Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 71

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Comunistii (...) nu au ucis nicodata copii cu singe rece





U made my day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emag spune:

Citat:
citat din mesajul lui emag

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Tu ii ridici in slavi pe legionarii Gafencu, Boca, Ianolide etc. Tu, da??? Astia au fost le-gi-o-nari!!!!
In schimb, nimeni de aici nu a ridicat in slavi comunistii. Nici tortionarii!!

Edit

Asa cum nimeni nu incearca sa bage comunisti pe gatul tau , ai decenta si nu incerca sa bagi altora pe gat simptiile tale legionare!!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.






Eu voi avea decenta de a nu baga pe gatul nimanui nici una dintre simpatiile mele, ai in schimb decenta de a nu repeta cu insistenta faptul ca as simpatiza eu cu miscarea legionara - pentru ca nu am afirmat asa ceva.

Mai mult decat atat, daca chiar vrei sa acuzi pe cineva, documenteaza-te: repet, singurul dintre cei enumerati de mine care a facut parte din miscarea legionara este Parintele Arsenie Papacioc - acum calugar, unul dintre cei mai cunoscuti si respectati duhovnici romani, autor de carte religioasa.
Arsenie Boca - nu a facut parte din miscarea legionara, era calugar, deci fara "culoare" politica. Au fost facute publice framente din dosarul sau de la securitate - se poate verifica ce parere avea legat de acest subiect.
Sandu Tudor (Perintele Daniil)a fost cunoscut chiar ca si adversar al miscarii in discutie.
Parintele Calciu, Gafencu, Ianolide - au facut parte, ca elevi, din "Fratia de cruce" - organizatie pt.elevi, fara actiuni politice.

Daca este indecent faptul ca am enumerat numele unor persoane considerate de Biserica Ortodoxa Romana, din care eu fac parte, drept luptatori pt. credinta, mari duhovnici, atunci cum poate fi numita afirmatia ta privind apartenenta la miscarea legionara a parintelui Arsenie Boca? El a respins orice legatura, nu exista vreo dovada in acest sens. E mort, deci nu poate raspunde. A fost inchis, i s-a inerzis sa mai slujeasca ca si preot, a fost urmarit pana a murit - avea peste 70 de ani. Ti se pare decent sa-l numesti legionar,fara a avea vreo dovada? Nici macar comunistii nu au declarat ca ar fi, ci doar ca-l banuiesc ca ar simpatiza. Dar tu stii mai bine si decat securitatea.

Este ultimul meu mesaj, scris nu de teama vreunei raportari la cine vrei tu, ci doar din dorinta de a sublinia ca poti scrie ce vrei la adresa mea, dar mi se pare lipsa de respect sa faci afirmatii neverificate la adresa unor persoane care nu sunt doar apreciate de credinciosii ortodosi, se vorbeste chiar, de ani de zile, despre canonizarea lor (ma refer la Gafencu si Arsenie Boca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Comunistii (...) nu au ucis nicodata copii cu singe rece





U made my day




Cortexia, de ce razi aiurea? Xenocid avea dreptate. Comunistii n-au ucis niciodata cu sange rece. Prin vene le trecea sange cald.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Comunistii (...) nu au ucis nicodata copii cu singe rece





U made my day





Este grosolanie sa iei postarea cuiva si sa asezi cuvintele dupa bunul tau plac. Daca ma uit la mesajele tale si transez textele dupa cum imi vine mie la socoteala, risc sa rad pana dau in spasme.

Stii si tu foarte bine cum suna mesajul initial al lui Xenocid. Si stii si la cea nume exact se referea.Daca nu stii, imi pare rau pentru ignoranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui emag

Eu voi avea decenta de a nu baga pe gatul nimanui nici una dintre simpatiile mele, ai in schimb decenta de a nu repeta cu insistenta faptul ca as simpatiza eu cu miscarea legionara - pentru ca nu am afirmat asa ceva.

Mai mult decat atat, daca chiar vrei sa acuzi pe cineva, documenteaza-te: repet, singurul dintre cei enumerati de mine care a facut parte din miscarea legionara este Parintele Arsenie Papacioc - acum calugar, unul dintre cei mai cunoscuti si respectati duhovnici romani, autor de carte religioasa.
Arsenie Boca - nu a facut parte din miscarea legionara, era calugar, deci fara "culoare" politica. Au fost facute publice framente din dosarul sau de la securitate - se poate verifica ce parere avea legat de acest subiect.
Sandu Tudor (Perintele Daniil)a fost cunoscut chiar ca si adversar al miscarii in discutie.
Parintele Calciu, Gafencu, Ianolide - au facut parte, ca elevi, din "Fratia de cruce" - organizatie pt.elevi, fara actiuni politice.

Daca este indecent faptul ca am enumerat numele unor persoane considerate de Biserica Ortodoxa Romana, din care eu fac parte, drept luptatori pt. credinta, mari duhovnici, atunci cum poate fi numita afirmatia ta privind apartenenta la miscarea legionara a parintelui Arsenie Boca? El a respins orice legatura, nu exista vreo dovada in acest sens. E mort, deci nu poate raspunde. A fost inchis, i s-a inerzis sa mai slujeasca ca si preot, a fost urmarit pana a murit - avea peste 70 de ani. Ti se pare decent sa-l numesti legionar,fara a avea vreo dovada? Nici macar comunistii nu au declarat ca ar fi, ci doar ca-l banuiesc ca ar simpatiza. Dar tu stii mai bine si decat securitatea.

Este ultimul meu mesaj, scris nu de teama vreunei raportari la cine vrei tu, ci doar din dorinta de a sublinia ca poti scrie ce vrei la adresa mea, dar mi se pare lipsa de respect sa faci afirmatii neverificate la adresa unor persoane care nu sunt doar apreciate de credinciosii ortodosi, se vorbeste chiar, de ani de zile, despre canonizarea lor (ma refer la Gafencu si Arsenie Boca).



Vaai, dar numai atat? Alti legionari nu mai cunosti?

Din respect fata de cele 6 milioane de evrei ucisi, ar trebui sa te abtii de la pomenirea publica repetata a unora care au avut chiar si cea mai mica legatura cu Miscarea Legionara (hai sa nu cadem in ridicol, numind Fratiile de cruce "organizatii pentru elevi, fara actiuni politice"! ).

Ca sa nu mai spun ca, de-a lungul a doua milenii, crestinimul s-a incarcat cu o imensa datorie morala fata de evrei. Ar cam fi timpul unei reparatii, reparatie pe care numai crestinii convertiti o pot face. Macar din respect pentru Isus Hristos, daca nu pentru altceva...



Cortexia, in legatura cu mesajul de l-ai sters, deh, fiecare masoara lumea cu metrul lui .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Xeno au ucis si comunistii ca deportarile in masa n-au fost promenada. Aduceau cu drumul lacrimilor triburilor de indieni nord-am ericani.

Iar tu emag nici macar nu meriti sa se discute cu tine. Cand iti vad reverenta in fata unui criminal "singurul dintre cei enumerati de mine care a facut parte din miscarea legionara este Parintele Arsenie Papacioc - acum calugar, unul dintre cei mai cunoscuti si respectati duhovnici romani, autor de carte religioasa."
Cum poti lasa un criminal sa fie duhovnic? Macar de-ar fi singurul.

Suferinta nu sterge o crima. Cine crede ca drumul unei natiuni trece prin omorarea minoritatilor religioase au de alt fel... nu-i un om. Ca sa simpatizezi cu o ideologie care te face superior din cauza a ceva pur intamplator ca apartenenta la o religie sau o etnie sau o rasa ceva iti trebuie multa nebunie. Inchisoarea pe viata sau azilul de nebuni.

Edit : Multam Denizel ca altfel citam aiurea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Aburel, nu Ingrid a spus tampenia aia. Emag a zis-o.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Xeno au ucis si comunistii ca deportarile in masa n-au fost promenada. Aduceau cu drumul lacrimilor triburilor de indieni nord-am ericani.


AB, fara a oferi uneia circumstante atenuante, fara a ne dori sa traim una in loc de alta, putem intotdeauna sa tragem o linie clara intre doua ideologii criminale atata timp cat adeptii uneia te omoara pentru ceea ce ai ales sa fii iar ai alteia pentru ceea ce ti s'a intamplat sa te nasti.

cortexia, faptul ca am reusit sa va stric proasta dispozitie imi umple sufletul de tristete.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

cortexia, faptul ca am reusit sa va stric proasta dispozitie imi umple sufletul de tristete.





(scuze, n-am putut sa ma abtin ; îmi dau na-na peste mâna ca am fost rea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

putem intotdeauna sa tragem o linie clara intre doua ideologii criminale atata timp cat adeptii uneia te omoara pentru ceea ce ai ales sa fii iar ai alteia pentru ceea ce ti s'a intamplat sa te nasti.



Dupe cum te cunosc, nu te vei supara daca îti sugerez ca () comunismul n-a omorât doar opozantii sai ideologici sau potentialii competitori la Putere. Ex: niste tarani care, jefuiti de colectivizare, încercau sa apere avutul lor... si ajungeau la reeducare, la temnita... la moarte. Si nu erau toti legionari, nici macar simpatizanti, nici pe departe.
Vina respectivului taran nu era ca e "evreu", ci ca e "posesor de vaca-porc-vie-tractor...= chiabur"... De unde era sa ghiceasca ce-o sa vina, când si-a cladit gospodaria, în ani întregi?
Asadar, astia de care vorbesc NU au înfundat puscaria "pt. ce au ales sa fie"! :(

Mergi la inceput