displazie la sold

displazie la sold | Autor: daniela.83

Link direct la acest mesaj

sint mamica a doua gemanute, saptamina viitoare implinesc un an. La 9 luni medicul ortoped le-a gasit displazie la sold. Mi-a spus sa nu le dau voie sa stea in picioare dar ele deacum merg si mi-i frica sa nu faca luxatie.mi-a recomandat masaj si electroterapie. Nu stiti vre-o metoda de a lecui displazia? Nu vreau ca fetitele mele sa mearga leganat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Buna. Am o prietena care are o fetita cu displazie grad 4 la ambele picioare. A fost cu ea pana in Austria, unde i-au pus un ham, iar acum are ghips pentru 30 zile. Fetita e mica, are 3 luni. Poate ar trebui sa mergi cu ele si la un medic. Acum depinde ce gradul de displazie. Daca e usoara e posibil sa fie suficiente masajul si electroterapia. Daca e mai grav... se poate ajunge pana la operatie. Bafta multa si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

buna,
abia acum am vazut subiectul tau. si fetita mea a fost diagnosticata la fel acum o sapt ,dar nu ni s-a recomandat nimic ....deocamdata. a zis dosctorul sa asteptam 4 luni si apoi va lua o hotarare. suntem foarte dezorientati. ce s-a mai intamplat pana la urma cu fetitele tale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Fiica mea a fost diagnosticata la nastere cu displazie de sold, a fost pusa a doua zi in ham Pavlik, pe o perioada de 3 luni, acum e f. bine, nu a ramas cu nici un semn la mers. Am fost in Ro. cam pe cand avea un an si dr. ortoped, a zis ca daca mi se pare ca ar schiopata sau se leagana la mers sa-i pun 2 scutece, in loc de unul.
Cand sunt bebelusi, e mult mai usor sa-i ti in ham, acum fiind mai mari e putin mai greu pt. ca au inceput sa mearga, dar eu zic sa urmezi sfatul medicului, pt. ca altfel risca sa ramana cu urmari.

Uite si alte raspunsuri:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=22174

http://www.medikal.ro/articole_medicale/boli_frecvente/displazia_de_sold.html

Sanatate multa.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !

Alexia - la petrecerea unei fetite
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

mie sincer si fara suparare mi se pare cam tarziu pus acest diagnostic. pediatrul ar fi trebuit sa observe acest lucru muuult mai devreme. acum daca si merg...nici nu stiu ce sa zic. ai incercat sa le faci o ecografie, asa se vede cel mai bine. e posibil sa fie si un diagnostic pus "la repezeala" sa zicem. eu i-am facut fetitei ecografia pe la 2 luni parca pt ca am avut acest stres din cauza ca si eu am fost diagnosticata cu asa ceva abia pe la 9 luni si a fost f.dificil de purtat hamul. ecografia e putin cam scumpa insa eu zic ca merita ca sa fii tu linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

Eu am avut acelas diagnostic la nastere si a fost descoperit pe la 6 7 luni ioar mama mia spus ca ma pus intrun ham in care stateam cu piciarele in sus suspendate de o ata si acum sunt bine mersi deci nu cred ca e totusi tarziu la 9 luni

Mergi la inceput