Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ia-ti nashul la purtare,Ilia .Ia-ti hainele la purtare.Fa tot ceea ce iti va oferi incredere in tine.

Fii sigura pe tine luni,marti,miercuri...toata viata : ).Si nu te teme vreodata ca un barbat va fi intimidat de siguranta ta. Tu trebuie sa ai certitudinea ca esti sigura pe tine.Nu iti mai face reprosuri.

Tu si numai tu vei gasi calea.Esti modesta,esti dedicata.Unele dintre noi se nasc asa.Dar invata pe parcurs ce inseamna valoarea.Ce inseamna sacrificiile facute pentru un om care isi pune mantaua de ploaie si invata ca ploaia poate fi si cu grindina .

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Imi esti foarte draga, esti o femeie pe gustul meu, de aceea, ma tot gandesc la tine si la situatia ta, parca n-ar fi de ajuns ca ai 3 copii si o mie de chestii de facut, acum tot el vine sa te dea peste cap, in loc sa te ajute....imi vine sa-l strang eu de gat pe capricornul asta si sa-i bag mintile in cap! Avea cineva dreptate aici, e foarte posibil ca in toti acesti ani el sa iti fi aratat doar o fata a lui (cea buna), iat tu sa nu fi stiut ce se ascunde sub carapacea asta a lui, stiu ce vorbesc, pentru ca si eu ca rac, sint la fel, de fapt, nimeni nu ma cunoaste, nimeni nu stie ce este in mintea mea, chiar daca par o persoana deschisa, sociabila, comunicativa.
Spui ca nu ne poti povesti in cateva randuri cei 8 ani petrecuti impreuna( si sunt convisa ca au fost si momente mai bune si foarte bune), dar concluzionez ca tu ai fost cea care a dat mai mult in relatia asta, ai fost tot timpul alaturi de el, ai avut incredere deplina in el, de dragul lui ai facut si cel de-al treilea copil....el ce-a facut pentru tine? Spui ca nu e comunicativ, atunci cum te iubeste? Un om care nu comunica, nu are sufletul deschis...nici pentru iubire. Dar presupun ca nu ati fost mereu in contratimp si ati comunicat cumva. Stau si ma intreb ce te face fericita totusi la el.
Referitor la faptul ca nu arati ca o ”mamica’’ dupa cei 3 copii, da, eu te cred, si eu fac parte din categoria asta (chiar daca numai dupa un copil si 5 cm in minus), este ceva genetic si tot timpul o sa parem cu 10 ani mai tinere. Pacat ca nu vede si sotul tau asta!

Multa bafta maine!

PS. Tu ce zodie esti? Din curiozitate te intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Daca vrei sa salvezi relatia cu acest barbat, care este si tatal a doi dintre copiii tai, parerea mea este sa te duci si tu impreuna cu el la 1 sau 2 sedinte, pt a-i povesti psihologului cum se comporta fata de tine si cum te face sa te simti.

Este extraordinar ca el a constientizat deja ca are o problema imensa si a cerut ajutor de specialitate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

ilia, iti tin pumnii maine! sa nu fie dureros si sa iasa cum vrei tu!




iar dom' sot e un fraier de nu se gandeste ce femeie meseriasa are langa el... in loc sa se bucure de ea, el o respinge. si asta doar pt ca are hanumiti gargauni...

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

ei, ei, look who's back! chiar eu. rezolvat pb presanta, sunt bine si ma bucur ca am terminat si cu asta. (mi-a fost dor de voi!) acuma: bluel nu e capricorn, mai rau, e scorpion! cu ascendent in scorpion eu sunt gemeni, cu ascendent in leu. am stiut tot timpul ce se ascnde in el, dar am crezut ca sunt eu mai cu mot decit au fost alelalte si traim fericiti pina la adinci batrineti. ce ma face fericita la el? habar n-am! ma simt bine linga el, e primul om la care ma gindesc cind aflu ceva nou, cu el vreau sa impartasesc ce mi se intimpla, desi aproape tot timpul ma dezamageste ca parca ce mi se intimpla mie nu e niciodata suficient de bun sau de important. dar asa e cu toti, nu e aproape niciodata entuziasmat, relaxat, linistit. Psihologii spun ca ne cautam parteneri ale caror nevroze le alimenteaza pe ale noastre. Motiv pt care as vrea sa stabilesc si eu un program de terapie, ca sa inteleg care e nevroza mea. Fostii parteneri, toti linistiti si in banca lor, nu m-au putut tine linga ei, am plecat linistita. Eee, la el a fost un ceva, de linga el nu pot pleca.
lisa, daca vreau sa salvez relatia cu el? am crescut singura, citiva ani, un copil. iti doresc sa nu afli niciodata cit de greu e! asa ca as prefera sa nu mai trec prin asta cu 3 copiii, acum. mai ales daca si el e dispus sa reparam lucrurile, ca daca nu e, asta e, o sa inghit galusca. pina sa-i vb eu terapeutului lui despre cum se poarta cu mine, tb sa vb el si sa-i spuna de ce face lucrurile pe care le face si nu numai cu mine, cu toti oamenii din jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

pitzinuca, multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Bine ai revenit.Si mie mi-a fost dor de tine.

Hai sa iti spun un secret ...il iubesti .


Ai rabdare,Ilia.Dar fa niste schimbari cu tine.Cred ca ai inceput : ).Nu suporta sa va piarda ( chiar si pe tine! ).Arata-i cit e de usor.Tact,pisicism,intelegere...dar decizii majore pe care el sa le cunoasca.Sa le stie spuse din vorbe.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
lisa, daca vreau sa salvez relatia cu el? am crescut singura, citiva ani, un copil. iti doresc sa nu afli niciodata cit de greu e! asa ca as prefera sa nu mai trec prin asta cu 3 copiii, acum. mai ales daca si el e dispus sa reparam lucrurile, ca daca nu e, asta e, o sa inghit galusca. pina sa-i vb eu terapeutului lui despre cum se poarta cu mine, tb sa vb el si sa-i spuna de ce face lucrurile pe care le face si nu numai cu mine, cu toti oamenii din jur.


Tonul tau este minunat...
Iti doresc sa-l folosesti mai degraba cu al tau sot cand te nedreptateste, nu cu mine, care ma agit sa gandesc solutii pt tine, sa te ajut...
Daca te enervez, imi vad de altele...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
lisa, daca vreau sa salvez relatia cu el? am crescut singura, citiva ani, un copil. iti doresc sa nu afli niciodata cit de greu e! asa ca as prefera sa nu mai trec prin asta cu 3 copiii, acum. mai ales daca si el e dispus sa reparam lucrurile, ca daca nu e, asta e, o sa inghit galusca. pina sa-i vb eu terapeutului lui despre cum se poarta cu mine, tb sa vb el si sa-i spuna de ce face lucrurile pe care le face si nu numai cu mine, cu toti oamenii din jur.


Tonul tau este minunat...
Iti doresc sa-l folosesti mai degraba cu al tau sot cand te nedreptateste, nu cu mine, care ma agit sa gandesc solutii pt tine, sa te ajut...
Daca te enervez, imi vad de altele...



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas



Ilia....Lisa a fost prea generoasa cand a spus 'daca...'.

Eu nu as sta 5 minute cu un sot ca al tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

draga illa,

te rog sa nu iei in seama rautatile de rigoare din partea unora, care probabil cand a fost cazul nu au stiut sa-si salveze casniciile si cum vad pe unele care lupta pentru familia lor....arunca cu rosii.

te rog sa lupti asa cum stii tu mai bine si sa vii doar cu vesti bune!!!!!!!!

Mergi la inceput