limbajul la copii 6-7 ani

limbajul la copii 6-7 ani | Autor: maremi09

Link direct la acest mesaj

am un baietel de 6,7 ani care se cam balbaie. L-am dus si la logoped, care mi-a spus ca nu are ce sa-i faca decat sa-l ignoram . problema este ca nu vrem sa ajunga sa ajunga sa rada ceilalti de el.Cum as putea sa-l mai ajut? va multumesc ptr raspuns.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Nu stiu ce medic e ala care v-a zis sa il ignorati si atat.Oare la 6-7 ani nu ar fi cazul sa mearga la un psiholog,la un logoped care sa il ajute?Copiii sunt asa de rai!Ar fi pacat sa sufere copilul cand il puteti foarte usor ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Copilul trebuie ajutat. In primul rand, atmosfera familiala trebuie sa fie stenica. Nu ii atrageti atentia asupra faptului ca se balbaie, in caz contrar balbaiala se va agrava. Invatati-l sa vorbeasca intr-un anumit ritm, batand tactul in masa. Si oricum mergeti la logoped care poate sa va ofere indrumari, caci acum este luna mai si nu mai are decat o luna si ceva pana la sfarsitul anului scolar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Maremi,
fiul meu se bilbiie si, din secunda in care l-am dus la logoped s-a recunoscut ca are o pb. A facut terapie, ni s-au dat trucuri ca sa il ajutam sa-si controleze bilbiiala. Nu e de joaca. Noi facem in continuare terapie, teoretic ar trebui sa practicam trucurile cam 15 minute pe zi (cel putin) sau mai mult, in ideea ca, in timp, se invata sa vorbeasca mai lent, sa respire cum trebuie si etc. Consulta alt logoped, pe bune.
Simonna

Mergi la inceput