Femei abuzate - exista solutie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Citat:


Unpacatos,nickname-ul tau spune din start ca esti aici pe forum pt a face misto.
Probabil partenera/partenerul de viata(ca nu stiu daca esti femeie sau barbat) a avut curajul sa-ti spuna bye,si asta nu ti-a placut.




Daaaa!!!
Sigur m-a parasit!
Probabil asa se numeste faptul ca avem firma noastra si stam impreuna 20 de ore pe zi. De tare ce fuge nu ma lasa nici baie sa fac singur
Cred ca psiholog trebuia sa te faci

Acuma serios, de ce va e frica sa faceti ce a incercat sa faca LauraNicole cu Lala20?
Sau de ce e asta un misto?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

eu sunt mai ciudata dar in fiecare zi i-as pune cate putin de ingrasamant de flori in mancare(garantate efectul)...si multe flori la inmormantare.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

eu sunt mai ciudata dar in fiecare zi i-as pune cate putin de ingrasamant de flori in mancare(garantate efectul)...si multe flori la inmormantare.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.



Merita sa-ti lasi copilul orfan si cu mama in puscarie?

Editez: nu judec pe cine ar face o crima sau nu zic ca respectivul isi merita viata, ma refer la trauma copilului. Care ar vedea ca tata era o bestie si mama o criminala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

daca te descopera cineva:-) orfan sau cu un tata abuzator si idiot? parca prima varianta este mai roz



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

stefania - UnPacatos se refera la faptul ca sunt om, deci supus greselii. Ce sa faci, nu toti suntem perfecti, ca tine
Chiar, tu inafara de vai saraca, prin ce-a trecut, ce solutii propui? Macar sa dai pe la biserica sa te rogi sa-i dea Dumnezeu un pic de putere sa lase viata asta in urma, macar atat poti sa faci? Sau nu ti-e in drum?

Deus - ce va face un copil cu mama in puscarie? Va ajunge la casa copilului sau pe strada, abuzat, batut, traumatizat. Roz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

[quote]citat din mesajul lui UnPacatos

[quote]



Daaaa!!!
Sigur m-a parasit!
Probabil asa se numeste faptul ca avem firma noastra si stam impreuna 20 de ore pe zi. De tare ce fuge nu ma lasa nici baie sa fac singur
Cred ca psiholog trebuia sa te faci

Acuma serios, de ce va e frica sa faceti ce a incercat sa faca LauraNicole cu Lala20?
Sau de ce e asta un misto?
[/quot


Din fericire eu nu-s in situatia lor,dar asta nu ma face sa nu vad in jur.

ps. daca n-as avea voie nici la baie sa merg singura,crede-ma ca m-as simti abuzata.

ps.vad ca te disterzi tare la topic,doar ai grija ca nu stii niciodata cand te ajunge rasul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

LauraNicole, asa este, abuzul psihic este la fel de devastator ca si cel fizic. Si cred ca un numar foooarte mare, prea mare de femei sunt abuzate psihic, fara chiar sa-si dea seama...

Cat despre solutii pentru femeile abuzate, primul si cel mai important pas este ca femeia sa fie constienta de ceea ce i se intampla si sa vrea sa iasa din situatia in care se afla! odata ce a hotarit ca vrea sa iasa, odata ce isi doreste acest lucru cu toata puterea ei, va gasi o cale intr-un fel sau altul. Eu cred din toata inima ca "where is a WILL, there is a WAY."

_
viata implinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefaniya

[quote]citat din mesajul lui UnPacatos

[quote]



Daaaa!!!
Sigur m-a parasit!
Probabil asa se numeste faptul ca avem firma noastra si stam impreuna 20 de ore pe zi. De tare ce fuge nu ma lasa nici baie sa fac singur
Cred ca psiholog trebuia sa te faci

Acuma serios, de ce va e frica sa faceti ce a incercat sa faca LauraNicole cu Lala20?
Sau de ce e asta un misto?
[/quot


Din fericire eu nu-s in situatia lor,dar asta nu ma face sa nu vad in jur.

ps. daca n-as avea voie nici la baie sa merg singura,crede-ma ca m-as simti abuzata.

ps.vad ca te disterzi tare la topic,doar ai grija ca nu stii niciodata cand te ajunge rasul





1. Daca sa faci baie cu sotul tau inseamna ca te abuzeaza, ma intreb ce casnicie ai. Atunci ai dreptate, nu esti abuzata, esti neglijata. Mie mi se pare cel mai dulce lucru ca sotia sa se strecoare goala langa mine in apa calda din vana si sa ne clabucim ca maimutele.

2. Eu nu radeam de topic, radeam de tine. Inca odata ai dreptate, nici nu ti-ai dat seama cand te-a ajuns rasul


Hai, inapoi la topic, pls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos

Citat:
citat din mesajul lui stefaniya

[quote]citat din mesajul lui UnPacatos

[quote]








1. Daca sa faci baie cu sotul tau inseamna ca te abuzeaza, ma intreb ce casnicie ai.Atunci ai dreptate, nu esti abuzata, esti neglijata. Mie mi se pare cel mai dulce lucru ca sotia sa se strecoare goala langa mine in apa calda din vana si sa ne clabucim ca maimutele.

2. Eu nu radeam de topic, radeam de tine. Inca odata ai dreptate, nici nu ti-ai dat seama cand te-a ajuns rasul


Hai, inapoi la topic, pls!


1 - in primul mesaj spui ca NU ai voie nici baie sa faci singur (dar am inteles din start ca de fapt era sa te dai mare )
2 - ca va clabuciti ca maimutele,te cred pe cuvant,nici nu trebuia sa mai confirmi
3 - radeai de mine ca am remarcat postarea ta rautacioasa,atunci ar trebui sa te verifici
4 - da,m-a ajuns rasul,de fapt unpacatos se poate traduce - un ras,asa ca iti zic pa sau iesi,rasule!

Topicul era despre solutii pt femei abuzate,si nu despre a ne da noi mari.

Noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Nu cred ca rautatile voastre isi au locul aici. Un pacatos de ce nu propui tu ceva daca noi femeile nu suntem instare? Si ca sa iti raspund.... nu cred ca in Romania se va ajunge sa se infiinteze o astfel de asociatie nici in 20 de ani.
Laura, esti de admirat, conteaza fosrte mult macar parintii sa ii ai langa tine, din pacate mama mea si sapt trecuta mi-a sugerat subtil ca ar fi bine sa ma intorc la el, sa arat iar bonul de la asa de la supermarket sa vada la ce ora am iesit, sa scot doar eu copilul i parc ca el e prea obosit sa se joace pe calculator pana la 3-4 dimineata cu berea in fata, sa fiu tot timpul stresata ca am uitat sa pun telecomanda la lloc si ma suna cand sunt cu copilul ca nu o gaseste, sa am grija ca toate sa fie la linie, mancarea facuta, copilul sa fie mancat si curat, sa ii pregatesc lui hainele in fiecare seara ca nu stie sa isi asorteze o pereche de blugi cu un plover s.am.d. Am lasat tot si eu, dar tot in acel apartament de lux a ramas si suferinta mea, acum sunt o femeie libera sufleteste si ma rog la ziua cand il voi avea si pe pui langa mine.
Stefania
multumesc mult,

Mergi la inceput