Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Fetelor, ma doare in partea de jos a abdomenului. Nu prea e ok, nu?
Stau cuminte in pat si astept sa treaca, altceva nu prea stiu ce sa fac.... Contractii nu am...
ufff...

33 saptamani cu Ada Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

roxi de ce zici ca e mai fiziologica?

A venit bebica ....
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

BUna fetele.

Philip oau inca intri in blugi? Eu de mult nu mai intru in ei si oricum ma deranjeaza orice pantaloni dinmaterial mai rigid
sau care au elastic tare in talie.

Oana_MVT felicitari pt bebe. Sa creasca mare si sanatos!

Carla ai dreptate in legatura cu dulciurile; si eu sunt contra lor, unde mai pui ca ma lupt cu mama sa nu-i dea, dar nu intelege
deloc. Ii mai si spune copilului: "Daca maninci tot, iti dau ceva bun apoi", de parca mincarea din farfurie n-ar fi buna.
Plus ca in jur toti copiii de varsta ei si chiar mai mici maninca dulciuri la greu.

Ely felicitari pt bebelina! Sa fie sanatoasa.


Bebe beca sanatate multa Sarei. Mie pediatra Dianei mi-a recomandat sa n-o mai duc pina in toamna la gradi ca sa nu ia
bebe vreun virus cit e inca f mic. Asa o sa fac ca m-am saturat de raceli.
Si noi am fost bolnavi pe rand: intii Diana, apoi tati si acum eu. Sincer nu mai rezist cu atitea raceli si abia astept
sa se nasca bebe ca saracul cred ca a patimit destul in burtica la cate raceli am avut in sarcina asta.

monika si cosminica sa nasteti usor si sa aveti bbi sanatosi!

Picky Toto sa ne tii la curent cu ce a zis doctorul. Poate totusi bebica se hotaraste sa iasa la lumina.

LauraOana, Cris imi faceti pofta de inghetata, dar pana nu nasc nu ma risc si asa acum sunt racita.
Kiralina eu nu am cumparat sterilizator pt biberoane la primul copil, dar a si fosta alaptat f mult timp la san si nu i-am
simtit nevoia; daca bebe e alimentat cu lapte praf mi se pare o mare usurare sa-l ai decat sa stai sa fierbi biberoanele.

Fug sa dorm putin ca apoi trebuie sa pregatesc ceva ca azi e ziua sotului.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi2000_ro

Profilaxia rahitismului este obligatorie. Inainte se facea cu doze injectabile 200000 ui la 6 luni, dar acum se face oral cu Vigantol administrat zilnic, metoda care e mai fiziologica.
Doza trebuie sa ti-o recomande neonatologul sau pediatrul:500 sau 1000 ui(1 sau 2 picaturi), care se da la bebei pana la 18 luni si chiar dupa in lunile mai putin insorite.De la 5 sapt eu am inlocuit Vigantolul cu tabletute de Vigantoletten cu fluor pana la 18 luni, apoi i-am dat doar Zimmafluor.


F bun raspunsul!
Si aici se dau tablete de Vigantolette sau D-Fluorette zilnic pana la un an. (Dupa varsta asta nu se mai administreazta vit D, dar trebuie spalat pe dinti copilul si el isi mai ia ceva fluor din pasta de dinti pt copii (cea de 500 ppm).
E acceptabil sa uiti sa dai pastila copilului in unele zile, insa nu mi se apre acceptabil sa nu i-o dai intentionat si apoi sa te plangi ca ti-e rahitic copilul . Insa asa cum se stie, fiecare mama face ce crede mai bine de cuviinta pt copilul ei ...

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Aici se spune ca suplimentul de fluor trebuie dat zilnic pana la 14 ani. Pasta de dinti pentru copii (nenedent) nu contine fluor.

Carla, s.33 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Buna,burtici si mamici!
Maria,Nicuratze,multumesc!O sa pun pozici dar inca nu am montat nimic.Si cred ca mai asteptam un pic pana le punem la locurile lor.Caruciorul imi place ca are si dispozitiv de leganare si patutul e rosu cu marginea bleu cu pestisori(preferatii mei).
Picky,chiar ca tu ai un bondarel in burtica.Tinem pumnii sa nu fie nevoie sa iti induca nasterea.
Oanaalex,incantata de cunostinta.
Bebe beca,imi pare rau ca nu trece mai repede raceala printesei.Deci e foarte buna batista bebelusului pana la urma...
Cris,esti mortala cu pestii....Ma bucur ca ne-ai pus poze .Esti o mamica tare frumusica.
Laura,esti mai bine azi?
Maria,LauraOana,imi pare rau ca aveti probleme cu picioarele.Eu vad ca stau bine deocamdata la capitolul asta...vom vedea pana la sfarsit.sa treaca.
Ramona/b],te inteleg foarte bine .Si eu am astfel de momente.Cateodata imi fac griji dar ma linistesc cand vad ca si voi patiti la fel. sa revina buna dispozitie si felicitari pentru vestile bune de la doctor.

Lauraoana,ia citeste-i tu cu voce tare lista cu numele lui gugu..poate ii place vreunul si iti da de stire cu un piciorus , o manuta daca tati tot nu se poate hotari.
[b]Carla
,imi pare rau ca nu te simti bine .Eu ma impac foarte bine cu apa termala de la avent pentru arsuri mai ales pe piept .Asa mai patesc si eu cateodata , numai pe piept imi apar ca niste basicute si ma mananca...si la sot a avut efect bun ca mereu se facea ca un rac de nu stiam ce sa-i mai fac.
Apropo de alint ...sotul ma intreaba mereu "ce faceti ,graselor?"

Mirela 34+ minunea mea Antonia Maria

Jurnal de bebe strumf
NOI
bombonika mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001
in legatura cu dulciurile; si eu sunt contra lor, unde mai pui ca ma lupt cu mama sa nu-i dea, dar nu intelege deloc. Ii mai si spune copilului: "Daca maninci tot, iti dau ceva bun apoi", de parca mincarea din farfurie n-ar fi buna.


Cunosc - o prietena de-a mea se plange ca fi-su inca nu se poate ridica sa mearga in picioare - baiatukl e cu 6 luni mai mic decat fie-mea, dar mai greu cu 2 kile.
Si cand a venit la mine in vizita s-a tinut de capul lui pana a mancat tot borcanelul de mancarica si si-a baut tot biberonul cu lapte, aplaudand dupa aia cu "Bravvooo, ai terminat tot!" . Pai normal ca pentru asa recompensa copilul papa tot ce i se da, iar daca o tine tot asa mamica o sa se intrebe (probabil !) peste ani si ani de ce e fi-su obez ...

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Roxy,a facut bine la sufletel instalarea patutului?
Kiralina,nici eu nu iau sterilizator de biberoane.Sper sa nu am nevoie de biberoane.Am luat un biberon sa fie in casa in caz de nevoie pe care o sa-l fierb daca e nevoie.Imi pare rau ca te doare burtica.. sa treaca.
Magda,felicitari , 10 kg deja , e foarte bine .La mai multe inainte!Ce mai face piticuta?
Apropo de alaptat in locuri publice ..si mie mi-e un pic aiurea ca se vor uita toti crucis la mine ,chiar nu stiu cum o sa fac....
Laura,felicitari pentru articol.Asteptam vesti de la doctor.
Si bubulina mea sughite mult mai des de vreo saptamana ,chiar si vreo 3 reprize pe zi care tin vreo 2 minute.Se pregateste probabil.....

Daniella,asteptam pozici cu nasica.Unde a nascut,tot la polizu?
OanaMvt,felictari .Mergeti deja acasa dupa cezariana?Tinem pumnii sa va acomadati repede .Hai ca ai nascut la termen pana la urma ,la cate probleme ai avut .Felicitari!
Asteptam vesti de la Cosminica si monika.Si sa speram ca si de la Picky
Ma duc sa-mi sun doctorul ca maine ma duc la control si sa vedem ce zice...

Mirela 34+ minunea mea Antonia Maria

Jurnal de bebe strumf
NOI
bombonika mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

hallo fetele!!

am revenit..am fost plecata la o plimbarica cu surioara si nepotica...am observat ca la mine daca stau sa ma plimb tot la fel de umflate sunt picioarele asa ca mai bine m-am dus la o plimbare decit sa stau in pat

voicu bebi parca tu ai intrebat de pampers..eu am cumparat "new baby" de la 3 la numai stiu cite kg

cris, miruta, maria si restul fetelor astazi am sa port o discutie mai serioasa cu sotul despre numele lui gugu...nu se mai poate asa ..

picky cum stai cu contractile? dute urca si coboara repede niste scarii poate reusesti sa intri in travaliu daca tot ai contractii acum..

eu pompa nu imi cumpar, in austria poti sa iti inprumuti gratis de la spital una elektrica...oricum mi se pare enorm de mult 160€ (atit a la noi cea de la avent) daca o folosesti doar la inceput unpic...

ce o sa cumpar sigur va fi un incalzitor pt borcanasele (exemplu: hipp) bebelului..pt ca sotul nu ma lasa se le bag in microunde...

37+
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

anda_magda ooo ce fain ca ai dat deja 10 kg jos..pai daca dau si eu in citeva zile 10 kg jos am sa fiu cea mai fericita!!! si bebe_beca felicitari pt cele 7kg in minus!! imi dati speranta

38+ cu Sebastian Gabriel hmmm....
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput