Educarea copiilor in spiritul iubirii de Romānia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_lucia

Si baietelul meu (aproape 3 ani si 9 luni) e fascinat de limba romana, a invatat cu drag aceasta limba si e tare incintat de povestirile lui Creanga, stie de asemenea multe cintecele romanesti pentru copii, atit la gradinita cit si in grupa de la inot cinta cu mare placere colegilor si cite un cintecel in romaneste. Insa are tendinta clara de a vorbi numai olandeza cind vede cite un "acordeonist" vorbitor de limba romana pe linga vreun supermarket, e singurul moment cind nu se "indeasa" deloc sa vorbeasca limba materna a mamei lui.

Dana Lucia si Alberto


Dana dar de ce?
Stie de undeva ca sunt oameni rai sau cum, s-au luat de voi?
Si ai mei vorbesc mai mult olandeza dar asta pentru ca e normal, le vine mai usor, aici e chestiune de bilingvism.
Insa nu s-au speriat niciodata si nici n-au ocolit niciun acordeonist, fiindca sunt chiar pasnici, canta, cine le da le da, cine nu sanatate.
Cel putin la mine aici.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Ilse, hai sa nu fim off-topic si sa nu incepem sa dezbatem pareri/convingeri/intimplari personale care ne-au determinat pe noi/copii nostri sa avem o anumita atitudine.
Eu am scris destul despre cite stie in romaneste copilul meu, asta cred e mai important, cum descopera copiii Romania prin elemente tipice virstei lor si cum ii ajutam noi sa o faca.
Daca ai alte curiozitati off-topic, poti folosi PM-ul, OK?



Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Da' voi stati in acelasi cartier si mergeti la acelasi supermarket?

Eu nu le educ neaparat in "spiritul iubirii de Romania" ci mai degraba in spiritul iubirii oamenilor in general si omeniei in special.
Nu am cum sa le dau intr-una cu Romania cind eu m-am instainat atit de mult, nu o mai inteleg, nu ii mai inteleg valorile actuale, nu simt apartenenta... Si daca eu simt asta, cum sa le cer lor sa fie altfel?... Sarah a fost in Romania 2 luni pus cap la cap in 9 ani si Maya nu a fost niciodata. Sint Canadience get beget si eu la fel.

Cind mai merg pe la Macdonalds ma mai intilnesc cu un batrin. Odata s-a luat de mine ca tipau fetele, apoi mi-a cerut ziarul pe care il citeam eu si de acolo am inceput sa vorbim. Tipu fugise din Turcia cu vreo 40 de ani inainte si ii facea placere sa vorbim in Turceste cu mine. Batrinul sta pe la Macdonalds ca se plictieste acasa cred. Umbla greu, cu suportul ala special, este murdar, se cumoaste ca nu este ingrijit deloc. Are dintii foarte stricati de ti se face rau cind te uiti, dar cu toate astea are un zimbet frumos. Ii iau ceva de mincat si o cafea si stau cu el cind fetele mele se joaca in locul special pentru copii. La pelcare fetele imi spun repezit sa plecam odata, strimba din nas si nu le convine ca vorbesc cu el.... Le explic ca imi face placere sa ii fac o bucurie, dar nu ma inteleg cu ele cu toate ca sint omenoase si miloase in general. Asta este... copiii au un alt sistem de valori... Asa si cu ceilalti copii si acordionistul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_lucia

Ilse, hai sa nu fim off-topic si sa nu incepem sa dezbatem pareri/convingeri/intimplari personale care ne-au determinat pe noi/copii nostri sa avem o anumita atitudine.
Eu am scris destul despre cite stie in romaneste copilul meu, asta cred e mai important, cum descopera copiii Romania prin elemente tipice virstei lor si cum ii ajutam noi sa o faca.
Daca ai alte curiozitati off-topic, poti folosi PM-ul, OK?



Dana Lucia si Alberto


Da ok pentru mine e clar.
Din pacate pentru tine si ceilalti care ii considera pe acordeonisti ceva de ocolit asta este, nu le poti renega drepturile civile si pasaportul romanesc nici lor nici altora care probabil nu dau bine imaginii de roman verde.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Din cate imi aduc eu aminte exista in secolul trecut o organizatie dedicata promovarii si inocularii dragostei de tara: Societatea Romanilor Verzi.


Chiar ma surprinde ca nu am primit mai multe raspunsuri de acest gen. Da, inteleg ca pentru multe lume a iubi Romānia e ceva vetust, neeuropean, ne-"cool".

Tocmai asa nu vreau sa simta copiii mei. Educati-i pe ai dvs., domnule Xenocid, cum doriti. "Romānii verzi" erau exclusivisti mai degraba pe baza de singe, in cazul meu e vorba de ce are omul in suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Da' voi stati in acelasi cartier si mergeti la acelasi supermarket?



Da Happy una sa strambi din nas ca normal vezi si destui nebuni pe strada, alta e ca strambi din nas, tocmai ca e roman ca si tine(adica asta e singurul motiv).
Nu stam nici macar in acelas oras, dar astia pe aici pe asta s-au reprofilat pe cantat si daca ar fi pericol pentru cetatenii veniti la cumparaturi sigur i-ar salta politia olandeza ca si-asa nu prea ne inghit(pe toti romanii in general).



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Subscriu la ce a scris Mirela: Ilse, mare lucru nu ai inteles si oricum zic eu ca nu poti pune eticheta asa categoric cum o faci fara sa ai nici cea mai mica idee care a fost experienta celor cu care vorbesti despre o anumita problema/situatie.
De obicei nu scriu la acest gen de subiecte ca stiu ca nu se discuta pe subiect ci mai mult pe linga .....asa ca succes la combatut mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Happy_in_To: e adevarat, Apeldoorn e relativ aproape de Zwolle dar nici chiar asa in acelasi cartier nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Societatea Romanilor Verzi.

Acest roman a fost un geniu!
Howgh!
O sa-mi invat copilul sa-l iubeasca.

P.S. ....cind va trece secunda aia si se face :00, ai nostri scapa, nu?
----------

Sa dau si eu raportul: si baietelul meu e fascinat de limba romana, a invatat-o cu drag.
El o vorbeste si cind trece pe linga acordeonist, care il fascineaza la rindu-i.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_lucia

Subscriu la ce a scris Mirela: Ilse, mare lucru nu ai inteles si oricum zic eu ca nu poti pune eticheta asa categoric cum o faci fara sa ai nici cea mai mica idee care a fost experienta celor cu care vorbesti despre o anumita problema/situatie.
De obicei nu scriu la acest gen de subiecte ca stiu ca nu se discuta pe subiect ci mai mult pe linga .....asa ca succes la combatut mai departe.


Imi pare rau pentru tine, te-ai inselat nu tine de experienta, tine de convingeri, prejudecati, adica eu nu vad diferenta intre tine care strambi din nas ca acordeonistul este roman(ok, de etnie rroma) si olandezul care il vede doar roman si evident stramba si mai rau din nas.
Experienta placuta in continuare cu orice romani ai intalni in Olanda.




eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput