Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ce chestie.....in fiecare luna ma stresez sa nu raman, ca nu-i mom.inca.desi, ma lupt atat pt bebe.e un stres pt ca la mine nu functioneaza metodele contraceptive.am patit-o si cu pastile, si cu sterilet.mda, eu sunt acel caz unu la mie.....




mami deAmira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Avalon,multumesc,am primit PM-ul.Iti voi scrie maine,dupa eco,astazi am avut f. mult de lucru,abia acum am ajuns acasa,si...nici la eco n-am ajuns.Noroc ca ,intamplator,lucreaza si maine la cabi.Tineti-mi pumnii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Buna, fetelor !

Sunt o viitoare FIV-oasa si incerc sa pervin cat mai multe probleme care ar putea afecta o eventuala sarcina.

Eu am varice, nu foarte pronuntate, dar oricum, sunt varice (mostenire de la tata). Desi nu ma simt rau, nu ma dor, numa deranjeaza varicele, marti seara am o programare la un doppler venos; vreau sa stiu exact in ce stadiu ma aflu cu varicele.

Cu toate stim ca nu intotdeauna medicii ne indruma in directia buna, de aceea si eu am inceput sa fac investigatii de anumite feluri, dupa ce m-am documentat pe acest forum. Va rog, spuneti-mi lista minimala de analize cu care ar trebui sa incep investigatiile pt trombofilie.

Multumesc anticipat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Profa, multa bafta!
Dany, si tie!
Bine ai venit printre noi, Balanta si sper sa te ajutam sa gasesti cauza.
Miki, am o propunere: pentru ca foarte multe fete m-au apelat in legatura cu lista de analize, eu zic sa alcatuim o lista pentru toata lumea interesata.
Initial propun sa faci tu un draft din 3 parti pentru cele 3 cauze posibile: trombofilie, sindrom antifosfolidic (SAFL) si cauze imunologice (stiu ca e subiectul lui Danny dedicat pentru imunologice, dar luand in considerare ca aceste cauze de obicei si din nefericire sunt cam legate intre ele, ar fi bine sa fie accesata toata lista dintr-un singur loc). Celelalte analize (hormonale, infectioase, etc) sunt de obicei uzuale si sunt solicitate de medici in legatura cu infertilitatea si banuiesc ca le-a facut cam toata lumea (aici ar fi de comentat faptul ca "multi stiu, putini cunosc", in sensul ca multa lume nu stie in ce zi se fac specific aceste analize si care sunt obligatorii pentru profilul hormonal)...
Asa, si dupa ce ne vom folosi de toate informatiile aduse de fete in legatura cu lista si vom cadea de acord la cum sa arate ea, o sa te rog s-o pui pe prima pagina.

va pupicez


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa cum mai esti? Ai facut eco? Ai grija sa nu mai ai si in altceva vt B6, am citit ca doza mai mare de 100mg e toxica. Acum imi caut doza de 75 mg si nu gasesc pe nicaieri.
Fetelor zilele ac am mai citit cate ceva pe net si am aflat ca sfecla rosie contine f mult acid folic, in frunze e si mai mult. Dc aveti curte pe unde nu umbla animalutele sa va plantati sfecla rosie, mai rupeti cate o frunza si o puneti in salata.
Enzima care ne lipseste noua (celor cu MTHFR) este L-methylfolate si se gaseste in medicamentele concepute special pt MTHFR : Neevo, Medyn Forte.... dar si separat in Metafolin pe care vreau sa mi-l fac rost.
Danny dr ta a citit ceva, ca iti lipseste o enzima si "cred" ca de aceea ti-a dat Wobenzim, enzima care iti tb este L-methylfolate si nu este in el. Mi-e ca-ti faci rau cu el, e OK sa-l iei doar pana la testul pozitiv dar apoi nu mai este, contine o enzima din ananas care nu e buna in sarcina.

Ufff.... am dat peste o schita pe net cu tot ce face MTHFR pe tipuri de mutatii , ce-i tb .... tot/tot dar am uitat sa salvez link-ul Sper sa mai dau de ea. Eu am salvat-o in calc dar e in Adobe si nu o pot posta aici.

Revin cu lista de analize.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

ANALIZE
Profil sindrom antifosfolipidic (pret pachet Synevo= 210 ron)

  • anticoagulant lupic
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2
  • glicoproteina 1 IgG, IgM


Profil trombofilie ereditara (pret pachet Synevo= 690 ron, nu sunt compensate de stat).
  • antitrombina III,
  • proteina C
  • proteina S,
  • mutatia factorului V Leiden obs: acesata iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR (rezistenta la proteina C activata),
  • mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: dc iese pozitiva se va face si anal homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,


Analize imunologice
  • Imunoglobina G (Ig G)
  • ...
  • ...







Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

La imunologice , poti pune si fenotiparele limfocitare - Institutul V Babes - 260 ron



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Wobenzimului asta i s-a facut la un moment dat mare tam-tam , in sensul ca in urma unor studii s-ar fi dovedit ca enzimele pot avea si rol antiinflamator si reglator in functia multor organe si de ex. se administra loturilor de sportivi sau bolnavilor reumatici, ca medicatie adjuvanta pentru afectiunile inflamatorii. Probabil ca regland digestia enzimatica, celelalte medicamente se absorb mai bine si actiunea lor este imbunatatita, deci un efect are.
Imunologic insa, ca actiune directa, nu ma convinge. Nu ca as fi o autoritate in materie



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Fetelor, analizele listate mai sus se fac pe nemancate? Multumesc anticipat de raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Propunere (va rog sa completati daca am mai uitat ceva):




ANALIZE

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL), Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:(analizele nu sunt compensate de stat si se platesc integral)
"Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

"Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti)
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)






In legatura cu HLA-DQ, stiu ca ma veti intreba ce reprezinta, citez de pe site-ul dr.Tutunaru:

"Compatibilitate HLA intre mama si tata
Da, ati citit bine. Compatibilitate si nu incompatibilitate. Stiu ca pare un paradox si ca, poate, contrazice tot ce am scris mai sus, dar lucrurile chiar asa stau. Judecand la scara evolutiei, diversificarea unor trasaturi reprezinta un avantaj pentru specia respectiva, astfel incat Natura favorizeaza la maxim speciile la care aceasta diversificare se produce. In consecinta daca mama are antigene HLA clasice similare cu cele ale tatalui, si in special HLA-DQ?, embrionul nu mai este recunoscut drept ceea ce este (adica un organism tolerat) si in consecinta nu se vor mai fabrica anticorpii blocanti, fenomen cu consecinte dezastruoase pentru embrion: celulele NK vor avea "mana libera" sa atace trofoblastul, celulele trofoblastice nu vor mai fi stimulate sa se dezvolte, sarcina oprindu-se in evolutie. In continuare placenta va fi categorisita drept self alterat si va fi distrusa de catre sistemul imun matern. Vom vedea mai tarziu ca acesta distrugere placentara poate determina aparitia unor probleme imunologice si mai grave, precum sindromul antifosfolipidic."



***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 12+

Mergi la inceput