Burtici fericite de septembrie-octombrie (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

anamaria si eu am circei.Am intrebat-o pe sefa mea,care este medic si mi-a spus ca sunt de la lipsa de calciu si magneziu.Mai ales cind ma intind patesc si eu,asa ca am lasat-o balta cu intinsul oaselor.In plus noaptea,mai ales eu am dureri de oase-la picioare-azi-noapte m-am perpelit toata,mai aveam in copilarie asa dureri si primeam calciu,se spunea ca sunt de la crestere.Acum probabil ca trage copilul si eu ramin fara.Cum calciu nu pot lua o sa trec pe mai multe lactatate si brinzeturi,care nu-mi plac deloc,dar nu am ce face.
Mai are cineva dureri de oase-la picioare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

am modificat semnatura ca am vazut ca eram f in urma.
monica sper sa se rezolve usor cu medicalul. intre timp am mai aflat cate ceva si poate reusim sa mai vb sa iti mai dau si alte detalii.

am mai citit si de alaptat. ohooo ce vremuri... era asa bine si usor, bine partea cu usor si bine a venit dupa vreo luna de lupta dar eu am fost super hotarata sa alaptez si nu regret deloc. in general nu rezist bine la durere si cei din jur stiu ca ma vait destul dar asta e modul meu de a merge mai departe, oricat de greu a fost am trecut peste.
eu am avut rani la ambii sani aproape o luna de zile de plangeam la fiecare alaptat si asta se intampla chiar si la o ora distanta sau maxim 2 ore jumate, dar am strans din dinti si a trecut.
eram asa libera... nu tu program sa fiu acasa ca tr sa ii dau papa, nu tu spalat, sterilizat biberoane, papa era cu noi meru cand adina o cerea imediat si primea. o singura data a fost ceva mai greu...
cand avea aproape 6 luni am fost doar eu cu ea la botezul unui baietel de la odiseea de atunci si tinand-o in brate in biserica ea a inceput sa ma miroase si sa plescaie din limbuta fericita si ma tragea de bluza de radeau cei din jur. un tatic din preajma ne-a vazut si s-a oferit sa o tine el in brate ca sa se linisteasca. bineinteles ca ajunsa in bratele lui a uitat de laptic ca nu ii era foame, dar mai bine ca la mami la titi unde era pt ea, asa ca ce se gandise ea daca tot sunt pe aici pe aproape ce ar fi sa iau si o gurita de tz?

ati mai vb si de infofolit copiii. daca ati stii prin ce am trecut eu... ma opreau pe strada sa ma roage sa o imbrac ca o sa se imbolnaveasca, asta in cazurile soft, cel mai cel a fost o crizata la vreo 40 de ani care ma ameninta ca ea cheama politia ca imi maltratez copilul ca vreau sa o omor de o tin cu capul gol si doar in jachetica la 14 grade afara... ma rog bine ca au trecut toate.
cand avea 3 zile ne-am intors de la maternitate si fiind o zi de nov f frumoasa eu am decis sa mai stea afara. am lasat-o cu ionut pe banca in fata blocului eu m-am dus sa fac dus. cat am fost eu in casa au iesit 2 babute din bloc si l-au luat pe ionut la intrebari de ce nu intra in casa cu copilul, ca e prea mica si pana la o luna tr tinuta in casa ca altfel ii e rau. ionut le-a intrebat simplu sunteti dr pediatri cumva? la raspunsul nu tr pt ca noi am crescut multi copii la viata noastra a spus si el atunci nu ma intereseaza parerea voastra. au ramas alea cu gura cascata.

hai ca m-am intrecut pe mine azi cu limbarnita mea mai bine mai las si pe altii



Raluca 20+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

starchi scuze ca nu stiu ce te nelinistea... poate repeti ca si eu am facut amnio si am toate rezultatele si poate pot sa iti raspund.


Raluca 20+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litlelight spune:

Citat:
Mai are cineva dureri de oase-la picioare?


unombun si eu am dureri de picioare...e o durere difuza care o simt in interioul osului nu stiu cum s-o explic si asta mai mult daca stau mai mult pe scaun sau in pat

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Anamaria, pentru carcei se ia magneziu. Nu numai ca este acceptat in sarcina dar este si recomandat, eu iau zilnic (si am luat si sarcina trecuta) ajuta la evitarea carceilor cat si la relaxarea musculaturii uterine, este foarte bun. Si eu iau tot Magneb6.

Va pup

Clau 20+ si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

neata fetelor,

voi mai luati fier si acid folic acuma? mie nu mi-a mai zis medicul nimic.

Ioana 20+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

neata fetelor,

voi mai luati fier si acid folic acuma? mie nu mi-a mai zis medicul nimic.

Ioana 20+ cu

bebe Carol Ioan


Neata Ioana81 eu nu mai iau acid folic normal de la 14 saptamani in schimb iau Elevit de atunci o pastila pe zi care contine si acid folic si fier ...iar doc mi-a zis sa le iau in continuare fara intrerupere

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

anamaria si eu am circei.Am intrebat-o pe sefa mea,care este medic si mi-a spus ca sunt de la lipsa de calciu si magneziu.Mai ales cind ma intind patesc si eu,asa ca am lasat-o balta cu intinsul oaselor.In plus noaptea,mai ales eu am dureri de oase-la picioare-azi-noapte m-am perpelit toata,mai aveam in copilarie asa dureri si primeam calciu,se spunea ca sunt de la crestere.Acum probabil ca trage copilul si eu ramin fara.Cum calciu nu pot lua o sa trec pe mai multe lactatate si brinzeturi,care nu-mi plac deloc,dar nu am ce face.
Mai are cineva dureri de oase-la picioare?


toata viata am avut lipsa de calciu, chiar daca mancam lactate. Pentru ca lactatele, avand si proteine si grasimi, nu ne dau de fapt atata calciu cat credem noi. Cel mai bine si repede m-am redresat cu susan amestecat cu miere. Susanul contine foarte mult calciu. Dar nu vorbesc de batoanele din comert, care sunt cu susan si zahar si multe chimicale. Pur si simplu susan boabe amestecat cu miere. E delicios!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

raluk,si mie imi place susanul,chiar cel din comert,dar am renuntat,am citit nu mai stiu unde ca e abortiv,asa ca,m-am lasat de sportul asta.De unde o sa ne luam noi calciul in sarcina,fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui litlelight

Noi suntem relativ bine TT a iesit negativ la fel ca si DT , bebita se pare ca este o , rog fetele care se pricep sa ma treaca si pe mine cu carucior ...in rest asteptam cu nerabdare morfofetala de trim 2 pe 26 mai,
sunt putin ingrozita pt ca nu o simt desi sunt in 20 de saptamani, ma gandesc ca pana acum ar fi trebuit s-o simt destul de bine (cred ca si asta i-mi alimenteaza depresia )

20+ cu


Bun venit in clubul paranoicelor ! Eu sunt si mai ingrozita caci parca simtisem ceva si acu de cateva zile bune, nu simt nimic !!!
Imi vine sa ma duc azi la o eco ca sa vad ce face bebita caci nu am mai fost de pe 18 aprilie si pana saptamana viitoare innebunesc de tot!
Si felicitari pentru !


21+ cu

Floricica

Mergi la inceput