Burtici fericite de septembrie-octombrie (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Buna dimineata, fetelor frumoaase cu burtici! Revin si eu tot pe fuga si astazi fiindca nu am terminat nici cu boala nici cu multele treburi la serviciu si acasa.
Din nefericire sinuzita mea s-a agravat cu toate ceaiurile si inhalatiile si compresele etc. Acum ma dor oasele obrajilor si maselele asa ca de astazi dimineata in mod oficial iau antibiotice . Medicul de familie mi-a prescris Ospen, fiindca a zis ca e cel mai bland dintre toate. Din ce am citit eu despre sinuzita, se trateaza cu augumentin sau amoxicilina. Voi ce stiti? Cel putin conjunctivita e aproape disparuta.


Adi, eu stiam ca sunt unele infectii urinare asimptomatice si de aceea nu ies in sumar ci doar la urocultura. Dar care sunt acestea, n-as sti sa-ti spun. Imi pare rau. Daca fetita ta se plange la urinat, poate are o inflamatie sau o iritatie si nu neaparat o infectie. Sper sa-i treaca repede.

Raluk, si eu imi curat sinusurile cu apa cu sare. Sa vezi ce crocobauri imi ies de acolo... te ingrozesti. Nu stiu cum am reusit sa ma aduc in starea asta. Felicitari pentru baietel!

uve_got_mail, si eu am avut stari de lesin o bucata de vreme. Trebuie sa eviti aglomeratiile, sa ai apa si ceva dulce la tine mereu si imediat ce te ia cu ameteala, sa te intinzi sau, daca nu se poate, sa te apleci ghemuita cu capul cat mai jos.



Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Elle, pai spune-mi exact cum e la sora ta sau despre cine e vorba. Cand a iesit din CIC (sau nu a fost? eu intelesesem ca mai are un bebe)
Cert este ca se ia veniturile pe 12 luni anterioare nasterii lui bebe. Daca naste in octombrie se ia din cate am inteles septembrie 2008-sept 2009 (daca naste la inceputul lunii)daca naste spre sfarsit se ia inclusiv octombrie sau ceva de genul.



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Elle acuma am priceput. Cred ca eu si Monica intelesesem ca e vorba de a trece dintr-un cic la servici si apoi alta sarcina, deci al doilea cic. La sora ta problema e ca a mers la servici si vrea sa se intoarca in cic, fiind inca in cei doi ani ai aceluiasi bebe, nu? Incurcata situatie, poate nici angajatii de la casa nu stiu. Asa ca voi mergeti acolo si sustineti-va situatia care va convine . Succes sa iasa cat de bine.

Bia, acum ca iei antibiotic poate ca o sa-ti treaca rapid sa scapi o data de toate astea. Ma bucur ca macar conjunctivita te-a mai lasat . Sa treaca repede toate relele!

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

neatza!

elle- multumim de cafeluta si capitol nou! sa fie plin doar de vesti bune.
cat despre intrebarea ta- daca eu am inteles bine- este si cazul meu. adica am lucrat in CIC tot 8 luni si apoi m-am intors in CIC - ei bine mi-a calculat tot cu 12 lunin inante de nasterea lui bb...nu conteaza ce ai lucrat in CICiar eu nici nu am stiut ca poti cere suplimentul de 100 de lei cat timp lucrezi in CIC, iar cand m-am dus retroactiv, au zis ca nu se pune

si apropos de acest subiect, vedeti ca gresesc ca naiba la calcularea CIC-ului, eu a trebuit sa ma duc peste ei, ca sa vada "informaticiana" ca la un salariu in loc de 4 cifre pusese 3 cifre, si imi ieseau mai putini bani.
Si-a cerut scuze, si ca mi-i da retroactiv...dar cu siguranta ca sunt mamici care nu se pricep la calcule...si pierd banuti


Miha, mami fericita de Matei (16.01.2008) , Laura (30.09.1997) si 22+ de
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

raluk- felicitari pentru cuculet

madalina-si tie felicitari pentru


danangie- ma bucur ca iti este mai bine, si ca ne mai dai vesti despre tine.

biaz- offf, ai grija mare de tine. Cat despre medicamentatie habar nu am, poate te ajuta fetele.
si eu am primit ceva sarcini de la servici...e adevarat ca sunt in interesul meu a la long term, dar mi-e o lehamite...dar nu am ce face...trebuie.

fetelor- multumim pentru aprecieri intr-adevar Laura este o dra in toata regula, iar Matei este un dulce.

pe Matei il vom sarbatori samabata asta, intrucat se implineste un an de cand el s-a NASCUT in inimile noatre. Ocazie cu care il vom taia si motul, ca sa ii facem fericiti pe bunic, ca ne-au terorizat...

Miha, mami fericita de Matei (16.01.2008) , Laura (30.09.1997) si 22+ de
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bya_me spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina84

Fetele va rog frumos imi spuneti si mie cum sa fac sa pun si eu poze si sa le vad pe ale voastre?

19+



BEBELICA MADALINA


Mada ti-am trimis PM cu pasii

16+
Poze
Strumf Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Monica , eu azi merg la Iosup ptr eco de trim 2 . Costa 400 lei , si duc si un CD , ptr inregistrare .

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Conform instructiunilor aprobate prin Ordinul nr. 68/2009, in sensul prevederilor din normele metodologice de aplicare a OUG nr. 148/2005, veniturile care se iau in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz:
a) pentru veniturile din salarii:
- la locul unde se afla functia de baza : suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul a impozitului determinata ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si deducerea personala acordata pentru luna respectiva; contributiile la fondurile de pensii facultative; cotizatia sindicala platita in luna respectiva.
- pentru veniturile obtinute in celelalte cazuri: suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora.
b) suma incasata de persoana indreptatita, calculata potrivit legii de catre platitorul acesteia, pentru perioadele asimilate prevazute la art.4 alin.(7) din normele metodologice;
c) suma incasata de persoana indreptatita care realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, dar care, potrivit legii, sunt scutite de plata acestuia sau sunt considerate neimpozabile;
d) suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activitati independente determinat in conditiile legii;
e) suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activitati agricole determinat in conditiile legii.

Instructiunile prevad, de asemenea, ca, pentru persoanele care realizeaza venituri profesionale din salarii, venitul brut reprezinta salariul de baza, indemnizatii, sporuri, prime, orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor acordate de angajator potrivit legii.

In plus, in cazul in care o persoana realizeaza concomitent venituri profesionale din mai multe surse, se vor lua in calcul toate veniturile lunare incasate de aceasta.


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

si eu care credeam ca dau mult 250 lei ptr eco ( + 4D )
dar cand citesc pe aici ce preturi aveti voi ma ingrozesc
mi se pare enorm si nu inteleg ptr ce , sincer

biaz multa sanatate sa treci cu bine de perioada asa grea ( parca s-au adunat prea multe pe capul tau deodata )sinuzita e dureroasa stiu din proprie experienta
eu faceam sera inhalatii cu apa + ceapa + sare mare de bucatarie + musetel
apoi direct in pat
curata bine sinusurile , mai bine decat orice solutie din farmacie
nu mai tin minte daca am luat antibiotic sau nu

va pupaceste adela de alexia maria( 13.01.2007 )

23+ cu razvan andrei

POZELE NOASTRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Elle, pai spune-mi exact cum e la sora ta sau despre cine e vorba. Cand a iesit din CIC (sau nu a fost? eu intelesesem ca mai are un bebe)
Cert este ca se ia veniturile pe 12 luni anterioare nasterii lui bebe. Daca naste in octombrie se ia din cate am inteles septembrie 2008-sept 2009 (daca naste la inceputul lunii)daca naste spre sfarsit se ia inclusiv octombrie sau ceva de genul.



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 21+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata



sora mea are un bb de 1,6 ani. a iesit din cic in oct 2008 iar acum vrea sa revina in cic pana face bb 2 ani. intrebarea este daca i se calculeaza veniturile inainte de nasterea lui bb sau ce a lucrat dupa ce a iesit din cic?

miha si la tine a fost la fel? adica ai intrat in cic, ai iesit din cic, ai lucrat x luni si apoi ai revenit in cic pana face matei 2 ani? si ti s-a calculat venitul realizat inaintea nasterii lui matei, nu pe calendaristic?

ce incurcatura ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 18+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput