Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (320)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

de la eco si de la papica.
BB e ok, are 1171g si e cam lungut pt. varsta lui. Cica seamana pe tat-su. Statea cu mana ba in gurita, ba in nas...mai casca, mai dadea cate una...pun poze diseara. e cu capul in jos si cam mare probabilitatea sa se mai intoarca. el e asa d eluna trecuta, din cauza capsorului simt presiunea aceea jos, dar colul e inchis, 3,6cm, sarcina nu e situata jos, placenta ok. Durerile oaselor sunt din cauza hormonilor care-si fac treaba.....
A ramas putin pe ganduri cand i-am zis de contractii, cica sa ma odihnesc mult....e mai greu in sarcina 2, din cauza ca mai e un copil de care trebuie avut grija, dar sa ma odihnesc. Mi-a presris No-Spa si Gynipral sa iau cand am contractii...pai eu am zilnic. Chiar nu stiu cat de mult ma pot odihni, caci nu fac mai nimic toata ziua, doar dupa amiaza sunt cu piticul prin parc, unde stau pe banca.
L-am vazut in 4D, incepe sa arate a bb. nu a alien....mi-a facut iar o poza cu podoabele, ca sa nu uit.....
Cam atat.....aaaa....fug ca am treaba...maine seara plecam in Italia, am vrut sa vedem ce zice dr. inainte sa ne hotaram, dar de duminica ne-a venit ideea asta. Al meu sot s-a gandit ca sa am si eu o vacanta, caci pe urma...adio. Sper sa fie totul ok, suntem cam inconstienti, dar daca avem acceptul dr..... mergem cu masina si ne intoarcem sapt. viitoare pe sfarsit.

Bumbi poate e tot baiat de nu iti e rau defel. mamicile de fetite au cam tras cu simptomele. Pe cand mergi la eco? poate afli curand ce e...mie la 10 sapt. mi-a zis acum cu Edi, nu era 100% sigur,pe atunci...caci acum e....

, pe mai tarziu.

_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

giova, a-ha deci "este angajat", cum se zice . pai vezi, de-asta te durea pe tine pe jos. odihna mai multa, nu neparat sa nu faci miscare, insa trebuie sa si dormi, la pranz si cand mai apuci. mi se pare maricel ca greutate. oricum al doilea se stie ca e mai mare decat primul...asa ca nu e exclus sa atinga 4 kg. ( pasrca marco a avut 3800 gr, nu?)

super ca mergeti in italia. la sorela sau la prieteni? ce grija are el clau de tine, se gandeste la toate!!! super!!! si cu marco ce faceti? vine tua madre sau il invoiti de la gradi si faceti o vacanta en trois...pardon en quattre?

lasa-ma cu lipsa greturilor ca asa imi zic si colegele care se tot minuneaza de mine, poate ma deoache....nu as vrea sa stiu la urmatorul echo ce este, decat daca imi dau eu seama ce e pe acolo....mi-e ca as fi dezamagita si nu as vrea sa am astfel de sentimente fata de samburel - mititel.

eu voi merge la dr dupa 15 mai ( imi fac programare la sf. saptamanii asteia ), iar la echo mi-a zis dr sa o fac intre sapt. 25.05. - 05.06, voi merge pe 28.05.2009, de ziua mea - poate am si eu parte de "un cadeau".



www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">am mai pus si eu poze noi- noute cu baietii mei

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am venit cu piticul din parc.

marco are un semn in cap, nu e iesit in relief, dar cand am mers la pensiune s-a lovit cu capul de acoperisul toboganului si am vazut ca e chiar la semn...cred ca i-a curs putin sange, are crustA pe el. sa fie motiv de ingrijorare Stiu ca nu e bine sa ne lovim la alunite......

Bumbi asa am zis si eu...mai bine sa nu stiu ce e...dar tot n-am rezistat si l-am intrebat cu jumatate de gura. de atunci imi face poza de fiecare data cu podoabele...ca sa-mi intre bine in cap.
Si eu speram sa am cadou de ziua mea o fetitza, dar tot baiat mi-a fost dat...asa ca dezamagirea a fost si mai mare.
Mi-a zis ca bb3 cu siguranta va fi fetitza, dar eu una cred ca ma limitez la acesti 2 flacai. Mi-e greu acum numai cu unul, stau acasa, Marco e cu mine numai de la ora 16 si degeaba...tot nu e bine.
Mergem la sorella si prin jur...sa vedem pe unde si cum...un Zoo ceva si mai vedem noi. Prietenii tot acolo sunt, altii nu mai avem in Italia.
bb Edi e maricel asae.Marco la 30 sapt. avea 1300g, Edi la 28 fara 2 zile are aproape 1200g. Sper sa nu depaseasca 4 kg, caci as vrea natural, acum sa vedem.... Nu mi-am mai luat nici vitaminele de vreo luna, pofta de mancare am la fel...bag ca sparta.

In urma analizelor, iar bag portie dubla de fier. Bine ca e ok si nu ma constipa.

Merg sa pozez pozele de la eco sa le pun sus, caci de nu, nu mai apuc.

_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

poza cu bb Edi:
http://www.dropshots.com/ioanaP


_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna seara si de la mine. Eu azi m-am plimbat lela toata ziua.. Am fost si la faculta la prof pt lucrare si a uitat-o acasa , sa merg saptamana viitoare ca o aduce. Nu am intrebat daca a citit-o sau nu...de fraiera . I-am dus acum concluziile finale cu corectia ce a spus-o el ultima oara si era tare multumit. No foarte bine . In sfarsit am primit si eu ultimul salariu de la firma...si asta cu multe insistente ca cica nu sunt "lichiditati". S-au facut pana la urma cand am mers cu lectia invatata din codul muncii ca nu se fac alte plati inaintea salariilor, prima data salariile si apoi restul .Si poate mai cer si despagubiri pentru zilele in care firma s-a folosit de banii mei Era cazul dupa 18 zile de intarziere nu? Mi se rupe ca nu are firma bani...eu am lucrat pt banii aia sa faca rost..si au facut.
In rest....toate vechi...
Giova, nu cred ca are nimic daca s-a lovit. Daca nu il doare e bine.
Astery te vad tot mai multumita si increzatoare si ma bucur.. Exista vreo sansa sa se vindece 100 % Razvan? Doamne ajuta
Maraki, ati facut azi lectii de logopedie?
Cosmi, ma bucur ca ai aparut
Bumbi deci te conversezi noaptea cu Sebi....hehe...mai este un pic si o sa il ai acasa .
Silvia, chiar ca e aiurea programul, il lasi cateva ore si apoi te intorci dupa el... mie cred ca mi-ar fi lene sa il duc si il aduc...sa ma tot plimb

Azi l-a dus Nelu pe Dani la gradi. Bucurie mare pe el si pe colegii lui. In timp ce il schimba vine o fetita catre el si ii arata mamei lui: "uite mami...asta e Dani ala care m-a piscat!!" la care Dani cica face o fata...si da ochii peste cap ....facea o fata de nevinovat . Nelu i-a spus ca nu a vrut sa o piste si i-a pus dupa ce s-au schimbat sa mearga de mana in grupa ...erau prieteni deja, educatoarele din celelalte grupe il intrebau pe Dani daca "si-a gasit gagica" .
Azi in parc era o colega de-a lui Dani de la gradi cu care se mai joaca uneori cand se intalnesc. E din septembrie nascuta, e cu mai bine de jumatate de cap mai mare ca Dani si e ....bine facuta si foarte vorbareata (se vede ca e fata ). Si apare taicas-o in parc si fetita foarte zambitoare ii spune : "uite tati el e Dani cel puternic ". Ca se vezi ce povesti au ei la varsta asta .(fiu-meu e puternic ca Popeye ca mananca spanac, dar defapt nu mananca )


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Bianca chiar e aiurea programul asta dar am la dispozitie 3 ore sau deloc deci...M-am amuzat tare cu povestile cu Dany e super simpatic si sunt mortali la varsta asta cu ce perle scot.
Giova super ca mergeti in Italia cred ca o sa iti prinda ine vacanta. Eu am luat No-spa de vreo 3 ori in sarcina tot asa pentru contractii. Nu cred ca e problema cu alunita, uramareste-o cu atentie ceva vreme si eu am patit-o o data si nu s-a intamplat nimic, dupa ceva vreme pica crusta.
Raluca ce mai faceti voi? am vazut acum lista de sarbatoriti si m-am gandit la voi.
Noi am fost astazi la shopping pentru casa ca imi lipseau o multime, ne-a scos peri albi Alain vai ce prapadit poate sa fie...se ia si se duce singur si tot ce vede si ii trebuie stiu ca e vina noastra undeva ca ar trebui sa fim mai ...nu stiu..fermi cu el, eu il cert si il mai si trag de perciuni in magazin cand dispare ca ma sperie si nu ma mai pot concetra pe ce trebuie sa il aiu ca il pazesc pe el, in fine poate e o etapa, poate toti fac la fel ...dara zi in 2 magazine sincer mi-a crescut tensiunea . Nu mai zic cand ajunge acasa ca aducem o tura de cumparaturi si pana aduc alte plase el scoate tot ce prinde..tare prapadit am azi s-a aventurat si sa traga un bax de apa dupa el,cina a fost o punga de popcorn si una de fistic asa se intampla cand mergem la cumparaturi mananca numai tampenii. De azi aminceput sa tin cheltuielile pe excel sa vad macar ce sume se dau pe categorii ca de cheltuit stiu ca se cheltuie tot salarul .
O noapte buna tuturor !


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralirali spune:

Neata buna.
Noi umblam telalela toata ziua. Ieri am fost la un party la Mc si Tia a fost emotionata ce o saptamana. Acum ma gandesc la o ocazie sa ii fac si ei un party vara asta pentru ca de ziua ei am sarbatorit-o doar acasa cu prietenii apropiati si ieri cand am plecat m-a intrebat cand e si ziua ei la tramvai...

Am dus-o saptamana trecuta 2 zile la gradi si duminica eram toti cu febra cobza. dar pe copii i-am bombardat cu homeopate si luni nu mai aveau nimic. A...nu v-am spus, la Cezar suntem in tratament homeopat intens si in sfarsit nu mai are SN, el care de cand s-a nascut nu a avut o zi nasul uscat si trebuia sa il operam de polipi. Sunt atat de inacantata! Acum nu stiu ce sa fac cu Tia, daca sa o mai duc la gradi anul asta scolar sau sa ascult de medici sa nu il mai imbolnavesc si pe Cez.

Vreau de la 01 mai sa ma apuc si eu de un regim ca nu se mai poate, si inca nu stiu ce voi face, cel de 90 de zile nu mi se prea potriveste, ma sperie cel mai rau ziua de apa.
Bumbi, trimite-mi si mie pls regimul tau sa mai strang idei si vad ce contine sau ma apuc iarasi de Monti (cu asta am dat jos pe vremuri vreo 16 kg).
Fetelor, oare daca beau ceai din ala verde antiadipos se duce in lapte? E super ceaiul asta si reuseam sa ma mentin la 57, 60 de kg inainte sa ma ingras doar cu el.
Am pus si eu poze de pe la tara s ce mai aveam prin aparat si telefon nedescarcat.

Sper sa mai intru, va pup.

PS: Am uitat sa va spun, m-am intalnit intamplator cu Ancuta78 si va transmite tututor salutari, ea ne mai citeste din cand in cand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
haideti la o . sper sa nu mi-o ia Cristina inainte.
aseara la ora 22:30 la fiu-mio ii trebuiau cartofi. e a 2-a seara cand imi cere asa ceva. I-ma zis ca e tarziu si nu mai fac la ora asta. Atunci m-a intrebat: "cremvustiul e de ziua?" m-am distrat pe intrebarea facuta...am fugit la bucatarie, i-am fiert unul si i-a trebuit soldatei cu el si cu unt. a topit tot, caci mai devreme, cand mancasem noi nu a vrut mai nimic.

Azi ii fac niste snitele de pui, ca doar e mare fan si poate si ceva cartofi piure...sa manance diseara cand ne-om pune la drum.
Pana termina treaba al meu sot, eu trebuie sa termin hainele de calcat si sa pregatesc bagajul. pe urma la un shoping in Real si cam atat.
Bine ca are piticul inot, si-l scot doar dupa ora 17...stam putin in parc si pe urma acasa sa bagam in masina bagajele.

Bianca, Silvia mersi de raspunsuri. Il voi urmari, e bine ca nu stie de crusta aia, ca altfel era rupta de mult. asa va pica ea cand o fi cazul.
Bianca pai si marco isi masoara muschii cu colegii si in parc...si ii arata tare mandru, dar el macar mananca spana c la greu...asa ca al meu zice adevarul.
Cunosc fatza pe care a facut-o Dani, asa face si marco mai mereu...doamne intrecuti sunt copiii astia.
Silvia e nasol programul, dar macar esti libera si tu 3 ore...tot e ceva.
Eu cu Marco am luat odata No-Spa. contractii nu prea am avut si au inceput mai tarziu....ziceam ca sunt BH, cele false.
Si acum tot alea or fi, ca nu sunt dureroase, dar sunt cam dese.
Sa vedem acum...de ieri am inceput sa iau pastilutele, macar cateva zile sa vad daca mai apar.
Ralu m-am gandit si eu la voi...mi-a venit ideea ca prin oct. asa sa tragem un Moeciu ceva cu copiii. aer curat, munte, poate prindem si vreme faina...si atunci musai sa ne vedem in formatie completa. sa speram ca si reusim sa planificam vacanta.
pai imediat vine ziua lui Cezar, iaca ii faci la Mc si o sarbatoresti si pe Tia...draga de ea.

Fug pe la celelalte subiecte si pe urma la treaba.
si o zi frumoasa.

_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Neata la amaiaza si de la mine, inca la .
Giova, fain ca mergeti in Italia . Concediu placut si drum bun. No-spa nu am luat niciodata in sarcina, am luat doar de cateva ori romergan prin decembrie pt ca am fost la chef cu colegii de servici, am dansat si la un moment dat am simtit asa ca parca mi-a coborat ceva cu putere si m-a durut . Am mers a doua zi la medic si mi-a dat sa iau o pastila de romergan taiata in 2. Am luat vreo 2 saptamani tratamentul asta...
Silvia, ma mir tare de Alain ca e nazdravan ca nu pare genul ala. Tu esti blanda din fire si ma gandeam ca te-a mostenit flacaul, dar daca spui ca nu.....
Ralu, din cunostiintele mele stiu ca e bine sa dai copiii vara la gradinita (sa inceapa vara) ca nu sunt atatea boli si microbi. Si pana toamna isi face cat de cat imunitate. Parca spuneai ca gradi e langa tine asa ca...ai putea sa o dai ca acum s-a incalzit si nu mai sunt atatia virusi. Bine ca va rezolvati problema cu naturistele .

Azi Sandra merge la onomastica unei colege de clasa care isi tine ziua la o pizzerie din cartier. Asa ca i-am luat cadou (dupa ce m-am tot gandit ce sa ii cumpar ) o mini fantana arteziana cu elefanti si o bluza faina de vara. Sandra cand a vazut fantana a spus ca si ea vrea dar era ultima bucata. Asta o vazusem inainte de pasti cand ii cautam cadou si chiar ma gandeam sa i-o cumpar dar am renuntat la idee ca poate numai apa va face in camera, mai ales daca se mai joaca si Dani cu ea .
Azi sunt prin zona....nimic interesant, ar trebui sa fac ceva bagaje pt maine ca la amiaza decolam si noi.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Bianca distractie faina sandrei la chef.

M-am pus si eu sa dorm, dar vezi de treaba. macar am platit tot prin oras, am facut cumparaturi... bagajul nu se leaga de mine, hainele sunt calcate, trebuie sa le mai bag in valiza. Astept si un pachet de la mama, cand a auzit ca plecam a intrat in agitatie, dar tot i-a pus una alta sorellei.
Iau copil de la gradi si stau putin cu el in parc, macar mai doarme Clau.
Sper sa reusesc sa mai intru inainte sa plecam, macar sa va salut.
De acolo voi intra mai rar, numai la magazin are sorella net.

_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput