Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 77

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee
de ce credeti ca intreaba cine a scris Biblia cei care nu stiu ce-i Biblia?

Aici insa nu sunt de acord cu tine.
Primo, pentru ca afirmatia ta nu este dovedita, prin urmare poate fi falsa (sau mai rau, nedemosntrabila);


Doar sub premizele logicii matematice - altfel, nici Godel nu are sens. Sau poate vrei sa spui ca e nedemonstrabila in sensul teoremei de closest-packing in 3 dimensiuni (computer-assisted proofs)?

Oricum ar fi, propozitiile construite la subiectele religioase nu tin de logica matematica. Nici Spinoza n-a reusit trick-ul asta.


_
All we have to decide is what to do with the time that is given us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

nu am citit toate paginile, nu stiu cati dintre cei care au scris sunt crestini si cati sunt fara Dumnezeu (autodeclarati: atei, agnostici sau cu un mod de trai care l-au exclus pe Dumnezeu din viata lor).



Mai intai, Biblia nu e doar a crestinilor.

Probabil ca vrei sa spui ca Biblia are o sursa divina, si nu conteaza prin ce maini s-a manifestat? Totul ar fi bine si frumos daca textul n-ar fi fost modificat de multe ori, cateodata la comanda unor personaje dubioase (istoria e lunga).

Sugestia ta devine si mai problematica atunci cand consideri gnosticismul (nu agnosticismul!), in cadrul caruia D-zeul Abrahamic nu e acelasi cu cel al Evangheliilor. Daca e asa, atunci care sursa divina este responsabila pentru Biblie? Si pentru care parte a Bibliei? Legile talmudice sunt contrazise de mesajul evanghelic. Au o sursa comuna? S-a razgandit autoritatea divina?

_
All we have to decide is what to do with the time that is given us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

beren, bineinteles ca ma refer la Sfanta Scriptura, Biblia Crestina.

tu ce problema ai de fapt?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

beren, bineinteles ca ma refer la Sfanta Scriptura, Biblia Crestina.

tu ce problema ai de fapt?



Trebuie ca fiecare dintre noi sa aiba o problema neaparat?

Vechiul Testament din ceea ce numesti Biblia este un text scris cu mult inainte de crestinism. Vorbim despre cine a scris Biblia: aceeasi sursa pentru sectiunile profetilor ca si pentru evanghelii?

_
All we have to decide is what to do with the time that is given us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am deschis partea a 2 a.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput