Mamici si burtici din BAIA MARE (27)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

mai fetelor..ce se intampla?..sau sunteti toate asa de ocupate de nu ne mai impartasiti din experienta voastra de mamici, gravidute,..sau femei pur si simplu..

eu invat de zor..si cand nu mai pot mai dau cate o geana sa vad ce mai faci..

AdrianaSm, ce mai faci? dar sora ta..si fetele bineinteles?

eu ma mut la cluj peste aproximativ 2 saptamani, poate reusim totusi sa ne vedem intr-o dupa-masa, mi-ar face placere sa va cunosc pe toate si sa le revad pe cele pe care le cunosc deja..

mami de fetita pe pamant si de baietel in ceruri
poze cu noi

"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

hmm...vinovate suntem, da, am cam parasit forumul asta, si nu prea stiu de ce...

hai ca va mai scriu eu una alta...

despre noi...suntem mari...uraaa...avem ceva mai mult de 10 luni...avem o jumatate si inca un milimetru de dintisor..primul a iesit in 10 iunie, al doilea azi...hmm...azi l-am vazut eu, ca mama denaturata ce sunt, nici nu mi-am dat seama ca piticului i-a iesit al doilea dinte...pai eu sunt de vina ca n-a avut schimbari de stare? agitat a fost el, dar cum e ardei iute mereu, cine s-a gandit ca are ceva anume...

pe 1 iunie va ziceam ca a facut primii pasi...primii pasi au fost marcati si printr-o cazatura cu capul de gresie care l-a facut sa nu mai aiba curaj sa se aventureze de unul singur...pana ieri...ieri si-a dat drumul din nou, a mers cativa pasi de la mine la tati...si de ieri pana azi, doar asta am exersat...la inceput cu putina teama, cand prinde curaj nu mai vrea sa stea locului...

in rest, suntem bine, slava domnului...a, sa va mai zicem ca acum mancam toti trei, aceeasi mancare...n-as putea spune ca Marc mananca ce mancam noi, ci invers...fac mancarea gandindu-ma la el, ce i-ar fi bun, si mancam si noi...sau, fac ca si pentru noi, doar ca nu condimentat, nu prajit, etc...

voi ce mai faceti? cum stati cu planurile de concediu? claudia a plecat deja? abia astept detalii...noi suntem in cumpana, vrem sa mergem dar nu stim unde si cand...am vrea in septembrie, dar putem numai dupa 15...ar fi bine si in august, dar numai dupa ziua lui marc, si nu vrem nici prea cald sa fie...offf...

ariana...mi-a spus ancaurn ca pleci...de fapt, imi spusesei si tu candva...pana la urma, cred ca e cea mai buna alegere, nu? vei fi mai aproape de ai tai...si eu sper sa ne intalnim pana pleci...

bine mamici, eu va salut, va doresc o noapte linistita si..haideti maine la o plimbarica...eu ies mai devreme, la 10 sunt afara...cred ca ajung in parcul mare...deci cine vrea...:)
noapte buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Salutari si de la noi

Pentru cine doreste cartile cu povesti din colectia Adevarul, www.adevarul.ro/colectia-magica/comanda" target="_blank">aici se pot comanda.

Carla e foarte agitata, nu doarme noaptea, se trezeste plangand si cred ca ii ies dintii de sus. E maraita rau de tot.

Iesim si noi azi, nu stiu insa cand si pe unde, trebuie sa fac mancarica.

Si Carla mananca ce gatesc pentru noi, fara condimente si fara sare si chiar are o perioada bunicica cu papica, sper sa se mentina tot asa. Pentru azi o mancarica din cartofi, morcov, dovlecel, piept pui si un catel usturoi, facute in unt.

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihor spune:

Felicitari Lore pt progresele lui Marc.

Totusi nu cred ca e bine sa te consideri de atatea ori mama denaturata pentru ca nu exista asa ceva. Daca am presupune ca esti asa, inseamna ca te compari cu mama perfecta care chiar nu exista. Noi suntem mai mult ca sigur mamicile ideale pentru copiii nostri. Ei ne iubesc si ne apreciaza asa cum suntem noi si nu ne-ar da pentru nici o alta mamica asa zis perfecta.

Noutati de la noi ar fi ca Sofia doarme mai mult si mai bine dacat in primele luni de nastere si ca sta in carucior fara sa planga. Mai maraie uneori dar se linisteste daca ma vede si daca ii vorbesc.

Afara iesim cu cine si cand apucam.

Sofia http://b1.lilypie.com/9Cq2p3/.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

remember me? :)

Va salut pe toate si pe toti bebeii!!!imi fac si eu putin timp de forum, ca in ultima vreme l-a cam neglijat...cu vremea asta buna stam mai mult pe-afara, prin curte...imi place cel mai mult sa stea in leagan...

Deci, nici nu stiu cu ce sa incep...ba da ! pentru toti piticii care au implinit un anisor!!!!! sa cresteti mari si sanatosi!

Estera este bine, in plina descoperire a lumii ce o inconjoara :)inca nu merge singurica, dar merge foarte bine si cu o mare viteza tinuta de manute...nu merge in patru labe in schimb se taraste prin toata casa pe burta si pe coate :)ar stii sa merga in patru labe dar se pare ca prefera varinata taratului...spune toata ziua tata,baba,tete si foarte rar mama...stie deja sa isi arate nervii si nemultumirea si trebuie sa pun imediat bota pe fundul ei ca daca nu se face cum vrea ea striga de mama focului :)

Am intampinat o mica problema cand a inceput sa paseasca..isi tinea laba piciorusului tot timpul sper exterior si asa pasea...dar am fost la ortoped si ne-a trimis la masaj.deci acum umblam la masaj, mai avem cateva sedinte si se vad progresele.

Noi inca nu avem nici un dintisor...nu stiu cand se hotarasc sa apara si las noi...

De macat manaca bine, nu pot sa ma plang...inca cele mai multe mese i le gatesc separat dar ii mai opresc si cand fac supica pnetru noi, inainte sa o sarez, condimentez...la noi e mai grea sa ii dau din ce mancam noi pt ca sotului ii pregatesc preponderent carne de porc...deci...oricumimi ocupa foarte mult timp pregatitul mesei, pentru noi, pentru ea...ce sa faci, asta e..

Va trimitem multi si ne e tare dor de voi...de toti (pe care va cunostem virtual sau personal)!!! dc aveti drum prin satu mare va asteptam pe la noi!!!

O zi racoroasa tuturor!



Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_mun spune:

salutare

noi suntem de duminica in baia mare, am inceput munca si o sa lucrez inclusiv joi, si apoi o sa mergem din nou la tara, unde este foarte bine, o sa incerc maine dupa ce ies de la munca daca o sa mai fiti pe afara sa iesim cu voi,

inca nu ne-au iesit dintisorii, dar alex tot ce prinde in manuta baga in gurita sa verifice, cu mancarea stam destul de bine pana in prezent, adica multumitor, si eu ii dau ce gatesc in casa, pentru noi dar tot asa nu condimentat, poate isi va reveni cu mancarea la mese normale dupa ce o sa-i iasa dinti

acuma de cand sunt la munca alex este cu sandu cam pana la 2-3, acuma vede si babatul meu cum este sa stai cu un pitic acasa singur mai multe ore in care trebuie sa ii dai si sa pape , si sa faca figuri la mancare, cred ca a invatat o lectie, sper

Mami Ana si Alexandru (04.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

ziua buna!!!sper ca nu m-ati uitata, da?! sau??!!nu prea am intrat in ultima vreme nici eu pe forum, sa-mi fie rusine dar acu am citit tot tot!!!

in primul rand felicitari lui marc pentru noua achizitie de si pentru primii pasi!....apoi lui carla pentru ca a reusit sa progreseze in ale papatului si in plus ii dorim multa bafta in continuare si sa dea doamne doamne sa iasa dintisorii aia care o chinuie!!!.....o pupam si pe piticuta estera si ii spunem la mami a ei sa vina mai des la o barfa pe forumul nostru!!!in plus sa aveti multa sanatate si sa treceti cu bine peste problemutele cu piciorusul!......trecem la alex care petrece acu mai mult timp cu taticul caruia ii transmitem multa rabdare si bafta in cele 5-6 ore cat sta cu piticul (nu e mult deloc ) iar la mamicuta ta ii dorim spor la treaba si sa nu uite de noi restu de bebei!!!.......apoi ii dam un mare lui ariana si ii dorim mutare placuta si drum bun si speram sa mai treci pe la baia mare sau macar sa ne scrii pe forum caci totusi faci parte din forumul nostru (poa te prind pe altul )!!!...si nu in ultimul rand o felicitam pe micuta sofia pentru ca e mai cuminte pe zi ce trece, si papacioasa si ascultatoare!!multi

restu sper ca sunteti bine si cresteti sanatosi!!!si papaciosi

despre noi nu prea multe ca na, cine stie cin' citeste!!!
am avut si zile bune si zile rele dar am trecut cu bine peste ele!!!a plecat si buni lui amelia inapoi dar si-a facut cat de cat datoria de bunica chiar daca mai mult pe plen material dar e bine si asa!ma bucur ca o iubeste enorm si daca situatia ar fi altfel si-ar face si datoria pe plan de bunica dar viata nu e roz si trebuie sa o acceptam asa cum e!ce altceva sa va mai spun.....hmmmmm....amelia mananca, e cuminte, doarme, umbla....ce sa mai un model de copil!.....aaaaaaa are si ea un dac...nu mananca decat blenduit si asta ma scoate din pepeni dar partea buna e ca eu inca nu cunosc un om care sa manance doar pireuri asa ca ma calmez!!

despre mine, nik nou.....am fost doar in acest weekend ce a trecut in Ungaria fara piti la bai la Vasarosnameny si pot sa va zic ca e ffff frumos si abia astept sa mai merg!!!partea rea e ca soasa si-a pierdut prin apa verigheta si eu m-am suparat foc dar mi-a trecut ca na....acu nu s-o arunca de la etaj!!!.......sunt bronzalita ca ne-a cam ars soarele dumineca si umblu ca un robotel dar trece!!!

mno cam atatica ca deja m-am intins mai mult decat speram!!!

va pupam pe toate si abia asteptam sa va vedem din nou!



P.S. noi nu putem iesi mai repede de ora 4 afara caci dimineata amelia sta cumintica in tarc pana pe la 12 cat apuc sa strang si eu prin casa, sa-i fac papa, apoi e caldut intre 1 si 4 asa ca noi iesim cam dupa 4 si mergem in parculetul de langa noi cu tricicleta1dar daca e careva care iese dupa 4 sa ne anunte ca mergem la intalneala!

Amelia primul anisor



Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelutza_c spune:

buna ,fetele.intr-un tarziu,am revenit si noi.vreau sa va anunt sosirea pe lume a galuscutei mele andreea lorena.s-a nascut pe 8 iunie,la euromedica,prin cezariana.acum suntem bine,sanatoase,crestem....si o bucuram pe mami cu fiecare clipa.ariana...vroiam sa intreb de tine in spital dar nu imi mai aduceam aminte numele.poate ne cunoastem...de pe acolo.
va pup pe toate si va doresc multa sanatate la bebei si la voi,bineinteles...sa cresteti mari si voinici
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:


Andreea Lorena, bine ai venit pe lume , Mihaelutza felicitari, refacere rapida si cat mai mult laptic.

Salutam si noi pe Alex - de care ne e tare dor si pe Amelia cea cumintica si papacioasa. Melly, stai linistita cu blenduitul, nici Carla nu da semne sa vrea sa-si schimbe "obiceiurile". Cred ca si la nunta lor vor manca tot pasat

Adriana, ma bucur ca sunteti bine, tie si Esterei.

ArianaSM, deci plecati la Cluj? Poate totusi reusim sa ne intalnim cumva, tare mi-ar placea sa ne cunoastem.

Noi am fost azi afara, am ajuns pe la 14 inapoi, ne-am cam copt. Nu e de iesit pe caldura asta...

Pentru cine n-a aflat, magazinul Moda Comoda (cel de langa parcul Dacia) are reduceri 50% in fiecare zi de luni din luna Iulie. Atat la marfa de vara existenta pe stoc cat si la cea noua - aprovizioneaza in fiecare miercuri.

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:



Bine ai venit pe lume Andreea Lorena de mihaelutza_c, sa cresti mare si santoasa, sa le aduci parintilor multe bucurii!



Vai, in sm e asa de cald....in casa cald, afara cald...peste tot cald...nici nu mai stiu cum sa o tin imbracata/dezbracata pe Estera...ea transpira asa de mult...chiar azi dimineata statea in picioare in patut si se juca...si cand am luat-o inbrate mainele ii erau ude cum se tinea de margina patului...offf, mi-e asa de mila de ea...

Trimitem un mare Ameliei care e o cumintica...ce as vrea sa stea si Estera in fund sa se joace cu jucariile..ea sta aprox 5 minute...dupa care proneste pe burta prin toata camera...nu pot sa o las singura deloc, in premergator nu mai am voie sa o pun din cauza tendintei de o pasi cu labutele in exterior...

O pupam si pe Carla, ne bucuram ca are o perioada mai buna la mancare...Estrei ii place cel mai mult sa manance cu tati...dc la 6 ii dau sa mance si la 6:30 vine sotul acasa e in stare sa manance si cu el inca o data, numai sa ii dea el...fetele astea sunt innebunite dupa tati...si tatii dupa ele :)

Pupam si pe Alex...care trebuie sa fie deja un flacau in toata regula...ana, cum te descurci cu alaptatul? sau l-ai intarcat?pe mine ma tot bate gandul sa o intarc pe Estera dar nu prea stiu cum...zilele astea am incercat sa o adorm fara sa-i dau sa suga..uneori mi-a reusit alteori nu...vedem mai incolo...

Marc, sa stii ca ne este tare dor de tine...mai ales acum ca umblii in picioare ar trebui sa vii pana la noi sa ne areti cum stii sa umblii :)) poate dc te vede pe tine Estera isi da si ea drumul...ea nu vrea sa merga numai dc o tin de manute...

Alina, va mutati in Cj? imi pare rau ca nu o sa ne mai vedem la Euromedica...dar poate ne vedem prin cj...noi va trebui sa mergem acolo destul de des la control cu ochii Esterei...oricum, ma bucur mult ca ne-am cunoscut.esti o persoana speciala si iti doresc multa fericie tie si familiei tale in noua locatie...pupici Arianei, pe care inca nu am cunoscut-o dar mi-as dori tare mult...

Va pupam pe toti, fara exceptie...noi asteptam sa treaca putin caldura asta mare si iesim in parc...mai vine cineva cu noi? :))))




Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput