Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

rufus, poate ca ai dreptate si tot ce am de fact e sa astept. da' ma apuca unoeri: adica ce sa astept, frate?



Te inteleg.
Dar de ceva vreme sunt fan al filozofiei orientale. Asteptatul e o tactica aproape intotdeauna castigatoare intr-un conflict.
In situatii cum e a ta, e nevoie de o strategie pentru ca, dupa cum am mai spus, un sut il poti trage oricand.
Mi-e teama ca actiuni in forta conduc la replici pe masura. Acuma depinde si ce esti dispusa sa castigi sau sa pierzi.
Recunosc, sunt nisipuri foarte miscatoare.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Ilia_99,parerea mea este sa-ti indeplinesti datoriile din casa (mancare,spalat..)si fata de copii si fata de el,ca sa nu ai niciodata ce sa-ti reprosezi,dar ai tot dreptul sa fii mai distanta cu el atata timp cat te face sa suferi.Sincer la criza lui daca-i spui ca-l mai iubesti sunt vorbe in vant .
Eu i-as spune ce simt(adica dupa 3 copiii si 8 ani de casnicie nu este normal sa suferi )sa te anunte si pe tine cand a luat o decizie dar sa nu dureze prea mult ca viata este scurta.
Te pup si-ti doresc numai bine .

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

stiu ca actiunile in forta au rezultatul asta si cu atit mai mult la el, care, de multe ori, intai face si dupa aia se gindeste daca a fost bine sau nu.
ce cistig? ei, asta o alta intrebare care ma bintuie, ca intotdeauna o intrebare duce la alte 5 si toate sunt cu raspunsri ascunse. cistig ce-am scris mai sus, ca sa zicem imi pastrez familia in forma actuala. el nu pleaca, mergem inainte, toate bune. da' sufletul meu cum iese din asta? lui ce-i dau? farime din afectiunea unui barbat? pai, n-ar merita si el - sufletul meu - the whole thing?... si mai ales... cum iert?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Ilia noaptea este un sfetnic bun:)

Nu toti oamneii sunt la fel de puternici, nu putem sa spunem ca daca noi trecem printr-o criza cu capul sus si partenerul o sa faca la fel. Este ideal asa dar nu intotdeauna se intampla asa.
Tind sa il inteleg si sa-i dau dreptate lui Rufus. Nu iti canaliza energia sa creezi un razboi sau conflicte. Omu ti-a spus ce simte, cum simte, ca nu se mai gaseste...poate suna egoist dar decat sa se comporte ciudat si tu sa nu sti ce are?



www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

adelyna, n-o sa-mi reprosez niciodata ca nu i-am facut de mincare barbatului, nu e asta menirea mea. daca asta era eram bucatareasa, nu jurista. mai ales, ca bag seama, pe el nu-l intereseaza asta. o sa-mi reprosez daca imi ramin copiii nemincati sau nespalati, ceea ce nu se va intimpla cita vreme respir si pot munci. dar.. daca eu fac pentru el, el ce-mi da? ce face pentru mine? si poate, vorba unei prietene, azi nu esti, miine iar ai treaba, poimiine nu poti si, intr-o zi, o sa ajunga sa se intrebe: ba, da' nu era o blonda pe aici prin casa care ma pupa si-n fund? unde naiba a disparut, de nu mai are timp de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

deus, nu vreau sa stirnesc conflicte. fug de ele ca dracu' de tamiiei. vreau doar sa ma pozitionez la alt nivel, zimbind nu urlind, ca sa nu mai fiu disponibila pt el tot timpul. poate ca vorba cuiva.. o fi vrind adrenalina si s-a plictisit cu binele. nu e gluma! pt unii e boring sa fie cineva acolo tot timpul, e prea sigur si atunci nu mai au provocari. poate asta il face sa ma caute. la asta m-am gindit, nu la scos sabia, lasa ca-ti arat eu tie, nuuu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

apropo de topicul Sunt amanta... m-a bufnit risul aseara gindindu-ma ca daca asta era pb, macar era mai clara. cu mine sau cu ea si te decizi pe loc! sau pina la urma asta o fi si e asa de bine camuflata de nu ma prind eu.. Dumnezeu cu mila!
ma duc la bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelyna

Ilia_99,parerea mea este sa-ti indeplinesti datoriile din casa (mancare,spalat..)si fata de copii si fata de el,ca sa nu ai niciodata ce sa-ti reprosezi,


Ma bag si eu in vorba sa spun ca nu este de deloc "datoria" femeii fata de barbat sa gateasca, spele, calce etc. Nu e neaparat o gindire sanatoasa. Daca fac aceste lucruri le fac din dragoste si atentie pentru el, daca nu sunt apreciate, nu le mai fac. Si nu le preiau ca "sarcini si indatoriri". Eu, de mine vorbesc.

Ilia, ma trec fiori de gheata cind incerc sa ma pun in papucii tai. Cred ca doua lucruri pe care le-ai spus sunt valoroase de aplicat in orice caz.

1. Masterul de vara. Da, pentru ca e ceva pentru tine, pentru a creste tu interior, o noua preocupare, un interes nou, o noua directie pentru intelect. Si cred ca e foarte important si pentru cuplu, fiindca in timp lucrurile se rutinizeaza si pe planul asta, ca si pe alte planuri. Daca sotul tau e la fel ca al meu si a fost atras in special de creierul tau si pe urma de nurii tai sau de o combinatie ale ambelor elemente, atunci creierul tau redevenind super activ intr-o directie noua poate redestepta atractia si interesul lui asupra ta. Pentru mine si sotul meu discutiile pe diverse teme au fost intotdeauna un gen de preludiu, noi nu facem streap-tease, noi discutam in contradictoriu.

SI chiar daca nu iti readuce interesul si pasiunea sotului, masterul tot este un cistig intelectual pentru tine insati.

2. A nu mai face totul pentru el in casa. Daca pina acum ai fost "super-gospodina", da, poate e cazul sa nu mai vada partea asta o vreme. Poate ca intrind in papucii de "gospodina", ti-ai abandonat condurii cu toc si parfumul de vampa. Nu stiu cum e, tu cunosti exact schimbarile pe care le-ai facut in tine. Poate ca nu e o idee rea, insa un mare semnal de atentie. Nu o face ca pe o pedeapsa. Daca vrei, pune-o sub acelasi semn, al iesirii din rutina pentru tine, daca el simte ca e nefericit, poate si tu simti la fel si incerci sa schimbi ceva. Insa nu il "pedepsi" fiindca se va simti si mai putin inteles, si mai "alungat" din casnicie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

l-as lasa sa plece, sa realizeze daca ma mai iubeste pe "mine", nu pe mama copiilor lui, sotia sau amanta.
Culmea este ca apreciez sinceritatea lui"
-recunoaste ca are o problema(multi barbati te-ar scoate pe tine nebuna)
-vrea sa o rezolve(apeleaza si la psiholog
-cauta cel putin o solutie(si ti-o si comunica, chiar daca tie nu-ti convine.

Apreciez ca are 'cxxxe' si discuta, in general in astfel de cazuri se mai acumuleaza niste mii de frustari pana se dau cartile pe fatza, nu-l judec pe el(toti avem si calitati si defecte), doar i-as trage vreo doo capace pentru situatia ingrata in care te pune (parca tie nu ti-ar placea sa fie asa simplu, cand nu mai poti sa-ti pui palma pe..motor si sa vizitezi batrana Europa), comentez doar atitudinea.

Acum sa fim seriosi, tuturor ne-ar placea sa auzim din gura partenerului doar: te iubesc, multumesc ca mi-ai daruit copii si pe tine, imi umpli viatza etc, trebuie sa recunoastem ca mai sunt si frustari si nemultumiri, ca i-am luat la bine si la rau, importanta mi se pare comunicare intre parteneri.

Eu posed una bucata sot egoist, partener pe care te poti baza si tata fericit, caruia ii este frica sa nu plec eu. Nush de ce, poate pentru ca parintii lui au divortat, tatal lui(omul pe care l-a iubit si rescpectat cel mai mult in viatza) a ales sa plece, nefacand rabat la datoria de tata, dar totusi in familia lui nu a mai fost nimic la fel?

La mine in casa nu ar functiona treaba cu "scuturatul", mai bine sa plece, sa se linisteasca, decat discutii fara rezultat in casa pentru ca nu cred ca tonul ridicat poate aduce liniste intr-o cas(z)nicie/
concret: l-as lasa sa plece de acasa, sa faca ce vrea el, o perioada, dar fara telefoane, fara rapoarte zilnice sau saptamanale, nimic, nimic. Doar nesiguranta ca la intoarcere ar putea sa ma gaseasca linistita si impacata cu absenta lui, eventual chiar indragostita de altcineva
multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Ilia tu cunosti cel mai bine situatia din casa.Vorbesc la modul general sa nu ai ce sa-ti reprosezi,cand de fapt o femeie (mai ales mama de 3 copii) chiar nu are ce sa-si reproseze.
Te admir pentru gandul tau (vreau doar sa ma pozitionez la alt nivel, zimbind nu urlind, ca sa nu mai fiu disponibila pt el tot timpul.)
Si eu consider ca cel mai bun lucru pe care-l ai de facut este sa te gandesti la ceva ce-ti da liniste in suflet,iar pe sot lasa-l sa se reculeaga .
Mai trist este faptul ca atunci cand poate isi va da seama ce vrea de la viata sentimentele tale se vor schimba pentru el.



adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput