Scarlatina

Scarlatina | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Scarlatina este o infectie cu un tip de bacterie numit streptococ, care nu numai ca provoaca o infectie a gatului (numita "gat streptococic"), dar produce si o toxina care cauzeaza eruptia distinctiva a scarlatinei. Unii oameni sunt mai sensibili la toxina decat altii, deci este posibil ca nu toti membrii familiei care sunt infectati sa aiba eruptia, desi au gatul streptococic. www.desprecopii.com/info.asp?id=1760" target="_blank">Iata totul despre scarlatina de la pediatrii Desprecopii.com:



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen-daniela spune:

Am si eu o intrebare. Poate sa evolueze scarlatina si fara febra? Pe fetita mea o doare gatul de o saptamana. Am fost cu ea la medic, si i-a dat sumetrolim tablete (3/4 tableta de 2 ori pe zi). Sau poate fi o alergie la sumetrolim. A mai luat sumetrolim dar sirop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen-daniela

Am si eu o intrebare. Poate sa evolueze scarlatina si fara febra? Pe fetita mea o doare gatul de o saptamana. Am fost cu ea la medic, si i-a dat sumetrolim tablete (3/4 tableta de 2 ori pe zi). Sau poate fi o alergie la sumetrolim. A mai luat sumetrolim dar sirop.


La exudatul faringean a iesit ca are streptococ A? Fata mea a avutscarlatina si a fact febra doar 2 zile, pana in 39.5. Cum e limba? Cred ca unul din elementele care ajuta clar in punerea dignosticului e aspectul caracteristic al limbii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:


Va rog sa ma indrumati intr-un fel. Fetita mea are eruptie de bubite mici pe fata, burtica si spate. Am fost la dr care zice ca seamana cu o alergie la mancare dar ea are si ganglioni inflamati si atunci dr zice ca ar fi o boala de piele dar nu ceva grav. Tratament ia dat zyrtec. Oare trebuie sa fac alte investigatii sau sa urmez tratamentul si asta sa fie tot?

Mergi la inceput