.


Atunci ca "veterana"am sa-tzi fac o primire pe cinste in club!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Mey ia lastzi prosteala ca eu fac 40 in 9 zile si nu vreau sa cad taman acum in deprseii!
Cum mey buflea sa spui si s acrezi asa ceva?Da`ce dupa 40 gata s-a terminat?
Dana

Si eu ii fac intr-o luna ... . Nu s-a terminat chiar totul, dar cu nascutul copiilor s-a cam terminat . Stiu, stiu ca se poate acum si la 67 (parca atat avea mamaia aia din Romania care facuse un copil acum cativa ani), dar totusi ferilitatea naturala scade cu 75% dupa 40 de ani ...
N-am vrut sa jignesc pe nimeni, scuze daca asa s-a interpretat.

Atunci ca "veterana"am sa-tzi fac o primire pe cinste in club!
dana

Multumesc frumos ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

O amica de a mea, si-a gasit partenerul de viata la 45 de ani, si a facut primul copil la 46...fetita lor are 8 ani acum...Sunt cazuri exceptionale, asa cum este si prietena lui Ruxij, care isi doreste un copil, dar nu a gasit un tata pentru acel copil...

Nu este usor de spus care ar fi solutia ideala atat pentru prietena lui Ruxij, cat si pentru copilul pe care vrea sa il aiba...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Si situatia ei nu e o exceptie? Ca s-o intristez si mai tare pe Tzuni, cit de simplu e sa te casatoresti la 45 si la 46 sa si nasti? Mie mi-a luat mai multe incercari decit atita ca sa-l am pe Alexandru si aveam doar 29 de ani... La Ana si mai si...
Foarte frumos ca prietena ta si-a rezolvat problema, dar reteta nu e universal valabila si eu n-as sfatui-o pe prietena lui Ruxij sa stea linistita ca vine Fat-Frumos calare pe cind implineste ea 45 de ani. Plus ca bebe nu are neaparat legatura cu Fat-Frumos. Daca o fi sa vina e si mai bine, mai fac un copil (sau nu) si gata!
Dupa tine ar fi OK sa-l intilneasca pe un oarecare, sa-l ia (la disperare probabil!) si daca dupa ce ea naste se despart... oh, well... asta e!
Eu cred ca l-ai luat pe "nu" in brate si o tii asa, ca altfel tot citesc si inca nu pricep motivul pentru care nu accepti o situatie ca asta. Ca nu-s doi la nastere, la conceptie, perechi duble de rude (n-am nici eu)... astea sint bla-bla, ca oricum nu toata lumea le are.
Mai, tu esti cumva Miss California deghizata?

Lume multa, oameni putini


Pai asta spun!!! CA sunt cazuri exceptionale!!!!!
Si ca in ambele cazuri...decizia e greu de luat!!!
Nu tre sa citesti printre randuri Ramona...citeste ce scriu efectiv

ps...si accept situatia (daca ar fi in final) dar asta nu inseamna ca nu pot sa cred totusi ca decizia a fost facuta din mai mult egosim decat realism

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

ps...si accept situatia (daca ar fi in final) dar asta nu inseamna ca nu pot sa cred totusi ca decizia a fost facuta din mai mult egosim decat realism

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Realitatea e ca de una singura nu-i iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ruxij io i-as zice prietenei tale sa se bucure ca e in State si are posibilitatea sa apeleze la varianta asta deoarece in Romania e ilegal. Nu stiu daca vreuna din voi a citit legea reproducerii asistate dar in Ro nu poti apela la un donator decat daca esti casatorita si sotul nu are viable sperm sau esti intr-o uniune consensuala cu donatorul de cel putin doi ani si oricum e nevoie de consimtamantul amandorura. Stiu sigur deoarece am vrut si eu sa aleg varianta asta.

Acum sunt single mother by choice dar si by grace, pt ca am ramas gravida cand nu mai speram, eram deja in divort si cu dosarul de adoptie pregatit.

Asa cum a spus si avmaria trebuie sa fie pregatita psihic, financiar si cu o familie extinsa/retea de spijin disponibila.

Ma bucur ca am facut eu copilul dar nu pentru ca e "carne din carnea mea si sange din sangele meu" ci pentru ca am avut privilegiul s-o "cresc" (nurture), sa-i simt miscarile, stiti voi...

Sper, daca m-or tine buzunarele, sa merg pe drumul adoptiei pentru baby number 2, fingers crossed...



Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Chiar am o prietena aici care are un copil dintr-o aventura de o noapte. Si mai rusinos la o betie serioasa de abia dimineata au realizat ce timpenie au facut. Comunitate mica, ei doi se cunosteau de mult timp dar nici nu s-ar fi pus problema vreodata de ceva romantic ori amoros intre ei. Si nici dupa. Zicea ea, ca dimineata cind s-au trezit a fost cu priviri cotite stinga dreapta si cerut scuze in coltul buzei, din partea amindoura.El i-a zis ca nu-si doreste un copil, ea nu-l dorea pe tip cine stie ce ca si partener si cu mintea de acum e sigura ca si chiar de se straduiau sa aiba o legatura tot nu ar fi mers. Si a ales sa fie mama singura la 25 de ani, fara tata si fara sa fi fost instarita la vremea aia. Ea a ales sa tina sarcina dar a dorit sa-i respecte omului dorinta si nu a facut nimic in sensul recunoasterii ori pensiei alimentare. Ei doi au pastrat o relatie cit de cit amicala, intr-o comunitate mica nu ai cum altfel, dar fara nici un fel de implicatii din partea lui. De citiva ani e in alt oras, e casatorita si are inca 2 copii.Ma gindeam asa ca uite sunt fel de fel de situatii. Copilului aluia oare cum ii explici ce si cum. Aterizat din greseala la o noapte de betie? Pai varianta donatorului e chiar floare la ureche.Practic daca ea va putea opta pt un donator ale carui date personale pot fi aflate nu stiu in 15 ani la cererea copilului, ar rezolva si problema anonimatului asta sterp ca bezna. Si inca intr-un mod decent si fara sa aiba mari emotii de ce s-ar putea intimpla, pentru ca lucrururile sunt ceva mai clare si curate.Ideala ar fi adoptia, dar strict in privinta originilor si acel copil adoptat isi va putea pune intrebari ale caror raspuns ar fi uneori ori imposibil de aflat, ori poate de nedorit. De ce dorinta unui astfel de copil, abandonat de o mama care sa zicem habar nu are care a fost tatal, ori un copil abandonat anonim de ambii, nu ar fi la fel de mare. Nu putem sa-i zicem pai stai asa tie ti-am facut un bine si macar te-a luat cineva acasa, ce atitea intrebari! Ma refer strict la copil, nu la binele lumii si idealizarea ei de pe margine zicind ca daca tot sunt copii fara parinti de ce sa facem inca unul fara tata. Pot fi numiti parintii adoptivi egoisti ca-si doresc sa fie parinti? Pentru ca la urma urmei cind adopta un copil ei nu o fac de dragul si binele umanitatii si moralitatii, ei doresc sa fie parinti pentru un copil pentru care vor sa dea tot ce au mai bun. Daca prietena lui Ruxi ar face acest copil si l-ar da spre adoptie, caz aberant stiu, dar acel copil adoptat fiind sa zicem chiar de o mama singura, deodata va fi la fel ca alti copii in relatia cu tatal. Adica nu ideal dar nici atit de tragic. Important va fi el, copilul si sansa lui in viata si nu neaparat tatal. Vikinga 4+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Boticelina felicitari pentru copilasul atit dorit! Mi-a sarit in ochi ca doresti sa fii mama a doua oara, dar maritata te vezi iar? E in planurile tale? ori cit de important vezi aspectul asta?Scuze de-i o intrebare intima. Ma tot gindeam la studiul amintit parca de Ruxi, conform caruia copiii crescuti de single mother (by choice ori ba, nu mai retin) sunt mai bine fara implicarea unui eventual partener. Mie treaba asta mi se pare asa de diferita de la caz la caz ca-mi vine greu sa cred ca un studiu chiar poate oferi un raspuns. Dar statistica e statistica.Eu de as divorta ori de sa zicem ar muri sotul meu nu mi-as dori vreun tata vitreg pentru copiii mei, oricum nu m-ar lua nimeni cu trei puradei dar sa zicem asa de dragul discutiei. Eu nu as dori tata vitreg pentru ei pentru ca stiu ca nici unul nu ar putea fi mai bun ca tatal natural si ar fi o mare problema pt copii. Dar cind copiii nu au cunoscut nici un tata, mai ales un tata foarte bun, deci nemaiexistind comparatia, ori cind au un tata neinteresat, probabil altfel stau lucrurile.Vikinga 4+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput