Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(80)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

fetelor nu v-am povestit cum am facut eu la nastere asta apropos de cele Sfinte. pe bune!
dimineata cu pricina m-au trezit asistentele la ora 6. m-am dus la toaleta, m-am spalat, m-am facut bella, mi-am strans bagajul etc. si stateam asa in pat si tot asteptam sa sune dr sa ma cheme la sala. se facuse 8 jumate si tot nu mai suna. apoi mi-am scos acatistul Sf Stelian. si am inceput sa citesc. nu il terminasem si aud tel de la asistente ca suna. am stiut ca e pt mine. au venit si m-au luat la sala.
la polizu e un bloc de nasteri care asre un hol mare si larg iar de-o parte si de alta se afla sali de nastere, sali de operatie si de travaliu. toate amestecate sau puse intr-o oarecare ordine acolo. salile de operatie aveau usile inchise, dar celelate nu. puhoi de femei acolo, care mai de care, in diverse stadii, cu nasteri naturale sau cezariene, toate la un loc. plus pe hol dr, rezidenti si asistente care faceau diverse. ba alergau de colo-colo, ba barfeau, ba ascultau muzici pe youtube etc. ce sa mai ... o atmosfera colorata.
ma pune intr-o sala de travaliu. vine o asistenta si ma intreaba diverse. in sala resp mai era o tipa tot cu ceza si un pat care era gol pt moment. mi se pune dracia aia de aparat ca sa ascult bataile inimii Clarei. incep sa citesc de la inceput acatistul pe care il luasem cu mine in buzunarul halatului. se intoarce si cealalta tipa in sala de travaliu. pe semen o urcase pe masa sa o controleze cat e dilatatia. apoi vine asist si ii pune o perfuzie. si incepe sa aiba contractii cred ca la 1 min initial. si o durea si o vedeam cum se chinuie si cand citeam in continuare ma rugam si pt ea. mi se facuse tot parul maciuca, desi stiam ca pe mine nu ma va durea asa. dar nu mai era vb de asta. pur si simplu mi-era mila de suferinta indurata. in fine, pana la urma i-am strigat eu dr, ca ea nici nu mai putea saraca. vine si ii zice "mai stai putin ca acu se elibereaza o sala" eu eram ingrozita. cum sa mai stea putin?? pai era dupa ea? in fine. dupa vreo 2 min luungi tare vine si o ia la sala. si nici nu mai putea sa se dea jos din pat. si-o impulsionau cu cuv de genu "vrei sa nasti aici in pat?" eu deja plangeam de frica si de mila. plus ca v-am zis usile erau larg deschise peste tot si se auzea tot de peste tot. vine si anestezista mea. chiar a observat ce citeam. vb putin si apoi raman sa citesc in continuare si sa ma abtin sa nu mai plang. apoi ma trezesc ca vine o infirmiera si imi zice" hai sa te cobor" si venise cu scaun tip fotoliu pe roti. eu ma gandeam ca sa ma coboare din pat. . tot nu terminasem de citit. ma pune pe scaun si imi pune bagajul in brate. eram tare nedumerita. vad ca ma scoate din blocul de nasteri. ma gandeam ca gata, nu mai nasc. intreb si eu unde ma duce. cica ma coboara la etajul de mai jos, adik la 1, unde stiam eu ca sunt bolnavele de alte chestii (fibroame, chisturi etc). sun repede siotul si il anunt ca ma opereaza la et 1. cand ajung acolo, o liniste totala. ce bine! parca mi se luase o piatra de pe inimioara. insa eram in continuare speriata ca toate cele. imi tremurau picioarele asa de tare incat atunci cand m-au pus pe masa sa-mi faca rahia nu puteam sta nemiscata- asa de tare imi tremurau! in fine. anestezista a reusit din a treia incercare si asta doar din vina mea, recunosc. mai si glumea cu mine, zicea ca vreau sa vad cat de profi e, daca reuseste sa imi faca din orice pozitie.
incepe operatia si simteam ca trageau de mine. apoi la un moment dat aud un tipat puternic, dar cu glas subtirel. Si acum mi se pare ca are glas de desene animate . si tot auzeam tipand si copilu nicaieri. Cica de abia ii scosesera capsorul si ea incepuse sa se manifeste si de aia a mai durat o vreme. Doctorita a zis ca e o scandalgioaca. Si apoi am vazut-o. era congestionata, dar mi s-a parut ca era cel mai frumos lucru din lume care mi-a fost dat sa-l vad. Intr-adevar nu se compara cu nimic. Au cercetat-o, au curatat-o si apoi mi-au adus-o langa obrazul meu. Era micuta, alba si catifelata. Am pupat-o pe obrajorul stang si se zice ca acolo unde mam pupa copilul la nastere se face gropita. Nu stiu daca e adevarat sau nu, dar fii-mea are gropita taman acolo. Si cand au lipit-o de mine si i-am vb a tacut ca prin minune. I-am urat bun venit pe lume si i-am spus ca o iubesc. apoi mi-au luat-o din sala si iarasi a inceput sa tipe. Pt restul operatiei pe mine m-au adormit. M-au trezit la sfarsit si mi-am vazut mama si sotul in holul de asteptare. Am stat toata ziua la reanimare. Ma simteam asa de bine dupa anestezie de nu imi venea sa cred. Am scos acatistul si l-am citit, de data asta pe tot. eram fericita si stiam ca m-a ajutat. Eram singura in rezerva si incepusem sa ma plictisesc rau. Ai mei plecasera acasa si eu ma uitam pe pereti. Bateria la tel se dusese… le-am cerut asistentelor sa-mi dea ceva sa citesc. Ma uitam ca nu mai aveam burtica si ma gandeam “unde a disparut burtica mea?” si imi raspundeam singura ca e cu doua etaje mai sus si asta ma umplea de bucurie. A trecut repede si noaptea de la reanimare, mai ales dupa ce mi-au adus o colega de rezerva. A doua zi m-au mutat in rezerva de mamici si mi-au adus-o si pe Clara langa mine. Cand a venit dr mea sa ma vada eu zburdam prin camera pe acolo. Totul a decurs bine si dupa 4 zile am plecat acasa. Aici am avut parte de alte aventuri legate de “suirea sau furia laptelui”. Dar au trecut toate si vorba sotului meu cand te uiti la ea iti trece tot si uiti tot.
Va urez tuturor sa aveti parte de o nastere cel putin la fel de usoara ca a mea!

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Miruta..multumesc!!Trece si criza asta economica,doar nu o sa tina toata viata..vedem noi pe parcurs cum decurg lucrurile,deocamdata ne asteptam minunea mica si stiu ca D-zeu nu ne va lasa!!
Philip..multa sanatate sotului tau!!
Ela..multa sanatate si sa fie ultima raceala..
Anda_Magda..printesa mica ce face?

37+ Darius Nicholas
AMR 2 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicuratze

A aparut acum "dl" ministru la Realitatea la stiri,si dezminte ce a spus ieri,cred ca si-a invatat lectia.Adica ramane valabila indemnizatia si ramane valabila si alocatia de 200 ron pt copii,pt toate mamele.


Face "ceva" in capul la atatea mame si acum dezmite! Caraghiosi si nesimtiti!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 38+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

clara doarme momentan de vreo doua ore. azi s-a mai linistit. multumim de intrebare.
ai terminat curatenia?

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Anda_Magda...emotionanta povestea..sa dea D-zeu sa fie bine la toate si sa ne tinem puiutii sanatosi in brate!!Citind ce ai scris,sunt foarte nerabdatoare sa imi vad baiatul

37+ Darius Nicholas
AMR 2 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta

Maria,ne rugam sa vi se rezolve problemele pana in ianuarie si tati sa-si gaseasca de lucru.E bine ca-i langa tine la inceput,ai nevoie de ajutor.Si tati al nostru intra in concediu imediat cum nasc,ii da mai intai 5 zile libere pt ca are dreptul prin lege si apoi isi ia vreo 2 saptamani de odihna.


La primul copil sotul a luat cele 5 ziile libere, insa acum cica nu se da la patronul asta! Ca deh patronul face legea... Cochetam cu ideia unui concediu medical!
Eu nu am simptome de nastere! iNCA I-AU MEDICAMENTELE DE MENTINERE SA O MAI DUC PANA VINE DRAGA MEA DR.!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 38+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

mamicilor mai experimentate: se poate ca unul din sani sa secrete mi mult lapte decat celalalt?
maria cu siguranta o sa fie bine. ne rugam la Dumnezeu si o sa fie bine pt toate, ai sa vezi!

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda_magda

clara doarme momentan de vreo doua ore. azi s-a mai linistit. multumim de intrebare.
ai terminat curatenia?

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/



Ma bucur sa aud ca ati avut o zi mai linistita azi..incet,incet va acomodati!!
Am terminat curatenia de vreo 2 ore,dar pana la urma m-am apucat si de o parte din sertare..am tot amanat pana mi s-au mai desumflat picioarele si cum acum arata ok..m-am apucat si de treaba asta!!Am mai lasat si pt maine o parte..ca trebuie sa fac si mancarica si nu vreau sa abuzez..Eeee..deja ma gandesc ca mai e putin si vine bebe si vreau sa le am cat de cat la punct..stres mare..

37+ Darius Nicholas
AMR 2 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

philip, nicuratze, anda si toate fetele, va multumesc din suflet

anda, foarte frumoasa povestea nasterii; si eu mi-o imaginez pe a mea in chip si fel; sa fiti sanatoase amandoua

eu am fost prin oras, am lasat masina intr-un loc si am luat-o la picior; extraordinar cu cata lume te poti intalni si cate magazine "ascunse" poti vedea cand te plimbi; am luat cate ceva pt Maya apoi o inghetata si am venit la tati la birou sa stam la el un pic; pupici

36 + minune de Maya Teodora
AMR 3 saptamani Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!

binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza ***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Anda ma bucur ca ai avut o experienta placuta!
Se poate ca un san sa secrete mai mult lapte! Important e sa pui copilul la ambii sani! Ei isi gasesc preferinta. uneori, pentru unul!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 38+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput