Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------------
Deci nu ai cum sa accepti ceva ce iese din mainstream.
--------------

De acceptat, accept, cum nu? Doar ca nu as face o asemenea alegere, in mod constient. Si nu din cauza unor principii, pe care le inghit pe nemesctecate, ci pentru ca exista consecinte. Ai observat cum se face ca de multe ori copiii reitereaza povestea parintilor, chiar daca nu in aceleasi circumstante? Exemplu clasic: copilul unui alcoolic isi jura ca nu se va casatori cu un alcoolic, dar se casatoreste cu unul dependent de munca, sau altceva, care continua sa il faca la fel de nefericit ca si parintele alcoolic. Bine, cazul asta nu are legatura directa cu prietena ta. Doar prin faptul ca ea trebuie sa fie constienta ca al ei copil va avea, in mod inconstient, tendinta sa ii repete povestea. Asta isi doreste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

--------------
Deci nu ai cum sa accepti ceva ce iese din mainstream.
--------------

De acceptat, accept, cum nu? Doar ca nu as face o asemenea alegere, in mod constient. Si nu din cauza unor principii, pe care le inghit pe nemesctecate, ci pentru ca exista consecinte. Ai observat cum se face ca de multe ori copiii reitereaza povestea parintilor, chiar daca nu in aceleasi circumstante? Exemplu clasic: copilul unui alcoolic isi jura ca nu se va casatori cu un alcoolic, dar se casatoreste cu unul dependent de munca, sau altceva, care continua sa il faca la fel de nefericit ca si parintele alcoolic. Bine, cazul asta nu are legatura directa cu prietena ta. Doar prin faptul ca ea trebuie sa fie constienta ca al ei copil va avea, in mod inconstient, tendinta sa ii repete povestea. Asta isi doreste?

Cred ca teoria ta nu are nici o baza, sorry.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxij, tu ma intelegi gresit hihi...

Am si eu prietene, mame singure si le admir pentru asta...Nu judec pe nimeni, fiecare face ce doreste cu viata lui...si implicit a copiilor sai...
Dar...mi se pare o decizie ingrozitor de greu de luat sa faci un copil in situatia in care nu ii vei oferi niciodata un potential tata daca te gandesti (numai) din prisma copilului...

Cum spune si Avmaria, sunt f multe aspecte (strict din punctul de vedere al copilului) de care trebuie sa fii constient...

BTW, prietena ta a consultat un sfat de specialitate??? Ca idee, sa inteleaga la ce sa se asteapte...

Bottom line, eu nu o cunosc pe prietena ta, si nu stiu ce fel de om este, cat de responsabil, cat de mult se gandeste la ea, si cat de mult se gandeste la copilul pe care vrea sa il aduca pe lume...si parerea mea e nula...Tu o cunosti mai bine, si poti aprecia situatia mult mai bine...Si asta o poti face cu informatii concrete, un studiu al celor care au facut asta si un ajutor de specialitate...
Daca ar fi prietena mea si mi-ar cere sfatul, eu asa as proceda...aici pe forum ne dam cu parerea...dar nici una din noi nu este mama singura cu donator...fara a fi implicata, sau a incerca sa, in nici un fel de relatie...
Din pacate...nici eu nu cunosc nici un astfel de caz...si nu pot decat sa speculez din perspectiva gandirii mele...




Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Cred ca Sinzi a vrut sa spuna altceva. Ce se intimpla daca la un moment dat intervine vreo boala si poate tatal ar putea sa doneze un rinichi de exemplu?


Da, am spus si asta...

Si inca ceva...
Daca se intampla ceva cu mama cand copilul e mic sau poate mai mare...copilul va ramane orfan...
Cu un alt parinte, sansele cresc cu 50% sa nu ramana al nimanui...(chiar daca tatal nu il vrea poate, sunt bunicii sau rude din partea tatalui care ar fi o alegere mai placuta decat un orfelinat)

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ridicol! Daca am copiii la scoala, ma urc in masina cu sotul si avem accident mortal copiii nostri tot orfani vor fi!
Cred ca am depasit demult faza de "gura lumii" si alte alea.
Apoi fata are 38 de ani, ce sa mai astepte? Nici nu are sens sa se agate de oricine doar pentru a-i oferi copilului un tata.
S-a mai scris, sint atitea modele diferite de parinti (unul singur, doua mame, doi tati etc.), incit nu vad ce ar fi neobisnuit in situatia asta.
Clar e vorba despre o persoana cu capul pe umeri, responsabila si cu disponibilitate financiara. Ce e de judecat aici?
Eu zic bravo ei si mult succes, sa iasa cum isi doreste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

--------------
Deci nu ai cum sa accepti ceva ce iese din mainstream.
--------------

De acceptat, accept, cum nu? Doar ca nu as face o asemenea alegere, in mod constient. Si nu din cauza unor principii, pe care le inghit pe nemesctecate, ci pentru ca exista consecinte. Ai observat cum se face ca de multe ori copiii reitereaza povestea parintilor, chiar daca nu in aceleasi circumstante? Exemplu clasic: copilul unui alcoolic isi jura ca nu se va casatori cu un alcoolic, dar se casatoreste cu unul dependent de munca, sau altceva, care continua sa il faca la fel de nefericit ca si parintele alcoolic. Bine, cazul asta nu are legatura directa cu prietena ta. Doar prin faptul ca ea trebuie sa fie constienta ca al ei copil va avea, in mod inconstient, tendinta sa ii repete povestea. Asta isi doreste?


Daca ea alege asta probabil ca nu i se pare chiar asa rau.
Si apoi parentingul nu vine cu o lista de bifat. In general tine de "make the best out of the circumstances".

Eu am observat ca oamenii puternici si fericiti...etc sint cei care au avut mai degraba indrumare extraordinara decit mediu perfect cu parinti cu alcoolemia 0, fara boli genetice, care vin seara la 5 jumate si fac baia la 9 seara cu temperatura apei de 38 cu 7 liniute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Cred ca Sinzi a vrut sa spuna altceva. Ce se intimpla daca la un moment dat intervine vreo boala si poate tatal ar putea sa doneze un rinichi de exemplu?


Da, am spus si asta...

Si inca ceva...
Daca se intampla ceva cu mama cand copilul e mic sau poate mai mare...copilul va ramane orfan...
Cu un alt parinte, sansele cresc cu 50% sa nu ramana al nimanui...(chiar daca tatal nu il vrea poate, sunt bunicii sau rude din partea tatalui care ar fi o alegere mai placuta decat un orfelinat)

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">






Sinzi 99.99999% dintre parinti nu se potrivesc biologic cu copiii lor iar jumatate din ei nu le pot dona nici singe. Si din acestia numai unul in citeva milioane are probabil sansa sa-si ajute copilul daca are nevoie.
Un procentaj si mai mic de copii ramin orfani.
Copilul va invata probabil un pic mai repede ca altii (ca noi de ex) ca in viata nu ai garantii dar nici asta nu e sigur.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Ridicol! Daca am copiii la scoala, ma urc in masina cu sotul si avem accident mortal copiii nostri tot orfani vor fi!


Nu-i chiar asa...ca nu esti in masina cu parintii vostrii, cu fratii vostrii, surori...etc...(si de multe ori esti singura in masina...si sotul singur in masina lui...daca stai sa te gandesti...cel putin asa e la noi...seara iesim undeva impreuna cu masina)
Eu am ramas in grija neamurilor dupa un astfel de accident...


Situatia e diferita, pentru ca in celelalte cazuri sunt 2 parinti (chiar daca doar mame, doar tati...sau un tata care traieste in alta parte a lumii...) este un echilibru cat de cat...macar daca vrea copilul la club si unul din parinti nu il lasa, se poate duce la celalalt sa ceara permisiune pe ascuns...
Este totusi un pic diferit...cred eu...

De asta mi se pare greu sa iei decizia asta...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Cred ca Sinzi a vrut sa spuna altceva. Ce se intimpla daca la un moment dat intervine vreo boala si poate tatal ar putea sa doneze un rinichi de exemplu?


Da, am spus si asta...

Si inca ceva...
Daca se intampla ceva cu mama cand copilul e mic sau poate mai mare...copilul va ramane orfan...
Cu un alt parinte, sansele cresc cu 50% sa nu ramana al nimanui...(chiar daca tatal nu il vrea poate, sunt bunicii sau rude din partea tatalui care ar fi o alegere mai placuta decat un orfelinat)

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">






Sinzi 99.99999% dintre parinti nu se potrivesc biologic cu copiii lor iar jumatate din ei nu le pot dona nici singe. Si din acestia numai unul in citeva milioane are probabil sansa sa-si ajute copilul daca are nevoie.
Un procentaj si mai mic de copii ramin orfani.
Copilul va invata probabil un pic mai repede ca altii (ca noi de ex) ca in viata nu ai garantii dar nici asta nu e sigur.






Si cu toate astea...tot mi se strange inima un pic cand ma gandesc la copil...oi fi eu defecta si vad viata prea in roz???
Nu stiu daca e asa...prietena mea este gay , intr-o relatie minunata si au un baietel perfect...le admir pentru asta...pentru ce au oferit copilului lor...

Uf...ma impac mai bine cu ideea ca ar putea sa adopte...
Ruxij, de ce nu vrea sa adopte???

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Ridicol! Daca am copiii la scoala, ma urc in masina cu sotul si avem accident mortal copiii nostri tot orfani vor fi!


Nu-i chiar asa...ca nu esti in masina cu parintii vostrii, cu fratii vostrii, surori...etc...(si de multe ori esti singura in masina...si sotul singur in masina lui...daca stai sa te gandesti...cel putin asa e la noi...seara iesim undeva impreuna cu masina)
Eu am ramas in grija neamurilor dupa un astfel de accident...


Situatia e diferita, pentru ca in celelalte cazuri sunt 2 parinti (chiar daca doar mame, doar tati...sau un tata care traieste in alta parte a lumii...) este un echilibru cat de cat...macar daca vrea copilul la club si unul din parinti nu il lasa, se poate duce la celalalt sa ceara permisiune pe ascuns...
Este totusi un pic diferit...cred eu...

De asta mi se pare greu sa iei decizia asta...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Noi avem prostul obicei sa mergem cu aceeasi masina. Apoi o avea si ea frati, parinti...
Ultimul exemplu e din categoria "cum sa nu faci", deci avantaj ea!

Mergi la inceput