INCOMPATIBILITATEA RH-ului

INCOMPATIBILITATEA RH-ului | Autor: andru_mami

Link direct la acest mesaj

buna!

am 27 de ani si sunt casatorita de 7 ani,am un baietel de 1.8 luni si 2 avorturi,unul spontan la 3 luni si unul indus la 1.2 sapt.
problema mea este ca eu am rh negativ iar sotul pozitiv,si mi-e tare frica sa mai fac un copil,ca stiu ca,cu cat nr. sarcinilor este mai mare cu atat riscul de malformatii este mai crescut,iar baietelul care il am este bolnav,a suferit la nastere si are paralizie cerebrala si microcefalie.ne gandim ca nu stim care va fi evolutia lui,cat de mult se va recupera si atunci va avea nevoie poate mai tarziu de ajutor si poate noi nu il putem ajuta f mult,si ne gandeam la un fratior sau o surioara.
cunoasteti cazuri in care copiii s-au nascut fara probleme,eventual la o a 4-a sarcina care ar fi la mine de exemplu,daca m-as hotara la un bebe?
ne mai dorim un copilas si nu stim ce sa facem,ne este f frica,avem deja un copil cu probleme cu care ne chinuim,nu am mai vrea inca unul.
un medic f bun in bucuresti cunoaste cineva?
astept sfaturi si pareri care m-ar putea ajuta sa mai fac un bebe.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna,

Si eu am Rh negativ si sotul pozitiv, pitica mea are RH ul tatalui si a trebuit dupa nastere sa fac vaccinul. Oricum in timpul sarcinii trebuie sa mergi la Institutul de Hematologie sa-ti faci dozarile sa se urmareasca daca apar anticorpii. Soacra mea are tot RH negativ si dupa ce l-a facut pe sotul meu a pierdut doua sarcini si apoi la nascut pe cumnatu meu care e perfect sanatos.


www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia de Natalia Maria 20.02.2008

prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna!

si eu am mers la institutul de hematologie pt dozare dar nu a fost nevoie,si dupa ce am nascut mi-a facut vaccinul acela,asa ca vaccinul il am si e activ,ca nu am mai ramas dupa ce am nascut.stiu ca daca raman si il pierd sau avortez,efectul vaccinului se pierde si trebuie sa ma vaccinez iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xrysya spune:

buna.da se poate.eu am un baiat de 8 ani.eu am rh negativ,sotul pozitiv.nam facut vaccinul dupa baiat.si am facut 2 intreruperi de sarcina.una la 4 luni si una la 2 luni.si acum am doi gemeni de 9 luni.pe toata durata sarcinii,medicul ma urmarit si ma pus cam in fiecare luna sa-mi fac o analiza.dar totul a fost ok si nu au trebuit dozari.copii sau nascut normali si sunt ok.
mult succes si sanatate la baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

neata!

deci se poate sa fie si bine nu numai rau.eu cu primul copil am urmat cu un medic ginecolog din bucuresti,luna de luna la control,toate analizele posibile,de la triplul test la 4D si pe urma la nastere sa apara probleme,si am mai vrea si noi unul mic dar stam cu frica asta in san.
vren medic bun,cat mai bun in bucuresti stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ConsilierRH spune:

Buna,
Eu am nascut, a patra sarcina cu RH +, (eu avand RH-, sotul RH +) in conditile in care titrul anti-D era foarte mare.
Nasterea a fost un succes, dupa o perioada de tratament specific acestei probleme.



Mergi la inceput