Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Inca o chestie...oare homosexualii de genul lui Ted Haggard, care ziua urla la multime ca asta e un pacat de moarte si seara "are smoking the pole" LOL, in ce categorie de homosexuali intra? In aia genetici sau aia care vor sa fie gay asa de chichi?

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."




Unde ati citit voi de homosexualism genetic?

Homosexualismul este o problema de afectiune. Este respingerea naturalului, din motive care tin de obicei de frageda pruncie.
Exista anumiti factori determinanti(sociali si psihologici) in viata individului care duc la aparitia acestui comportament.(sau care ar putea duce la acest gen de comportament)
-familie dezorganizata
-o trauma(viol)
-complexul inferioritatii
-lipsa modelului patern, etc

Cand un copil isi formeaza EU-l, cand isi identifica rolul social,se iau in calcul procesele de crestere si formare.Daca un barbat se simte inferior, el nu are capacitatea de a-si identifica propria masculinitate si astfel o cauta la alti barbati.


Ca o concluzie, homosexualii nu se simt barbati. Nu ai cum sa te nasti cu acest complex(pentru ca este un complex), ci il dobandesti.
E ca si cum ai spune ca hotii se nasc hoti, criminalii se nasc criminali si asa mai departe.(comparatia este FORTATA)

Au existat niste psihologi care afirmau ca, criminalitatea este mostenita genetic, ca, criminalii se nasc efectiv cu gena criminalitatii. De aici cred ca s-a preluat si faptul ca homosexualii se nasc gata deviati.
Ceea ce este gresit, atata timp cat stim cat de importanti sunt factorii care apar in timpul vietii.
Pana la urma , cu totii avem predispozitie spre diferite deviatii,un rol major in ´´a deveni sau a nu deveni´´ il are mediul in care crestem.





Intreab-o pe Conchita, ea ii imparte in genetici si de chichi.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Inca un exemplu de cat de mult isi iubesc crestinii aproapele...Hannity cu Olbermann se bat cap in cap in problema torturii prin tehnica "water boarding". Hannitty(care este un hard core christian) spune:
"waterboarding is a fair and necessary interrogation technique for suspected terrorists"

Olbermann i-a propus un targ, pt fiecare secunda in care Hannity indura tehnica "water boarding" o familie de membrii militari primeste $1000.

Articolul aici http://www.witn.com/watercooler/headlines/44226487.html

Pt cine nu stie, "water boarding" e o tehnica extrem de cruda, practic esti innecat incet.Christopher Hitchins a acceptat sa faca asta...
http://www.youtube.com/watch?v=4LPubUCJv58



Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Conchita am zis "De obicei crestinii spun nu ce vor sa faca ei ci ce ar trebui sa faca altii."
Si ma refeream in contextul discutiei despre diversitate la viata publica.
Homosexualii vor sa se casatoreasca ei si nu altii, femeile liberale vor dreptul de a putea apela la anticonceptionale, vor dreptul la avort pentru cine il cere, bolnavii incurabili mai liberali isi cer dreptul sa-si poata intrerupa viata cand o vor ei cata vreme nu ajung o ruina in fata celor pe care-i iubesc, etc... drepturile acestea pot fi discutabile, dar sunt pentru ei. Sunt cerute pentru a pastra un mod de viata. Nu le spun celor care nu-s de acord cu ei sa faca la fel.
De obicei organizatiile crestine cer sa nu se dea altora drepturi. Nu intotdeauna. Evident cer drepturi si pentru ei, dar uite toate acestea de mai sus le vor interzise pentru altii.

Si de-a lungul drumului vietii mamelor noastre au mai luptat contra: dreptului de vot al femeilor, dreptului la munca, contra infiintarii creselor, contra divortului... contra multor dorinte ale altora.


Evident ca aceste drepturi afecteaza atmosfera generala a societatii si e greu de transat unde se opreste libertatea fiecaruia. Dar pana la urma nu poti pune un standard pe toti.

Adela

Lady eu nu stiu cum e cu genetica, atmosfera de acasa si homosexualitatea. Habar n-am. Dar ce spui tu are o fisura. Ok te streseaza sexul opus, nu te simti bine in pielea ta. Ok nu te vor atrage, dar de la a fi atras de cei ca tine e un pas in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
[De obicei organizatiile crestine cer sa nu se dea altora drepturi. Nu intotdeauna. Evident cer drepturi si pentru ei, dar uite toate acestea de mai sus le vor interzise pentru altii.



AB, stii poezia "Cainele si Catelul??" de Grigore Alexandrescu??? Mie imi place de mor...atat de adevarata

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB



Lady eu nu stiu cum e cu genetica, atmosfera de acasa si homosexualitatea. Habar n-am. Dar ce spui tu are o fisura. Ok te streseaza sexul opus, nu te simti bine in pielea ta. Ok nu te vor atrage, dar de la a fi atras de cei ca tine e un pas in plus.



Dar nu vorbeam de genetica ci de factori sociali si psihologici care pot fi motorul de declansare al homosexualitatii.

Nu e vorba ca ´´te streseaza sexul opus´´. E vorba despre ceea ce simte homosexualul cu privire la sine.
Orice persoana din lumea asta are un EU personal.
Un barbat nesigur pe calitatea lui de barbat, pe masculinitatea lui, va cauta aceasta masculinitate la altcineva, fata de care va dezvolta sentimente de dragoste, atractie, etc.

Cu totii cautam parteneri de viata care sa corespunda anumitor nevoi pe care le avem. la modul general, unor femei le plac barbatii puternici, altele se simt atrase de barbatul pe care unde-l pui acolo sta altele au puternic modelul patern dupa care-si aleg sotul.

Nu stiu daca una din cauzele homosexualitatii ar fi si complexul lui Oedip, nerezolvat. Este interesant de aflat, oricum. O sa caut ceva material care sa ma lamureasca.

Pur si simplu nu cred ca, cauzele homosexualitatii sunt genetice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Daca s-ar face si la noi o procesiune cu moaste sfinte pe strazi, crezi ca s-ar gasi vreunul dintre cei care nu cred in de-astea sa tipe "plecati de-aci cu mortaciunile voastre", sau ar da cu piatra? Io nu cred, parol!



Numai ca nu se fac astfel de procesiuni.

Iar despre "decenta" agnosticilor, ateilor si sectantilor, sa ne uitam in urma, la diferitele topicuri initiate de "ORTODOCSI"(!) impotriva cinstirii moastelor, icoanelor, Sfintei Cruci samd.




Eh, asa-i... ortodocsii nu fac procesiuni (aferim! aici ii aprob ). Dar catolicii fac la greu... Si n-am auzit sa sara vreun grup de nici un fel in sus si sa faca vreo contramanifestatie, cum ca se simt agresati sau stiu io cum, chit ca or fi destui care nu aproba sau nu inteleg treaba asta.

Revenind la noi, la Romania, tot in spatiul public organizeaza pelerinajul la moaste.

Personal, nu aprob sub nici o forma imbulzelile respective numite pelerinaje la moaste, care se lasa adesea cu lesinuri, fracturi si alte necazuri (nu demult a fost o procesiune la racla Sf.Dimitrie cel Nou sau asa ceva... a scris si in presa, am vazut si la TV... inutil sa comentez, cred ca stie toata lumea cum s-a desfasurat). Dar daca nu aprob sau nu agreez, asta nu inseamna ca ma duc acolo sa zbier la ei si sa-i chelfanesc! Pur si simplu nu ma duc acolo, e de ajuns.
Cei care se duc la moaste, n-au decat, pace lor!

PS: la topicul acesta initiat de "O ATEE"(!) bag seama ca se exprima liber o multime de credinciosi si nu am constatat ca s-ar fi simtit jigniti necredinciosii de opiniile celo dintai (scuze, BP, ca vb. in locul tau, sper sa nu te superi ). Mi s-a parut ca lumea s-a exprimat civilizat , parerea mea!

Mica mea observatie e ca pe atei e greu sa-i jignesti in convingerile lor. Contrar unei prejudecati larg raspandite, a fi ateu nu e ca si cum ai avea alta religie (Xeno era graitor, cand zicea ca ne-colectionarea de timbre nu reprezinta un 'alt fel' de hobby ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
a fi ateu nu e ca si cum ai avea alta religie (Xeno era graitor, cand zicea ca ne-colectionarea de timbre nu reprezinta un 'alt fel' de hobby ).


Dar colectionarea de timbre marxist-leniniste este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

a fi ateu nu e ca si cum ai avea alta religie (Xeno era graitor, cand zicea ca ne-colectionarea de timbre nu reprezinta un 'alt fel' de hobby ).


Ca sa nu editez mesajul precedent, reiau cu o intrebare retorica: de reeducare ai auzit? Cine reeduca? pe cine? Cine prigonea? pe cine si de ce? Nu cumva comunistii pe cei care credeau in Hristos? Nu cumva comunismul e o SATANOLOGIE (Pr. Staniloae)?

Iar satanologia este, chiar si ca metafora, daca nu inteleasa in sensul ei teologic, infricosatoare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
a fi ateu nu e ca si cum ai avea alta religie (Xeno era graitor, cand zicea ca ne-colectionarea de timbre nu reprezinta un 'alt fel' de hobby ).


Dar colectionarea de timbre marxist-leniniste este.




Ce legatura are marxism-leninismul cu ateismul?
Nu stii oare ca exista atei si agnostici cu vederi diferite sau opuse fata de marx.-leninism?
Te asigur eu ca exista, si nu putini .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

ne putem astepta ca de maine heterosexualii sa mearga la serviciu, in masini, tramvaie, pe jos, whatever, in pielea goala, eventual cu jucarii sexuale atarnate la brau sau de gat, ca sa isi exprime orientarea asa, pe intelesul tuturor, ca poate unii nu stiu ce e aia heterosexualitate. si de poimaine poate facem si sex in parc, eventual langa groapa cu nisip unde se joaca neste copilasi cu parinti "toleranti", ce, am invadat spatiul privat al cuiva?




pai am citit eu in niste carti documentate ca asta ne pashte

Mergi la inceput