Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(70)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Ca mi-am adus aminte, Bebe Beca, acum ar trebui sa iti depui concediul de maternitate pana la 126 de zile dupa nastere. Concediul de maternitate e de fapt un fel de concediu de boala si se da de catre medicul de familie sau ginecolog, unde preferi tu sa mergi. Banii se incaseaza de la CASS (sanatate).
Teoretic, iesi mai profitabil in concediu de maternitate decat in CIC, pt. ca in maternitate iei 85% din media venitului brut din ultimele 6 luni.
In CIC poti intra dupa 42 zile de concediu de maternitate, dar e mai dezavantajos pt ca iei 85% din media venitului net din ultimele 12 luni. Banii se primesc de la CAS (pensii). Si pentru asta trebuiesc depuse o gramada de acte, nu stiu exact inca ce ca nu m-am interesat.
Acum nu stiu cum e la tine, ca esti si angajat si angajator, nu?
Mai ai dreptul la un salariu dupa ce nasti (cred ca tot mediu in functiile de veniturile din ultimele 6 luni), salariu platit de firma, plus mai e si prima pe care o da statul, dar e infima (acum 4 ani era 1 milion si ceva).

Sper ca am fost cat de cat coerenta in exprimare.

35+ cu Andreea si Bogdan (04.02.2005)
Bogdan in primul an *** Bogdan 1-4 ani *** Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Revin mai pe seara, ca s-a trezit micul tiran

35+ cu Andreea si Bogdan (04.02.2005)
Bogdan in primul an *** Bogdan 1-4 ani *** Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Catalinaaaaaaaaaaaa, ai nascut?


Nicuratze, am ras cand am citit ca numai copiii prea spalati fac dermatita atopica, mie mi se pare aiurea, adica la tigani nu se intampla niciodata?

Carla, s.32 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"


Pai exact asta au spus ,si de copiii de la tara,mi-a fost tarsa sa zic,si culmea ,numai d-astia mari:Sanda Popescu,Rodica Jeana Radu,Mihaela Leventer.Acum as mai rade, dar atunci eram disperati,crede-ma,am niste poze cu piticul horror.Norocul nostru ca printre incercarile noastre am ajuns si la un dr homeopat.

elena, s.33 cu Andra Ioana +Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Strunfita am vazut ca ati petrecut frumos de Paste! Ma bucur ca ai rezolvat cu netul- relativ repede!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 36+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Multumesc fetelor pentru informatii.
carla, nu am dat niciun ban nimanui. Si am primit chitanta si factura pentru toata suma.

mamicilor, stiti cumva daca pentru icter se face ceva in mmod special? Si este posibil sa dea o stare de somnolenta bebelusului?

Ioana, Rebeca si Sara (17.04.2009)

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

BUna. Abia acum am intrat sa va citesc ca dimineata am avut treaba prin casa si am dormit la prinz ca nu mai puteam de oboseala.
Pitica nu mi-a mai facut febra peste 38,5 aseara. Sper sa fi scapat de febra de tot.

Roxi2000 eu nu i-am dat fluor fetitei pt ca am citit ca e controversat si pediatra mi-a spus la fel. Am inceput s-o spal de dinti
de cand i-au aparut primii dintisori si are dintii frumosi.

Referitor la mameloane de silicon eu am folosit la greu la inceput ca aveam niste rani groaznice la sani si a fost f bine.
Pompa de sani n-am avut cand m-aminternat sa nasc si rau am facut, ca aveam canalele infundate si nu curgea nici un pic de lapte,
iar asistentele tot spuneau ca n-am lapte si eram la un pas de a face mastita de la laptele acumulat. Mi-am cumparat apoi una tip
seringa Chicco cu care nu prea am reusit sa scot lapte si apoi pompa manuala de la Avent cu care m-am descurcat f bine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

CARLA,bafta la eco!

STRUNFITA, e foarte dulce Bogdan,ce bucuros era!

NEMORA, CARLA,,am ras de una singura.

CRISTINAMARIA,La multi ani flacaului tau!

ALYNTA,cred ca te-au terminat vizitele la doctorii astia.

IOANA,eu cred ca trebuie sa iei intai prenatal cele 42 de zile dupa nastere obligatorii de la medicul de familie,se da si din urma,doar sa nu depasesti luna ( asta in caz ca nu vrei sa iei toate cele 126 zile, ca banii se recupereaza de angajator,dar dupa 1 an ).Si dupa aceea sa te duci cu dosarul pentru CIC.

elena, s.33 cu Andra Ioana +Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Strunfita..ma bucur ca ati rezolvat in sfarsit cu netul..cam greu s-au miscat astia!!Am vizionat pozele..foarte frumoase..In ce s-a deghizat piticul? ,nu am recunoscut personajul!!Am vazut si burtica buclucasa..

35+ Darius Nicholas
AMR 4 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2000_ro spune:

Ioana, DA in perioada de icter bebeii sunt un pic mai somnolenti si din pacate acasa nu prea ai ce sa faci.Pupici, sa-i treaca repede!

Roxi, 35 s, Ruxandra Maria si Sebisor (14.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

pup burticile multumesc pt. urarile de bine

am venit de la spital, mama a fost diagnosticata cu mielita, iar mie mi se face pielea de gaina cand citesc pe net ce inseamna , si totusi eu nu gasesc explicatia logica, parca nu se potriveste

am sa incerc sa raspund pe parcurs ce citesc, chiar daca sunt tare in urma, stiu ca ma intelegeti si ma iertati

Ioana sa va traiasca bebe Sara, sa-i dea Dumnezeu sanatate si sa va bucurati de ea! Este o papusica vie, ne-au terminat pozicile



33+ cu Catalin-George
A piece of our life
Cred in Georgi! Haideti sa ajutam, haideti sa facem ceva!

GOD is a DJ

Mergi la inceput